
Číňania sú stále v pohotovosti a spevňujú hrádze. FOTO - REUTERS
V sedemiliónovom Wu-chane, ktorý bol pri tragických povodniach v roku 1998 z veľkej časti pod vodou, bol pokoj. Voda zaplavila len niekoľko chatrčí a vynútila si zatvorenie pobrežnej promenády, čo však obyvatelia mesta považujú za každoročnú rutinu. „Toto je v júli alebo v auguste každý rok, aj keď prší menej,“ hovoril jeden z miestnych obyvateľov o domoch rybárov a robotníkov. „Využívajú tieto domy, keď je hladina nízka a keď stúpne, sťahujú sa inde,“ dodal.
Miestne médiá označili včerajšok za deň víťazstva pre mesto a chválili hrádze rieky. Do ich spevnenia Wu-chan investoval 500 miliónov dolárov.
Náporom veľkej vody zatiaľ odoláva aj druhé najväčšie čínske jazero Tung-tching. Po posledných búrkach s prívalovými dažďami však opäť stúpa hladina blízkych riek. Minulý týždeň hrozilo pretrhnutie hrádze jazera.
Tridsaťpäť ľudí zomrelo pri náhlom rozvodnení rieky na východe Afganistanu. Dedinčania v provincii Chóst sa utopili, keď sa snažili vyloviť z rieky naplavené drevo. Rieku Šimal rozvodnili lejaky, ktoré zasiahli priľahlé hory. Voda so sebou priniesla kmene, ktoré chceli dedinčania využiť na kúrenie alebo na predaj. Drevo je v Afganistane veľmi vzácne.
(čtk)