Bratislava 28. augusta (TASR) - Združenie Alpine Mayreder Bau GmbH - ZIPP - Sibamac ako jeden zo štyroch uchádzačov v tendri na zhotoviteľa bratislavského Mosta Košická cez Dunaj považuje proces verejnej súťaže, ktorá ešte nie je ukončená, za zmanipulovaný. Z tohto dôvodu 27. augusta poslalo investorovi stavby spoločnosti Metro Bratislava protestný list.
V liste, informoval generálny riaditeľ ZIPP František Hirner, dotknuté združenie uvádza, že 15. marca 2002 ponúklo do súťaže v intenciách pôvodných súťažných podmienok ekonomicky a technicky optimalizovanú ponuku. "Vzhľadom na technické riešenie konštrukcie hlavného mostného objektu je naša ponuka a s tým súvisiace minimálne ohrozenie životného prostredia v dôsledku existujúcej kontaminácie pôdy a vody jediný prípustný variant."
Alpine tiež konfrontuje vlastný spôsob osadenia nosnej konštrukcie so spôsobom ďalšieho uchádzača tendra, a tým je Združenie Doprastav & VA TECH VOEST MCE GmbH & Co Linz. Postup Alpine je založený na vybudovaní pomocných pilierov a lán na oboch brehoch rieky. Jednotlivé dielce oblúkovej konštrukcie mosta sa postupne nimi posúvajú a montujú vo vzduchu s využitím žeriava a lodí až po spojenie stavby do vrcholu mostového oblúka. S výlukou lodnej dopravy sa pritom vôbec nepočíta. Pokojný tok Dunaja nebude narušený rovnako ako priľahlá pôda a voda. Tento tzv. letmý spôsob montáže zamedzí riziku vzniku nehôd.
Doprastav zvolil riešenie, pri ktorom sa najprv na ľavom brehu rieky vyrobí 6000-tonová hlavná konštrukcia a následne sa táto zaplaví otočením okolo ľavej opory. To podľa Alpine predstavuje riziko, že sa celá konštrukcia (240 m dlhá, 60 m vysoká, 40 m široká) pri zaplavení prevráti a spôsobí škodu. Postup montáže zaplavením nesie v sebe riziko možnej opätovnej výroby dielov, čo by malo za následok i dlhodobý výpadok lodnej prepravy. Ani rakúska Správa povodia Dunaja by podľa zistenia Alpine súhlas k tomuto typu montáže nedala.
Nejasná je podľa Alpine i otázka poistenia, renomované poisťovne odmietli totiž poistiť takéto riskantné stavebné postupy, podotýka sa v liste. "Ponuka združenia Doprastav by mala byť preto odmietnutá, prípadne opätovne vyhodnotená."
Na margo ceny, ktorú ponúka Doprastav, Alpine tvrdí, že je "jednoznačne dumpingová" a preto nie je zabezpečená ani ekonomická realizácia stavebného zámeru. V súlade so súťažnými podmienkami by mala byť ponuka združenia Doprastav od začiatku vylúčená.
Výhrady má Alpine i k hlasovaniu členov výberovej komisie. Tá dva razy s pomerom hlasov 9 ku 1 a 9 ku 2 určila za víťaza Alpine. "Je preto úplne nepochopiteľné, ako mohol vzniknúť výsledok hlasovania 6 ku 5 v neprospech Alpine, pýta sa autor listu. Domnieva sa, že sa tak zrejme stalo po intervenciách zástupcov Európskej investičnej banky (EIB), ktorá sa na financovaní mosta má podieľať. "Vzniká preto podozrenie z nadržiavania a intervencie od EIB, a to u komisie i renomovaných politikov v Bratislave." Navyše, EIB nemá právo meniť rozhodnutia výberovej komisie v tendri, čo dokladá i jej poriadok ohľadom výkonu verejných súťaží.
V prípade, že spomínané podozrenia sa potvrdia ako pravdivé, Alpine použije všetky prostriedky na napadnutie rozhodnutia, ktoré neurčí ponuku združenia Alpine za víťaza výberového konania na Most Košická, uvádza sa na záver protestného listu.
* ku zll