Nový most – zavesený most: zavesením sa znižuje námahanie mosta. Námaha sa však presúva na pilón. Pri navrhovaní treba dať pozor – ak je mostovka príliš ľahká, môže ju rozkmitať vietor. Most začne vibrovať a môže sa aj zrútiť. To sa už vo svete stalo.
Lafranconi – betónový most na pilieroch: je veľmi ťažký. Deväť desatín záťaže predstavuje jeho vlastná hmotnosť, len jednu desatinu doprava na ňom. Ak nie je postavený na pevnom základe, mohol by začať klesať. Most Lafranconi stojí ideálne – na skale. Aj v tomto prípade je však v pilieroch stláčaný betón. Ako hovorí docent Ľubomír Bolha z STU, s každým takýmto rizikom treba vopred rátať, časť, u ktorej sa očakáva, že by mohla klesnúť, treba zdvihnúť už pri stavbe vyššie. Na Moste Lafranconi nesú určitú záťaž aj nosné káble, ukryté v strednej časti mosta, do ktorej sa dá vojsť. V minulosti sa stávalo, že práve tieto káble spolu s elektrickými káblami rozrezávali zlodeji. Nosili ich do zberných surovín, kvôli medi.
Prístavný most – oceľová konštrukcia: má veľkú výhodu – oceľ je ľahká. Má však najvyššie nároky na údržbu. Oceľ koroduje, treba ju natierať, často treba vymieňať skrutky a spoje. (haj)