SME

V New Yorku objavíte ZSSR aj kóšer utópiu

Navštívili sme najväčšie etnické enklávy v americkom New Yorku. V prvom dieli Rusi a ultraortodoxní Židia.

USA a ZSSR spolu v jednej štvrti. To je Malá Oddesa v newyorskom Brooklyne.USA a ZSSR spolu v jednej štvrti. To je Malá Oddesa v newyorskom Brooklyne.

V uliciach New Yorku môžete počuť osemsto rôznych jazykov. Môžete ochutnať ľubovoľnú svetovú kuchyňu a navštíviť štvrte, z ktorých si etniká vybudovali svoje vlastné uzavreté svety.

Pôvodne to mal byť príslovečný taviaci kotol národov a národností. Vysnívané miesto v novom svete, kde všetci imigranti pochovajú pôvod, zvyky, minulosť, aby spolu s ostatnými splynuli v modernom americkom národe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No stalo sa iné a namiesto jednoliatej metropoly vyrástlo mesto, kde prežíva vedľa seba osemsto rozličných jazykov. Aj preto je americký New York - aspoň etnicky - najpestrejším mestom na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Little India, Italy, Korea, ale aj Little Haiti či Albania... New York je akýmsi zmenšeným svetom v meste, kde takmer každá krajina nájde svojho dvojníka. Imigrácia túto mapu nestále prepisuje, nikto nevie koľko „Littles“ ukrývajú newyorské ulice. No najväčšie a najznámejšie enklávy zatiaľ miesto nemenia.

odesa1.jpg

Skôr ako tu sa po anglicky dohovoríte v skutočnej ukrajinskej Odese. Foto - autor

Brighton Beach

V bufete má predavačka kvetinovú zásteru a na hlave melír. Z okienka namiesto hotdogov a hamburgerov po rusky vychvaľuje koláče a pirohy. Ulicu lemujú pútače v azbuke. Tak trochu to vyzerá, akoby studená vojna doteraz trvala a Sovietsky zväz nikdy nepadol.

Toto však nie je Rusko, ale južný Brooklyn, trištvrte hodiny od centra Manhattanu. Nasadnete na metro smerom na Coney Island, na konečnej obídete lunapark a to už vás nábrežie dovedie na Brighton Beach.

SkryťVypnúť reklamu

V tehlových domoch pri pláži žije najväčšia rusky hovoriaca komunita mimo bývalého ZSSR. Dohromady tridsať tisíc ľudí.

Davy na ulici míňajú bar Gambrinus, reštauráciu Tatjana a nočné podniky s názvami Rasputin a Primorski. Na rohu lahôdky ponúkajú ukrajinské pelmene, prílohou je agresívny dancefloor z reproduktorov. Kto mu príde na chuť, vedľa v stánku môže dostať emétrojky vypálené na cédečku.

Lavičky pri pláži obsadili dôchodcovia, rozložili šachovnice, popíjajú vodku. To tiež nie je úplne bežný obraz v New Yorku, kde je alkohol na ulici tabu, a to aj v prípade, ak si fľašu schovávate v papierovom vrecku.

odesa2.jpg

odesa4.jpg

Lahôdky a bufety kopírujú pestrú kuchyňu bývalého Sovietskeho zväzu. Foto - autor

Odesa pri Atlantiku

Brighton Beach si stále drží atmosféru autentickej enklávy. Občas sem za nákupmi mieria aj Newyorčania s hmlistou znalosťou azbuky, ktorých láka postsovietska kuchyňa, koncerty umelcov z bývalého ZSSR, suveníry.

SkryťVypnúť reklamu

Hipsteri s ironickým zmyslom pre módu zase docenia špecialitu, ktorou sú miestne butiky. Najprv máte dojem, že sovietsky šatník musí byť importom dôchodcov, no potom si všimnete rovnaké tesilové kreácie vo výkladoch po celej ulici – a to sú seriózne butiky, nielen second handy.

Prečo Malá Odesa? Možno pre polohu pri mori a pôdorys, ktorý pripomína pravouhlé križovatky čiernomorskej Odesy. Enklávu však zďaleka netvoria len Rusi a Ukrajinci. Zrkadlí pestrosť celého sovietskeho impéria a jeho národností kedysi pospájaných červenou hviezdou a dnes iba ruštinou.

odesa5.jpg

Prvá vlna, druhá vlna

Imigranti prichádzali vo vlnách. Najprv po vojne Židia z Európy, v sedemdesiatych rokoch nasledovala druhá vlna, potom, čo Izrael prejavil ochotu prijímať z územia vtedajšieho Sovietskeho zväzu ďalšie komunity Židov. Mnohí z nich vzápätí odlietali za more, kde im pridelili cenný status utečenca, takže sa mohli legálne usádzať a pracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Upadajúci plážový rezort Brighton Beach bol pre nich dobrou voľbou. Ležal blízko letiska, nájmy neboli vysoké a celkovo sa tu dýchalo slobodnejšie ako v komunitách ortodoxných Židov severnejšie v Brooklyne.

V deväťdesiatych rokoch však prišla tretia vlna emigrantov a zmazala židovský charakter enklávy. Prichádzali po páde ZSSR najmä z centrálnej Ázie, z ekonomických dôvodov a nie vždy tu zostávali legálne.

Starousadlíci prišelcami pohŕdajú, volajú ich „klobásoví emigranti“. Ale vodku pijú všetci a obchody ponúkajú každú známu značku číreho ruského alkoholu.

odesa3.jpg

Dobre zásobená predajňa ruskej literatúry. Mnohí imigranti prežijú v Brighton Beach celý život bez angličtiny. Foto - autor

Ešte v deväťdesiatych rokoch nebola povesť štvrte bohvieaká, napokon, Little Oddesa je názvom filmu z prostredia brooklynskej mafie. Odvtedy je situácia lepšia, no ani dnes Brighton Beach nie je bez kriminality.

SkryťVypnúť reklamu

Pri stánku kupujem pol kila syra a neverím cene, ktorá je na newyorské pomery zanedbateľná. Vedľa v kníhkupectve Sankt Petersburg´s Bookstore ponúka klasiku aj novinky v ruštine, nechýbajú matriošky.

Brighton Beach je skutočne miestom v inom čase aj priestore, enklávou plnou paradoxov. Jeden z nich je špeciálne vypuklý teraz, pred voľbami prezidenta. Kým New York ako celok tradične volí demokratov, v ruskej štvrti majú aj teraz navrch republikáni.

Miestnym je socializmus dobrý hlavne ako spomienka, no inak ich desí. „Za všetko, čo mám, vďačím kapitalizmu,“ vraví čašník reštaurácie Tatjana pre Los Angeles Times. „A tí viac kapitalistickí sú republikáni.“

zidia1.jpg zidia3.jpg

Tvoria jednu z najuzavretejších náboženských skupín New Yorku. V brooklynskom Borough Parku žije asi stotisíc ultraortodoxných židov. Foto - autor

SkryťVypnúť reklamu

Židovský Borough Park

Zatiaľ čo Brighton Beach dávno stratil židovský charakter, na severe v Brooklyne našla domov jedna najstriktnejších náboženských tradícii na svete.

Jej srdcom je Borough Park, so stotisíc obyvateľmi najväčšie centrum ultra ortodoxných Židov na svete - mimo Izraela. Desiatky ulíc a osem „avenues“ rozčleňujú asi dvesto blokov domov, kde len zriedka vidia turistov.

Vývesné štíty obchodov a ich starobylá grafika by sa ideálne uplatnili v historickom veľkofilme z prostredia židovského ghetta. A až na školské autobusy s hebrejskými nápismi a mobilné telefóny mužov v čiernych kaftanoch to v uliciach vyzerá, akoby miestny život plynul v pokojnom tempe 18. storočia.

Lek´are´n, L´ek´a rna. Vývesný štít napísali v desiatkách rozličných jazykov, nechýba slovenčina ani čeština, iba diakritiku podľa vzoru hebrejčiny nahradili apostrofmi. Na ulici pod piliermi rachotiacej nadzemky ženy v čiernych sukniach a šatkách kolektívne kočíkujú potomstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Obchody s hračkami, kočíkmi a plienkami nie je možné prehliadnuť. Borough - pre miestnych Boro Park – niekedy nazývajú „boby boomom Brooklynu“.

V nijakej americkej nemocnici sa nerodí viac detí ako tu, kde má rodina priemerne šesť potomkov. A fakt, že populácia štvrte sa každých dvadsať rokov zdvojnásobí, kladie špeciálne nároky na obytné priestory.

„Kde žilo štyridsať rodín, tam ich teraz musí bývať stoštyridsať,“ vysvetľoval novinárom miestny rabín Shimidman. Na novostavby nezostali pozemky a tak si miestni k bytom pristavujú prístavby. V štvrti, kde sú nájmy porovnateľné so superdrahým Manhattanom, na to majú výnimku zo stavebného zákona.

zidia2.jpg

zidia4.jpg

Židovská komunita v Brooklyne prevádzkuje školy - ješivy aj vlastnú strážnu službu. Stáva sa, že samospráva rabínov prichádza do konfliktov so svetským právom. Foto - autor

SkryťVypnúť reklamu

Kóšer utópia

Zvonku to pôsobí ako jednoliata komunita zviazaná pravidlami jediného náboženstva - judaizmu. No v skutočnosti je brooklynský Borough Park omnoho pestrejšou zmesou rozličných prúdov, smerov a siekt.

Napokon, okrem dvoch stoviek synagóg tu nájdete niekoľko katolíckych kostolov. A čo je tiež zaujímavé, v navonok rovnakej zástavbe vedľa seba nažívajú extrémy, bohatstvo aj chudoba.

Štvrť, ktorú dnes nazývajú „kóšer utópiou“ pritom nebola vždy ortodoxná. Pôvodne to bolo centrum liberálnych Židov, ktorí sa sem sťahovali, len čo sa vymanili z chudinského prostredia Lower East Side.

Potom ich však vytláčali komunity chasidov a chareidov. Práve tí tvoria najkonzervatívnejšiu vetvu judaizmu, ktorá sa vyznačuje tým, že jej tvrdé jadro celkom bočí od modernej doby.

SkryťVypnúť reklamu

„Mnohé rodiny nevlastnia televízor a nikdy neboli v kine,“ opisujú New York Times. „Židovskí chlapci nenavštevuju verejné školy ale ješivy. Dospievajúce dievčatá sa neopovážia vyjsť z domu bez toho, aby im dospelí skontrolovali šatku, ktorí im zakrýva ramená a krk. A aj na svadbách i pohreboch sedia ženy oddelene od mužov, ako žiada náboženské právo.

V klimatizovanom supermarkete vyrevujú zborové chasidské piesne. Zákazníkov poháňa predavač s pajesmi. Je tu síce draho, ale aspoň na sto percent kóšer. Na druhý deň noviny varujú, Borough Park je na nohách. V štvrti sa na múroch objavilo graffiti a problém bol v symboloch - boli to svastiky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 110
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 437
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 357
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 128
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 872
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 569
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 303
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 392
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 49 736
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 606
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 27 240
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 455
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 207
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 978
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu