
Najväčší kostol v Bratislave začali stavať v roku 1221 v románskom slohu. Na trojloďový chrám sa premenil počas 14. storočia. Vysvätili ho až v polovici 15. storočia. V osobitnej krypte sú uložené rakvy arcibiskupov Imricha Esterházyho, Mikuláša Czákyho, Františka Barkóczyho a Jozefa Batthyányho. Dóm je bývalé korunovačné miesto viacerých uhorských panovníkov. Korunovali tu i Máriu Teréziu, Jozefa I. a Leopolda I.
Od roku 1990 je chrám národnou kultúrnou pamiatkou. (vz)
.
V Dóme sa však pracuje na oveľa širšej ploche. Komplexná rekonštrukcia západných priestorov, ktorá sa začala pred dvoma rokmi, je do dvoch tretín hotová. Keď sa dokončia všetky práce na obnove priestorov konkatedrály – sakristie, kaplnky, klenotnice, speváckej empory a veže – sprístupnia ju verejnosti.
Doteraz mohli návštevníci vojsť len do lode kostola, podzemnej krypty rodiny Pálffyovcov, kaplnky sv. Anny a kaplnky Almužníka. Do jari by mala byť k dispozícii celá západná časť kostola.
Bude sa dať vyjsť do veže
Rekonštrukciu veže už dokončili. Umeleckí remeselníci obnovili drevené konštrukcie, vymenili len poškodené prvky. Schodiská, zvony a závažia zachovali v originálnej podobe. Vymenili i kamennú dlažbu.
„Stavba bola vo veľmi zlom stavebno-architektonickom stave. Do veže sa nemohlo chodiť z bezpečnostných dôvodov, schody boli naklonené. Vyskytli sa aj statické poruchy,“ vysvetlila nám pracovníčka Krajského pamiatkového úradu Elena Sabadošová.
Keď prechádzate úzkym schodiskom veže, vidíte hodinový stroj z roku 1905, drevený domček hodinára i najväčší drevený krov v sakrálnej stavbe na Slovensku. Plán počíta s nasvietením krovu lode a klenby. Vybuduje sa vyhliadková terasa. Návštevník bude dobre vidieť, ako vyzerá konštrukcia gotickej klenby, a tiež časť odkrytého mestského opevnenia, na ktorom stavba stojí. Uvidí pôvodné gotické interiéry kaplniek tak, ako vyzerali v čase vzniku.
Reprezentačné priestory aj otlačok ducha
„Už sa dokončili aj kaplnky na južnej strane. Dole má byť prijímací salón pre štátne návštevy. Bude to reprezentačný priestor. Teraz sa obnovujú tri zvyšné priestory na severnej strane – bývalá klenotnica, kaplnka Panny Márie a pôvodná sakristia. V kaplnke kráľovnej Žofie na poschodí bude stála expozícia korunovačných a sakrálnych predmetov, ako sú kalichy, liturgické rúcha a knihy,“ vysvetlil nám architekt Ivan Gojdič.
Vystavený tu bude aj kúsok múra s otlačkom ruky. Podľa legendy je to otlačok ducha, ktorý sa nespokojný zjavuje v Dóme. Hovorí sa, že počas života zavraždil človeka a doteraz ho trápi svedomie.
Obnova za 15 miliónov
Jediným investorom rekonštrukčných prác, počas ktorých je Dóm stále prístupný verejnosti, je arcibiskupský úrad Trnava s farnosťou sv. Martina v Bratislave. Náklady by podľa slov Ivana Gojdiča nemali presiahnuť 15 miliónov korún. Doteraz sa preinvestovalo okolo šesť až osem miliónov.
ZUZANA VÁSKYOVÁ