Radikálom v africkom Mali sa nepáči uctievanie svätcov. Ničia pamiatky zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BAMAKO, BRATISLAVA. Prežili storočia, sucho aj záplavy. Nájazdy islamistov s krompáčmi ich však podľa svedkov zničili.
V západoafrickom Mali radikáli zdemolovali podľa medzinárodných agentúr šesť až sedem zo šestnástich mauzóleí a hrobiek v Timbuktu, zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Vojnové zločiny Islamisti, ktorí obsadili sever krajiny, sa vyhrážali, že zničia všetky svetovo cenené mauzóleá v jednom z historických centier islamskej viery. Nepáči sa im údajné uctievanie svätcov, ktoré považujú za modlárstvo.
V pondelok sa dokonca pustili do desaťročia zatvorenej brány mešity Sidi Jeja, ktorej otvorenie podľa miestnych prináša nešťastie. Svedkovia podľa francúzskeho denníka Le Figaro plakali.
Vláda v Mali ničenie prirovnala k vojnovým zločinom a chystá sa proti rebelom zakročiť na medzinárodnej úrovni. Len minulý štvrtok pritom UNESCO zaradilo pre islamistické hrozby Timbuktu na zoznam ohrozených pamiatok.
Žalobkyňa medzinárodného trestného súdu varovala islamistov pred následkami. „Okamžite zastavte ničenie náboženských objektov. Je to vojnový zločin, ktorý má náš úrad právo plne vyšetriť,“ povedala Fatú Bensúdová.
Timbuktu
Ohrozené pamiatky
bolo centrom islamských učencov od 13. do 17. storočia, nachádza sa tu asi 700-tisíc vzácnych rukopisov vo verejných aj súkromných zbierkach, na zozname svetového dedičstva UNESCO je od roku 1988 šestnásť mauzóleí a hrobiek a tri mešity.
Obyvatelia Timbuktu sa ničeniu len bezmocne prizerali. „Je to bolestivé, no nemôžeme nič urobiť. Tí blázni sú ozbrojení, no budú prekliati,“ povedal miestny novinár, ktorý nechcel byť menovaný, pre agentúru AFP.
Islamisti zo skupiny Ansár ad-dín blízkej al-Káide využili chaotickú situáciu po marcovom prevrate a obsadili sever krajiny vrátane Timbuktu, kde chcú zaviesť vládu islamského práva šaría.
Rukopisy vláda ukryla UNESCO zapísalo pamiatky v centre Timbuktu, ktorému sa hovorí podľa denníka Le Figaro aj mesto 333 svätcov, na zoznam svetového dedičstva v roku 1988.
Podľa organizácie zohrali významnú úlohu pri počiatočnom šírení islamu v Afrike a sú tu státisíce cenných rukopisov. Časť z nich vláda ukryla do bezpečia.
Šestnásť tunajších mauzóleí a tri mešity boli väčšinu obdobia, čo sú zapísané v UNESCO, na zozname ohrozených pamiatok. Najprv ich zachránili reštaurátorské práce, no definitívne ich môžu zničiť islamisti.