Na pobreží Červeného mora leží vyhľadávané turistické stredisko Hurghada, ktoré je obľúbené vďaka pieskovým plážam aj možnostiam na putovanie za koralovými útesmi. Dnes sa ani nechce veriť, že kedysi išlo len o malú rybársku dedinku.
Do centra sa môžete dostať taxíkom – stačí zdvihnúť ruku a zastaví vám. Cenu za cestu je dobré zjednať ešte pred jazdou, pričom pokojne navrhnite aj o 50 až 70 % nižšiu sumu, ako je taxikárova pôvodná ponuka. Ako prvé vás možno v meste upúta neustále trúbenie, ktoré okrem pozdravu môže v preklade znamenať aj – nezastavujem ani nespomaľujem!
Staré mesto
Hurghada sa skladá z niekoľkých oblastí, pričom najstaršou z nich je Dahar. Väčšina domov tam nemá strechu a pôsobí rozostavane, je to preto, aby domáci nemuseli za ne platiť daň. V najsevernejšej časti Daharu môžete objaviť najstaršiu mešitu v meste.
Vstup do nej však nie je pre turistov možný, maximálne budete môcť do nej nakuknúť cez dvere. Okrem toho nájdete v Dahare aj koptský kostol, ktorý bol postavený vo francúzskom štýle.
Nechýbajú malé obchodíky, trhovisko či suvenírové stánky. Ak sa rozhodnete zavítať do modernejšej časti Hurghady – do Sakkaly, rozprestrie sa pred vami svet s množstvom luxusných hotelov, diskoték, nákupných možností, ale aj napríklad s McDonald's.
Jak sa máš?
Nezáleží na tom, či sa prechádzate centrom mesta, alebo len prebiehate z pláže smerom k bazénu v hotelovom komplexe, zhovorčiví obchodníci vás nenechajú prejsť okolo len tak bez povšimnutia. „Where are you from?“ je asi najčastejšia otázka, akú budete počúvať denno-denne.
Ak priznáte, že pochádzate zo „Slovakia“, pohotovo vám odpovedia naučené: „Ahoj, jak sa máš?“ Veľmi obľúbeným slovom je u nich aj „zadarmo“ – ani sa nenazdáte a šikovný obchodník vás už bude ťahať do útrob svojho obchodíka so zámienkou, že vám daruje papyrusovú záložku, pričom až pri východe si uvedomíte, že okrem darčeka odchádzate aj s kúpenými tromi obrazmi.
Hoci sa v Egypte nájdu aj obchody s pevnými cenami, základom nákupu vo väčšine z nich je zjednávanie. Keby ste sa oň aspoň nepokúsili, mohli by ste domácich uraziť. Okrem toho vás niektorí pohostinní obchodníci pozvú na vodnú fajku, a ak ste ženského pohlavia, nevyhnete sa pozvaniam na rande či rovno ponukám na sobáš.
Čo ochutnať a zažiť
Biely piesok, tyrkysová voda a koraly
Presne toto nájdete, ak sa vyberiete na výlet na čarovný ostrov Giftun, ktorý sa nachádza v Červenom mori. Výbavu na šnorchlovanie vám väčšinou požičajú v rámci zájazdu a keď budete mať záujem, bude sa vám venovať inštruktor, ktorý vás pod vodou upozorní na najkrajšie koraly či rybky. Na ostrove platia prísne pravidlá ochrany – koralov sa nesmiete dotýkať a zakázané je aj rybárčenie.
Nápoj faraónov
Karkade je čaj z ibištekových kvetov a patrí medzi najpopulárnejšie nápoje v Egypte, dokonca sa traduje, že išlo o obľúbený nápoj faraónov. Varí sa z červených sušených kvetov ibišteka a pije sa za tepla aj za studena. Jeho kyslastú chuť si ľudia zvyčajne zmierňujú medom alebo cukrom.
Praha v Egypte
Keby ste mali náhodou pri návšteve Hurghady urgentnú potrebu zjesť niečo z našich končín, zájdite do časti Sakkala na Sheraton Road, kde sa nachádza Praha Café. Vyhráva tam česká a slovenská hudba, s čašníkmi sa dohovoríte aj v rodnom jazyku a pochutnať si môžete na vyprážanom syre, zemiakovej placke či cesnačke.
Placka na ťavom truse
Priznávame, neznie to na prvé počutie príliš vábne, ale ak sa rozhodnete spraviť si výlet do beduínskej osady v púšti, bola by hanba nevyskúšať ju.
Ide vlastne o arabský chlieb, ktorý pripravujú miestni v akejsi púštnej pekárničke – jednoduchom prístrešku s veľkými kameňmi. Sušený ťaví trus používajú namiesto dreva, ktorého je v púšti nedostatok.
Okrem toho si v beduínskej osade užijete príjemné posedenie pri beduínskom čaji, nazriete do života púštnych obyvateľov, vyskúšate si jazdu na ťave, aj „plavbu“ po púštnych dunách – na štvorkolke alebo džípe.
Mužské tance
V Egypte môžete okrem brušných tanečníc vidieť aj muža v dlhej farebnej sukni, ktorý sa točí závratnou rýchlosťou. Ide o egyptský tanec, ktorý predstavuje rôzne etapy v živote – od narodenia cez lásku až po smrť. Muži sa učia tento tanec už odmalička, pretože je fyzicky pomerne náročný.
Tip od Egypťana:
Ako zjednávať
Ak sa vyberiete do oblasti Sakkala neďaleko rybárskeho prístavu s rybím trhom a reštauráciami, dostanete sa na bazár. Zoženiete v ňom papyrus, výrobky z alabastru, koreniny, orientálne čaje, africké masky, bavlnené tričká, šatky aj šaty na brušný tanec.
Egyptský sprievodca Kamal nám poradil, že najlepšou cestou ako zjednávať je neprejavovať o tovar príliš veľký záujem. Mali by sme začať s humorom a navrhnúť oveľa nižšiu cenu, ako si myslíme, že je hodnota výrobku. Treba mať trpezlivosť a postupne zľavovať z nárokov, kým nedosiahneme dobrú cenu.