Side bolo kedysi významným prístavom východného Stredomoria a bolo známe svojím trhom s otrokmi. Vďaka tomu zažilo toto mesto obdobie svojho rozkvetu a okúpalo sa v mori bohatstva. Dnes je z neho obľúbené turistické letovisko s množstvom ubytovacích kapacít – od penziónov až po päťhviezdičkové hotely.
Prechádzka antikou
V Side si prídu na svoje najmä všetci milovníci histórie, stačí sa prejsť antickou časťou mesta. Ako prvé vás zrejme upúta divadlo, ktoré malo kapacitu až pätnásťtisíc ľudí.
Vo svojej histórii zažila táto stavba nielen divadelné predstavenia, ale neskôr bola upravená na arénu a konali sa v nej súboje s divokými šelmami a zápasy gladiátorov. Kúsok odtiaľ sa nachádzajú v oblúkovitej budove latríny, ktoré boli postavené ako súčasť divadla, aj vysoká oblúkovitá brána z rímskeho obdobia.
Severne od divadla nájdete Dionýzov chrám a agoru, ktorú lemovali stĺpy a za nimi sa nachádzali z troch strán obchody. Ruiny, ktoré môžete vidieť uprostred, patrili chrámu bohyne Tyché.
Ruiny antického mesta
Ďalej sa môžete prejsť rozsiahlou trávnatou plochou, na ktorej sa nachádzajú ďalšie zvyšky antických pamiatok, napríklad obytných domov. Keď sa dostanete do Side, povinnou zastávkou by mal byť aj chrám zasvätený bohyni Aténe a Apolónov chrám, ktorý je symbolom tohto mesta a nájdete ho aj na viacerých suveníroch.
A ak by sa vám náhodou pozostatkov rôznych stĺpov a stavieb z antiky málilo, môžete sa vydať do múzea, ktoré sa nachádza v priestoroch rímskych kúpeľov z druhého storočia pred naším letopočtom.
V podobe múzea bola táto stavba otvorená v roku 1963. Práve v nej si možno poprezerať rozličné archeologické nálezy, ako sú busty, reliéfy, sochy, sarkofágy či časti stĺpov – všetko pozostatky z ruín antického mesta.
Pohľad na mesto
Nákupný rituál
Po historickej prechádzke si môžete dopriať ešte pohľad na prístav a potom sa už s chuťou vrhnúť do spleti uličiek, ktoré sú ako keby obsypané obchodíkmi s najrôznejším tovarom, pričom nechýbajú ani rozsiahle bazáre. Oficiálnou menou v Turecku síce je turecká lýra, ale netreba si robiť ťažkú hlavu so zamieňaním, pretože môžete pokojne platiť eurami.
Vo väčšine obchodíkov by ste márne hľadali cenovky, na cenu sa musíte spýtať predavača a potom sa môže začať zjednávanie. Obchodníci ho obľubujú, no so znižovaním ceny to zas netreba preháňať, inak sa vám môže stať, že odídete z obchodu s prázdnymi rukami.
Turecké koberce
Z Turecka si môžete priniesť domov ručne vyrábané koberce, voňavé korenie, tabak, vodné fajky, lacné oblečenie, kožené kabelky, ale aj zlato a šperky. Treba si však dať pozor na ich pravosť.
Ak sa budete chcieť ísť pozrieť aj na iné miesto, ako budete ubytovaní, na premiestňovanie môžete využiť takzvané dolmuše, čo je obdoba našej mestskej hromadnej dopravy.
Tieto miestne minibusy zastavujú pri väčšine hotelov a zavezú vás na vašu cieľovú zastávku – stačí ju nahlásiť pri nástupe. Na rozdiel od taxíka, ktorý si môžete zavolať na recepcii, sa v dolmušoch platí fixná taxa za každú osobu zvlášť.
V prístave
Ochutnajte Turecko
Ak budete chcieť túto krajinu nielen prechodiť, ale aj ochutnať, vyskúšať môžete pravý turecký kebab, kefte z mletého mäsa alebo dolmates – plnené papriky s paradajkovou omáčkou.
Turecká kuchyňa je okrem toho plná zeleninových jedál, takže všetci milovníci vegetariánskej stravy si v Turecku určite prídu na svoje. Z nápojov môžete ochutnať osviežujúci jogurtový nápoj ayran, ktorý je niekedy dochutený korením alebo cesnakom.
Medzi obľúbené pitie patrí aj pálenka raki, ktorá sa podobá gréckemu ouzu. Pre Turecko je typický aj veľmi silný čierny čaj, ktorý podávajú v malých sklenených pohárikoch.
Autor: Monika Nováková