SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

V New Yorku Talianov valcujú Číňania

Navštívili sme najväčšie etnické enklávy v americkom New Yorku. V druhom dieli Taliani a Číňania.

Mini Ázia v New Yorku. Ulice neďaleko Ground Zero pripomínajú Hongkong.Mini Ázia v New Yorku. Ulice neďaleko Ground Zero pripomínajú Hongkong. (Zdroj: autor)

V New Yorku môžete počuť osemsto jazykov, ochutnať ľubovoľnú svetovú kuchyňu a navštíviť štvrte, z ktorých si etniká vybudovali uzavreté svety.

Na mape ich delí mnoho tisíc kilometrov, ťažko môžu susediť. Čínu vedľa Talianska objavíte jedine v meste, kde na všetko platí trochu iná mierka.

Imigranti prichádzali na Manhattan a enklávy si zakladali v takom tesnom susedstve, že dokonca plynule prechádzajú jedna do druhej.

Je to zvláštna prechádzka. Štartujete na rušnej a chaotickej Mullberry Street. Severný koniec ulice stále nazývajú Little Italy – Malé Taliansko. Najprv sa prebíjate pešou zónou, za sebou nechávate originál talianske reštaurácie a gýče pre turistov. Južným smerom taliančiny ubúda, o to viac je čínštiny.

SkryťVypnúť reklamu

O chvíľu na juhu tej istej ulice stojíte s pocitom, že ste sa ocitli v Hongkongu.

Pasca na turistov

Manhattanský Chinatown má vyše stotisíc obyvateľov. Najväčšia enkláva Číňanov na západnej pologuli sa pritom stále rozpína a pohlcuje susedov. Dávno je zrejmé, že Little Italy neprežije - rozplynie sa v čínskej štvrti.

Najmenej to prekáža turistom. Hoci z bývalej enklávy zostalo pár blokov a väčšina Italoameričanov dávno býva inde, Little Italy zostáva jednou z najobľúbenejších atrakcií New Yorku po mrakodrapoch a Soche slobody. Dnes už má podobu ukážkovej pasce na turistov, no jej fasáda je presvedčivá.

Stále tu nájdete reštaurácie s autentickou talianskou kuchyňou, obchody, kde obsluhuje piata generácia Italoameričanov, či predajňu syrov fungujúcu na tom istom rohu neuveriteľných stotridsať rokov. Davy sa znásobia vždy na jeseň. Tradičná slávnosť San Gennaro na lacný alkohol a klobásy priláka rovný milión ľudí, po ktorých vždy na ulici zostáva obrovské množstvo odpadu.

SkryťVypnúť reklamu

italy3.jpg

italy2.jpg

Prví prisťahovalci

V New Yorku to nebolo najväčšie italoamerické geto. Bolo však najchudobnejšie a najviac si uchovalo tradície. Pritom v USA Taliani medzi imigrantmi pôvodne netvorili výraznú väčšinu.

Masovo začali prichádzať v sedemdesiatych rokoch devätnásteho storočia, potom ako zhoršili životné podmienky v Taliansku. Bol to vlastne paradox – Taliani dožívali vyššieho veku, znížila sa úmrtnosť detí. Nepripravenej krajine však populačná explózia priniesla ešte viac nezamestnanosti a chudoby.

Zaostalý juh tradične sužovali problémy s pôdou a chýbajúcim priemyslom. Začiatkom 20. storočia emigráciu ešte urýchlila séria prírodných katastrof v južnej oblasť Talianska. Taliani čoskoro predbehli ostatné národy a do USA ich prichádzalo najviac zo všetkých imigrantov.

SkryťVypnúť reklamu

Štyristotisíc ich žilo v New Yorku roku 1920, z toho desať tisíc v Little Italy.

Slávne filmy

Typickým imigrantom prvej vlny bol muž v produktívnom veku, ktorý nechcel farmárčiť. Usadil sa v meste, pracoval na stavbách, ako holič, obchodník. Len málokto chcel za morom zostať natrvalo.

Bežným plánom bolo zarobiť a vrátiť sa k rodine, napokon však rodiny prichádzali do zámoria za nimi. A aj tu pri usádzaní Taliani kopíroval rodné regióny. Kým okolie Elisabeth Street obsadili Sicílčania zo západu, Bleecker Street patrila imigrantom zo severu.

Práve tu sa potomkom sicílskych imigrantov narodil jeden z najväčších súčasných amerických filmárov. Martin Scorsese rád spomína na taliansku štvrť, kde vychodil katolícku školu a miništroval v Katedrále svätého Patricka.

SkryťVypnúť reklamu

Ulice stále plné kriku a hudby sa premietli do jeho raných filmov (Who´s That Knocking at My Door a Mean Streets / Špinavé ulice). Napokon, prvé filmové nápady sa v hlave budúceho filmára rodili na Elisabeth Street - v tesnej izbe rodičovského bytu s výhľadom na ulicu, ktorý tienil požiarny rebrík za oknom.

italy5.jpg italy6.jpg

Mafiána Joeyho Galla zastrelili v reštaurácii v Little Italy. Tá dodnes funguje.

Vražda v Little Italy

Dôsledkom toho, že prví imigranti nemali v pláne splynúť s americkou spoločnosťou a mnohí neovládali angličtinu, bol špecifický hodnotový rebríček. Na prvom mieste nebola úcta k zákonu, ale súdržnosť rodiny a puto ku komunite. Práve v tom má korene neslávne známa italoamerická mafia.

Keď v roku 1972 prišiel do kín Coppolov film Krstný otec, mnohí vraveli, že mafia stráca vplyv na spoločnosť a zostane námetom pre filmárov. No v tom istom roku udalosti v talianskej štvrti zatienili akúkoľvek gangsterku.

SkryťVypnúť reklamu

7. apríla o pol piatej poobede hlava mafiánskej rodiny Profaci Joe Gallo prezývaný Bláznivý Joe, v sprievode manželky, dcéry, sestry a bodyguarda vchádza do reštaurácie Umberto´s Clam House v Little Italy. Dnes je deň, keď oslavuje štyridsaťtri rokov. On ani rodina, ktorú čašník usádza k stolu, však nezaregistrujú muža z konkurenčnej rodiny Colombovcov, ktorý čaká pri bare.

Muž z podniku odchádza a obďaleč sa spojí s komplicmi. Naspäť idú piati. Jeden čaká vonku v aute, štyria vbehnú zadným vchodom do jedálne a začnú páliť z revolverov. Gallo nemá šancu, v tele má dvadsať zásahov, no v smrteľnom kŕči sa ešte vypotáca von, kde sa zvalí štýlovo uprostred ulice.

Udalosť, pred akou blednú aj filmové scenáre, šokovala verejnosť a v roku 1976 ju skladbou Joey na albume Desire zvečnil pesničkár Bob Dylan.

SkryťVypnúť reklamu

italy1.jpg

V Little Italy dožívajú zvyky a tradície katolíckych Italoameričanov. Oferujte bankovky svätému Františkovi a podporíte turistický priemysel. Foto - autor

Poslední Taliani

To je dnes už minulosťou. V súčasnej Little Italy nezažijete mafiánsku prestrelku, ani ak si priplatíte. Kriminalita v štvrti dlhodobo klesá a miestni chvália lokalitu, kde jediné, čo nájdu mŕtve v uliciach, sú mačky.

Prílev imigrantov slabne od šesťdesiatych rokov a väčšina Italoameričanov už dávno žije inde. Napokon, Martin Scorsese priznáva, že tunajšie reštaurácie boli vždy trochu šou pre turistov.

„Talianska família večeria vždy doma,“ vraví filmár v reportáži New York Times. „Jesť namiesto toho v reštaurácii znamenalo smrteľne uraziť matku rodiny."

china2.jpg

china4.jpg

Chinatown jednou z najbezpečnejších štvrtí New Yorku. Aj preto sa nájmy stále zvyšujú. Foto - autor

SkryťVypnúť reklamu

Preplnený Chinatown

Taliani a Číňania vedľa seba dlho nažívali v rovnováhe. To sa začalo meniť v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. No kým prví enklávu začali opúšťať, Chinatown si prešiel populačnou explóziou, ktorá trvá dodnes.

Pôvodných sedem blokov rozrástlo na obrovskú štvrť v tieni mrakodrapov finančného obvodu. Ak teda máte nutkanie robiť vtipy na adresu zadlženej Wall Street a jej čínskych veriteľov, máte dobrú príležitosť.

Stojíme na preľudnenej Canal Street, v blízkosti chrámu mahajánového budhizmu a konfuciánskej svätyne prerobenej z luteránskeho kostola. Pútače s čínskymi znakmi visia úplne všade.

Jedinou zelenou plochou v okolí je Columbus Park. Stojí na mieste kedysi obávanej lokality Five Point (zločinecký slum zo Scorseseho filmu Gangy v New Yorku), dnes tu miestni športujú a relaxujú.

SkryťVypnúť reklamu

Ak vás zaujímajú napodobeniny značkových hodiniek, kabeliek a parfumov alebo sa iba chcete lacno dobre najesť, ste tu správne. Len pozor, nie každá z dvesto ázijských reštaurácií v okolí má menu v angličtine.

Prvý Číňan

Ako sa traduje, prvý čínsky usadlík prišiel v roku 1858. Volal sa Ah Ken, pochádzal z Kantonu a na Mott Street si založil úspešnú predajňu cigár. Čoskoro sa z neho stala populárna manhattanská postavička. A možno práve on bol pri zrode Chinatownu, ktorého jadro začalo vznikať, keď Ken skupoval tehlové domy v okolí a potom ich prenajímal ďalším čínskym imigrantom.

Koncom devätnásteho storočia sa počet čínskych obyvateľov štvrte vyšplhal na niekoľko tisíc, bol to mikrosvet s vlastnými divadlami a čínskou operou.

Okrem chudoby Číňanov v novej vlasti trápil rasizmus, diskriminácia a nedostatok partneriek, keďže pomer mužov k ženám v enkláve sa blížil dvesto ku jednej. Kým druhý problém riešili najmä tým, že si za manželky brali Írky, boj proti rasovému útlaku prevzali organizácie nazývané togy a fongy.

SkryťVypnúť reklamu

Čínska obdoba mafie kontrolovala enklávu rozdelenú na časti a súčasne sa snažila pomáhať novým prisťahovalcom. Ešte koncom minulého storočia na mieste operoval gang s názvom Flying Dragon.

china6.jpg

Foto - autor

Keď padali dvojičky

11. september 2001 zasadil ranu aj čínskej štvrti pri dvojičkách. Len stovky metrov odtiaľ sa zrútili veže Svetového obchodného centra a políciou uzavretá spojnica Chinatownu s finančným obvodom, sa podpísala na poklese miestneho turizmu a obchodu.

Chinatown sa spamätáva dodnes. Stúpajúce nájmy navyše štvrť predražujú a Číňanov vyháňajú do Brooklynu. Iné čínske štvrte konkurujú historickej enkláve a pomaly preberajú status centra čínskeho biznisu v New Yorku.

Poslední potomkovia Talianov majú iné problémy. Pár blokov odtiaľ sa bezmocne prizerajú, ako sa čínska štvrť rozpína okolo ich Little Italy. Podnik Umberto´s Clam House, kde mafián Joe Gallo neprežil poslednú večeru, ešte stále funguje. No majiteľ je znepokojený. „Čo ak na Mulberry otvoria podnik Číňania?“ pýta sa Robert Ianniello Jr. v článku New York Times. „Samozrejme, bude nám to prekážať. Ale viac by nám prekážal reťazec Starbucks.“

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 2. Spacák na kozmetiku?
 3. Trápia Vás bolesti a únava? Máme skvelé riešenie k vám domov
 4. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 6. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 8. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 1. Na západnom Slovensku napreduje modernizácia elektrickej sústavy
 2. Na západnom Slovensku napreduje modernizácia elektrickej sústavy
 3. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 4. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 5. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 6. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 7. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 8. Spacák na kozmetiku?
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 22 145
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 10 349
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 173
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 104
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 926
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 462
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 017
 8. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 1 332
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 2. Irena Šimuneková: Na návšteve u susedov - Strážnice a okolie časť 1.
 3. Robert Drál: Mt. Kilimanjaro - BASE Camp
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 5. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste
 6. Iveta Bakitová: Tarragona a ešte pár cestovateľských tipov na Costa Dorada v Španielsku
 7. Lubo Repka: Cartagena – karibská časť Kolumbie
 8. Aleš Tvrdý: Juhoafrická Republika a jej poklad
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 10 328
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 369
 3. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 867
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 637
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 3 730
 6. Miroslav Lukáč: Kto je ešte dnes rusofil, potrebuje odbornú pomoc. 3 153
 7. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 3 110
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 3 077
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťZatvoriť reklamu