SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

V New Yorku objavíte ZSSR aj kóšer utópiu

Navštívili sme najväčšie etnické enklávy v americkom New Yorku. V prvom dieli Rusi a ultraortodoxní Židia.

USA a ZSSR spolu v jednej štvrti. To je Malá Oddesa v newyorskom Brooklyne.USA a ZSSR spolu v jednej štvrti. To je Malá Oddesa v newyorskom Brooklyne.

V uliciach New Yorku môžete počuť osemsto rôznych jazykov. Môžete ochutnať ľubovoľnú svetovú kuchyňu a navštíviť štvrte, z ktorých si etniká vybudovali svoje vlastné uzavreté svety.

Pôvodne to mal byť príslovečný taviaci kotol národov a národností. Vysnívané miesto v novom svete, kde všetci imigranti pochovajú pôvod, zvyky, minulosť, aby spolu s ostatnými splynuli v modernom americkom národe.

No stalo sa iné a namiesto jednoliatej metropoly vyrástlo mesto, kde prežíva vedľa seba osemsto rozličných jazykov. Aj preto je americký New York - aspoň etnicky - najpestrejším mestom na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Little India, Italy, Korea, ale aj Little Haiti či Albania... New York je akýmsi zmenšeným svetom v meste, kde takmer každá krajina nájde svojho dvojníka. Imigrácia túto mapu nestále prepisuje, nikto nevie koľko „Littles“ ukrývajú newyorské ulice. No najväčšie a najznámejšie enklávy zatiaľ miesto nemenia.

odesa1.jpg

Skôr ako tu sa po anglicky dohovoríte v skutočnej ukrajinskej Odese. Foto - autor

Brighton Beach

V bufete má predavačka kvetinovú zásteru a na hlave melír. Z okienka namiesto hotdogov a hamburgerov po rusky vychvaľuje koláče a pirohy. Ulicu lemujú pútače v azbuke. Tak trochu to vyzerá, akoby studená vojna doteraz trvala a Sovietsky zväz nikdy nepadol.

Toto však nie je Rusko, ale južný Brooklyn, trištvrte hodiny od centra Manhattanu. Nasadnete na metro smerom na Coney Island, na konečnej obídete lunapark a to už vás nábrežie dovedie na Brighton Beach.

SkryťVypnúť reklamu

V tehlových domoch pri pláži žije najväčšia rusky hovoriaca komunita mimo bývalého ZSSR. Dohromady tridsať tisíc ľudí.

Davy na ulici míňajú bar Gambrinus, reštauráciu Tatjana a nočné podniky s názvami Rasputin a Primorski. Na rohu lahôdky ponúkajú ukrajinské pelmene, prílohou je agresívny dancefloor z reproduktorov. Kto mu príde na chuť, vedľa v stánku môže dostať emétrojky vypálené na cédečku.

Lavičky pri pláži obsadili dôchodcovia, rozložili šachovnice, popíjajú vodku. To tiež nie je úplne bežný obraz v New Yorku, kde je alkohol na ulici tabu, a to aj v prípade, ak si fľašu schovávate v papierovom vrecku.

odesa2.jpg

odesa4.jpg

Lahôdky a bufety kopírujú pestrú kuchyňu bývalého Sovietskeho zväzu. Foto - autor

Odesa pri Atlantiku

Brighton Beach si stále drží atmosféru autentickej enklávy. Občas sem za nákupmi mieria aj Newyorčania s hmlistou znalosťou azbuky, ktorých láka postsovietska kuchyňa, koncerty umelcov z bývalého ZSSR, suveníry.

SkryťVypnúť reklamu

Hipsteri s ironickým zmyslom pre módu zase docenia špecialitu, ktorou sú miestne butiky. Najprv máte dojem, že sovietsky šatník musí byť importom dôchodcov, no potom si všimnete rovnaké tesilové kreácie vo výkladoch po celej ulici – a to sú seriózne butiky, nielen second handy.

Prečo Malá Odesa? Možno pre polohu pri mori a pôdorys, ktorý pripomína pravouhlé križovatky čiernomorskej Odesy. Enklávu však zďaleka netvoria len Rusi a Ukrajinci. Zrkadlí pestrosť celého sovietskeho impéria a jeho národností kedysi pospájaných červenou hviezdou a dnes iba ruštinou.

odesa5.jpg

Prvá vlna, druhá vlna

Imigranti prichádzali vo vlnách. Najprv po vojne Židia z Európy, v sedemdesiatych rokoch nasledovala druhá vlna, potom, čo Izrael prejavil ochotu prijímať z územia vtedajšieho Sovietskeho zväzu ďalšie komunity Židov. Mnohí z nich vzápätí odlietali za more, kde im pridelili cenný status utečenca, takže sa mohli legálne usádzať a pracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Upadajúci plážový rezort Brighton Beach bol pre nich dobrou voľbou. Ležal blízko letiska, nájmy neboli vysoké a celkovo sa tu dýchalo slobodnejšie ako v komunitách ortodoxných Židov severnejšie v Brooklyne.

V deväťdesiatych rokoch však prišla tretia vlna emigrantov a zmazala židovský charakter enklávy. Prichádzali po páde ZSSR najmä z centrálnej Ázie, z ekonomických dôvodov a nie vždy tu zostávali legálne.

Starousadlíci prišelcami pohŕdajú, volajú ich „klobásoví emigranti“. Ale vodku pijú všetci a obchody ponúkajú každú známu značku číreho ruského alkoholu.

odesa3.jpg

Dobre zásobená predajňa ruskej literatúry. Mnohí imigranti prežijú v Brighton Beach celý život bez angličtiny. Foto - autor

Ešte v deväťdesiatych rokoch nebola povesť štvrte bohvieaká, napokon, Little Oddesa je názvom filmu z prostredia brooklynskej mafie. Odvtedy je situácia lepšia, no ani dnes Brighton Beach nie je bez kriminality.

SkryťVypnúť reklamu

Pri stánku kupujem pol kila syra a neverím cene, ktorá je na newyorské pomery zanedbateľná. Vedľa v kníhkupectve Sankt Petersburg´s Bookstore ponúka klasiku aj novinky v ruštine, nechýbajú matriošky.

Brighton Beach je skutočne miestom v inom čase aj priestore, enklávou plnou paradoxov. Jeden z nich je špeciálne vypuklý teraz, pred voľbami prezidenta. Kým New York ako celok tradične volí demokratov, v ruskej štvrti majú aj teraz navrch republikáni.

Miestnym je socializmus dobrý hlavne ako spomienka, no inak ich desí. „Za všetko, čo mám, vďačím kapitalizmu,“ vraví čašník reštaurácie Tatjana pre Los Angeles Times. „A tí viac kapitalistickí sú republikáni.“

zidia1.jpg zidia3.jpg

Tvoria jednu z najuzavretejších náboženských skupín New Yorku. V brooklynskom Borough Parku žije asi stotisíc ultraortodoxných židov. Foto - autor

SkryťVypnúť reklamu

Židovský Borough Park

Zatiaľ čo Brighton Beach dávno stratil židovský charakter, na severe v Brooklyne našla domov jedna najstriktnejších náboženských tradícii na svete.

Jej srdcom je Borough Park, so stotisíc obyvateľmi najväčšie centrum ultra ortodoxných Židov na svete - mimo Izraela. Desiatky ulíc a osem „avenues“ rozčleňujú asi dvesto blokov domov, kde len zriedka vidia turistov.

Vývesné štíty obchodov a ich starobylá grafika by sa ideálne uplatnili v historickom veľkofilme z prostredia židovského ghetta. A až na školské autobusy s hebrejskými nápismi a mobilné telefóny mužov v čiernych kaftanoch to v uliciach vyzerá, akoby miestny život plynul v pokojnom tempe 18. storočia.

Lek´are´n, L´ek´a rna. Vývesný štít napísali v desiatkách rozličných jazykov, nechýba slovenčina ani čeština, iba diakritiku podľa vzoru hebrejčiny nahradili apostrofmi. Na ulici pod piliermi rachotiacej nadzemky ženy v čiernych sukniach a šatkách kolektívne kočíkujú potomstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Obchody s hračkami, kočíkmi a plienkami nie je možné prehliadnuť. Borough - pre miestnych Boro Park – niekedy nazývajú „boby boomom Brooklynu“.

V nijakej americkej nemocnici sa nerodí viac detí ako tu, kde má rodina priemerne šesť potomkov. A fakt, že populácia štvrte sa každých dvadsať rokov zdvojnásobí, kladie špeciálne nároky na obytné priestory.

„Kde žilo štyridsať rodín, tam ich teraz musí bývať stoštyridsať,“ vysvetľoval novinárom miestny rabín Shimidman. Na novostavby nezostali pozemky a tak si miestni k bytom pristavujú prístavby. V štvrti, kde sú nájmy porovnateľné so superdrahým Manhattanom, na to majú výnimku zo stavebného zákona.

zidia2.jpg

zidia4.jpg

Židovská komunita v Brooklyne prevádzkuje školy - ješivy aj vlastnú strážnu službu. Stáva sa, že samospráva rabínov prichádza do konfliktov so svetským právom. Foto - autor

SkryťVypnúť reklamu

Kóšer utópia

Zvonku to pôsobí ako jednoliata komunita zviazaná pravidlami jediného náboženstva - judaizmu. No v skutočnosti je brooklynský Borough Park omnoho pestrejšou zmesou rozličných prúdov, smerov a siekt.

Napokon, okrem dvoch stoviek synagóg tu nájdete niekoľko katolíckych kostolov. A čo je tiež zaujímavé, v navonok rovnakej zástavbe vedľa seba nažívajú extrémy, bohatstvo aj chudoba.

Štvrť, ktorú dnes nazývajú „kóšer utópiou“ pritom nebola vždy ortodoxná. Pôvodne to bolo centrum liberálnych Židov, ktorí sa sem sťahovali, len čo sa vymanili z chudinského prostredia Lower East Side.

Potom ich však vytláčali komunity chasidov a chareidov. Práve tí tvoria najkonzervatívnejšiu vetvu judaizmu, ktorá sa vyznačuje tým, že jej tvrdé jadro celkom bočí od modernej doby.

SkryťVypnúť reklamu

„Mnohé rodiny nevlastnia televízor a nikdy neboli v kine,“ opisujú New York Times. „Židovskí chlapci nenavštevuju verejné školy ale ješivy. Dospievajúce dievčatá sa neopovážia vyjsť z domu bez toho, aby im dospelí skontrolovali šatku, ktorí im zakrýva ramená a krk. A aj na svadbách i pohreboch sedia ženy oddelene od mužov, ako žiada náboženské právo.

V klimatizovanom supermarkete vyrevujú zborové chasidské piesne. Zákazníkov poháňa predavač s pajesmi. Je tu síce draho, ale aspoň na sto percent kóšer. Na druhý deň noviny varujú, Borough Park je na nohách. V štvrti sa na múroch objavilo graffiti a problém bol v symboloch - boli to svastiky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 5. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 6. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 7. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 8. Appka, ktorá hľadá predražené platby, je už v slovenskej verzii
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 426
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 553
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 6 259
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 873
 5. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 4 281
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 792
 7. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 2 818
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 656
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na návšteve u susedov - Strážnice a okolie časť 1.
 2. Robert Drál: Mt. Kilimanjaro - BASE Camp
 3. Iveta Bakitová: Tarragona a ešte pár cestovateľských tipov na Costa Dorada v Španielsku
 4. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 5. Aleš Tvrdý: Juhoafrická Republika a jej poklad
 6. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste
 7. Iveta Bakitová: Veľká Noc v Španielsku - dnes neplánovane o Salvadore Dalím
 8. Lubo Repka: Cartagena – karibská časť Kolumbie
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 414
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 172
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 767
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 861
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 802
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 686
 7. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 5 019
 8. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 4 830
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťZatvoriť reklamu