SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
*OD NAŠEJ MILEJ ONLINE ČITATEĽKY*

Švajčiarsko

Z lode môžete obdivovať množstvo vodopádov, ktorých existencia je závislá najmä od dažďa. Stačí, aby vo Walenstadte zapršalo a mestečko mení svoj vzhľad. Vrcholky hôr sneh zafarbí na bielo, vodopády ožijú a horský potok rezko plynie cez mestečko, aby sa v

Walenstadt

 

    Ak chcete navštíviť Švajčiarsko a hľadáte nejaké príjemné miesto, kde sa možno nadýchať čerstvého alpského vzduchu, vykúpať v jazere a nebyť rušený hlučnými turistickými masami, zastavte sa vo Walenstadte (426 m). Túto malú osadu nájdete 80 km juhovýchodne od Zürichu v nemecko-jazyčnom kantóne St.Gallen. K Walenstadtu administratívne patria ešte tri menšie dedinky: Tscherlach (451 m), Berschis (444 m) a Walenstadtberg (790 m). Toto šarmantné mestečko vám ponúka množstvo možností,  v letnej i v zimnej sezóne, ako príjemne stráviť dovolenkový čas. K najväčšej atrakcii patrí bezpochyby jazero Walen, ktoré svojím tvarom pripomína škandinávsky fjord. Vďaka tomuto azúrovému jazeru, ktoré dosahuje hĺbku až 150 m, patril Walenstadt za vlády Habsburgovcov k jedným z najdôležitejších dopravných uzlov na prepravu rozličného tovaru. Dnes okrem toho, že je tu možné plávať (priemerná teplota v letnej sezóne dosahuje 18oC), ponúka jazero Walen milovníkom vodných športov pestrú paletu zaujímavých športov: windsurfing, potápanie, plachtenie, vodné lyže, ktoré je možné bez problému prenajať pri pobreží. Priezračne čistá voda tohto horského jazera ponúka ďalšiu atrakciu. Rybolov bez preukazu. Každý, kto vlastní rybársku udicu, si môže z brehu jazera naloviť chutné ryby. Pre tých, ktorí chcú svoju dovolenku využiť skôr rekreačne, je tu možnosť výletu loďou po jazere do jeho severnej časti. Nachádza sa tam malá osada Quinten, raritou ktorej je, že tam nevedie okrem lesnej a „vodnej“ cesty po jazere žiadna iná príjazdová cesta. zápätí vlial do jazera a schladil jeho vodu.


 

   K Švajčiarsku taktiež neodmysliteľne patria hory, ktoré nájdete aj vo Walenstadte. Mestečko je obklopené neobyčajne strmými vrchmi impozantného pohoria Churfirsten. Vyrastajú na jeho pozadí do viac ako dvetisíc metrov. Výškový rozdiel medzi nimi a Walenstadtom dosahuje miestami až 1 600 - 1 800 m. Prvý dojem je ohromujúci. Človek má pocit, že sa pozerá na pohľadnicu, alebo na dokonale vyrobenú maketu. Ak by malé dieťa nakreslilo hory, bezpochyby by vyzerali práve takto. Pravidelné menšie a väčšie štíty. Sú dôkazom zázraku, aký dokáže vytvoriť počas dlhých rokov príroda.

Pohorie Churfirsten ponúka i neuveriteľné množstvo turistických trás, od prechádzkových až po tie, ktoré sa dajú zdolať len s horolezeckou výbavou. Taktiež vášniví milovníci paraglidingu sú spokojní so štartovacími plochami na Churfirstene. Lanovkou z blízkej dedinky Unterwasser - rodiska tohtoročnej skokanskej hviezdy, mladučkého Simona Amana - sa vyvezú na jeden z jeho siedmich vrchov    Chäserrugg 2 262 m, natiahnú si svoje pestrofarebné krídla a vychutnávajú neopísateľný pohľad na okolitú krajinu.

Po náročnom výlete v horách, alebo príjemnej únave z plávania, sa určite zastavte v útulnom centre Walenstadtu o ktorom prvá zmienka sa našla v kráľovských obchodných záznamoch Frankov už v r.831. Centrum sa môže pochváliť starovekou radnicou z 15.storočia. Ak vás zaujíma starodávna architektúra, neďaleká dedinka Berschis sa pýši najstarším kostolom vo Švajčiarsku s dvoma chrámovými loďami, kaplnkou St. George z 1.storočia.

Ak ešte nemáte dosť prechádzok, využite možnosť prejsť sa pozdĺž jazera. Máte na to vydelených 42 km. Alebo by ste si radšej zajazdili na koni, či pripojili sa k obľúbenému národnému športu strieľaniu? Či vypili pohárik miestneho vína a ochutnali výborný horský syr a naučili sa pritom obľúbenú švajčiarsku kartovú hru Jass? Prosím, švajčiarski štamgasti vám určite radi vysvetlia jej pravidlá. Miestni ľudia sú totiž veľmi milí a zdvorilí. Je im však len veľmi ťažko rozumieť. Váš mozog bude len márne pátrať po význame slov, ktoré mu ucho sprostredkuje. Miestny Schwytzerdütsch má svoje špecifiká, ako každý z viac ako tisíc dialektov malého Švajčiarska. Naopak ak sa budete snažiť hovoriť korektnou nemčinou, každý vás bez problému porozumie. Švajčiari sa ju totiž učia v škole, ako povinný „cudzí“ jazyk. Niektorým však dodnes robí problémy ňou spisovne hovoriť. Ak teda dobre neovládate nemecký jazyk, nehanbite sa. Budete na tom skoro rovnako ako miestny Švajčiar.

 

  Ak by ste si dovolenku plánovali skôr v zime kvôli lyžovaniu, ste taktiež na správnej adrese. Lanovkou z neďalekého Unterterzenu sa dostanete do najväčšieho zimného strediska medzi Zürichom a Churom, Flumserbergu. Na úseku 65 km nájdete lyžiarsky raj so 17 vlekmi, ktorý ponúka lyžiarom každej kategórie dokonale upravené trasy, denne od 8,30 - 16,30 hod. Celodenná permanentka vás bude stáť  48,- CHF, jednorázová jazda od 2,50 - 20,- CHF. Cena je pre našinca dosť vysoká, ale lyžovačka stojí za to. Jedná sa totiž o skutočnú lyžovačku bez dlhých radov tisnúcich sa lyžiarov pri vleku. Ak sa rozhodnete zalyžovať si na Flumserbergu (najvyššie položený vlek je na štíte Leist 2 222 m), naplánujte si vašu dovolenku medzi začiatkom decembra a koncom apríla, kedy trvá zimná lyžiarska sezóna.

 

   Kto teda hľadá slnečné pobrežie, mierne subtropické podnebie, v ktorom sa darí hroznu a figám priamo pod zasneženými vrcholkami Alp, ktoré tu vidieť po celý rok, nech neobíde na svojej ceste Walenstadt. Pocíti tu určite to neopísateľné šťastie dovolenkujúceho človeka, spokojného nie len s dokonalým využitím zaslúženého voľného času, výberom prostredia, služieb, ale aj s nezabudnuteľnými príjemnými zážitkami, vďaka neodolateľnému šarmu tejto malebnej osady.

 

Informácie:

 

Možnosť ubytovania na mieste je v hoteloch (80-120,- CHF s raňajkami), v súkromí (20-70,- CHF s raňajkami), alebo v letnej sezóne v plne vybavenom kempingu pri pobreží jazera.

 

Zaujímavosti:

 

Zaujímavosťou na prelome februára a marca je karneval alegorických masiek (tradícia z r.1830) zobrazujúcich nielen pastierske tradície, ale aj napríklad problémy dnešného Švajčiarska. September znovu ponúka neobvyklú atrakciu pre našinca, ktorou je zostup vyzdobeného dobytka z hôr. Tento slávnostný sprievod odzrkadľuje úctu Švajčiarov k dobytku, ktoré ich po celý rok tak dobre živí. V tento deň riadenie cestnej premávky je plne prenechané vyzdobenej krave.

 

Nezabudnúť ochutnať:

 

horské syry (Appenzeller, Ementaler, Gruyère, Sbrinz, ktorý dozrieva až 3 roky)

z miestnych špecialít je známe  rösti – postrúhané zemiaky opečené na panvici

výbornú čokoládu Lindt

 

Rady:

 

Nerešpektovanie nákazu rýchlosti sa v Švajčiarsku nevyplatí. Za jej prekročenie v meste o 11-15 km/h zaplatíte 250,- CHF.

 

Čo kúpiť:

 

Kultovým objektom 20. storočia okrem známych švajčiarskych hodiniek, sa stal vreckový nôž (Wenger, Victorinox,  ktoré prezentujú okolo 500 modelov) zdokonalený až na 33 funkcii, tiež vo verzii pre ľavákov.

 

 

Všeobecné informácie:

 

Rozloha:                      41 285 km2 z toho 1 289 km2 zaberajú jazerá, Alpy 60 % a 1800 ľadovcov zaberá 1 340 km2

Najvyšší bod:              4 634 Monte Rosa

Počet obyvateľov:       7 miliónov (4,5 miliónov cudzincov čo predstavuje 19,7% populácie)

Hustota zaľudnenia:   183 obyv/km2 (Zürich ma napr.350 00 obyvateľov)

Hlavné mesto:             Bern

Priemerný vek:            78,6

Príjem:                        25 240 US (len 30% obyvateľov je majiteľom vlastného domu a to vzhľadom k astronomickej cene pozemku a stavebných nákladov)

Politicky systém :        konfederácia 26 kantónov

Nezamestnanosť:       2,2%

 
Praktické informácie:

 

Ubytovanie v hoteli: 80-120 Fr (s raňajkami)

Nocľah v súkromí: 20-70 Fr (s raňajkami)

Študentské ubytovne: 18-35 Fr (s raňajkami)

Možnosť nocľahu na slame (apríl- október) na pozemku roľníka: 18 Fr podmienka vlastný spacák

 

Obchody zatvárajú cez týždeň o 18,30 h. (vo štvrtok supermarkety o 21,00 h), v sobotu o 16 h.

 

Švajčiari obedujú medzi 12-13,30 h. a večerajú o 18,30-21,00, reštaurácie väčšinou po 21,45 h. už neprijímajú objednávky. Cena: od 10 Fr  v jednoduchých reštauráciách , od 50 Fr v lepších.

 

Miestnym jazykom je Schwyzerdutsch, jazyk veľmi vzdialený nemčine. Avšak dohovoríte sa tu s každým „Hochdeutsch“ klasickou nemčinou.

 

Obľúbená kartová hra „Jass“, ktorú vášnivo hrajú všetci Švajčiari a to kdekoľvek, v reštauráciach, na balkóne …

 

 

 

Počasie:

 

 

Zürich  (411 m

St Moritz (1856 m

Január -február

0 oC

- 6  oC

Marec- apríl

6 oC

- 1  oC

Máj- jún

14  oC

 7  oC

Júl- august

17  oC

11 oC

September- október

11 oC

5  oC

November- december

2  oC

- 3 oC

 Nezabudnúť ochutnať:

 

horské syry (Appenzeller, Ementaler, Gruyere, Sbrinz, ktorý dozrieva až 3 roky)

z miestnych špecialít je známe  rösti – postrúhané zemiaky opečené na panvici

výbornú čokoládu, ktorú Švajčiari poznali až po Talianoch a to v 19.stor vďaka niektorým obzvlášť inšpirovaným osobnostiam. V r.1830 Amedee Kohler zmieša po prvý krát čokoládu s orieškami. 45 rokov neskoršie Daniel Peter svoj obľúbený napoj mlieko s čokoládou. Rodolpe Lindt znovu kakaové maslo a v r.1913 Jules Sechaud vymysli plnenú čokoládu.

 Rady:

 

Prekračovanie dovolenej rýchlosti sa v Švajčiarsku nevyplatí. Ak  vozidlo ide v meste o 21 km/h viac, mimo mesta 26 km/h a na autostráde o 31 km/h, odobranie vodičského preukazu je automatické. Za prekročenie rýchlosti v meste o 11-15 km/h zaplatíte 250 Fr.

 

 

Zaujímavosti:

 

Federálny zákon z r.1971 nariaďuje pre každého Švajčiara miesto v protiatómovom kryte (ikeď Švajčiarsko už 500 r. osobne nevedie vojnu). Civilná obrana vybavila podzemia obrovskými krytmi disponujúcimi dôkladným systémom vzdušných a vodných filtrov, púmp na organické smeti, dekontaminačných vriec, elektrických samostatných jednotiek, zásobami nafty, kuchyňami s potravinovou výbavou, sanitárnymi zariadeniami a sparťanskými miestnosťami na spanie, ktoré predurčujú každému Švajčiarovi životný priestor 1 m.

 

 

Každý Švajčiar vo veku 20 rokov absolvuje 15 týždňov výcviku vojenskej služby, potom každý rok 2-3 týždne manévrov a to až do svojich 42 rokov. Pretože by bolo príliš komplikované vydávať každému Švajčiarovi, ktorý sa zúčastňuje pravidelne previerok raz za rok za každým razom celé vojenské vybavenie vrátané zbrane a nábojov, prechováva tak každý túto muníciu počas dlhých rokov doma.

 

 

Alexandra  Szeliga

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Budovanie zelenej značky
 6. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 7. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 33 476
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 166
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 492
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 101
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 687
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 539
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 536
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 448
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 371
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 285
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu