Napriek tomu, že pred vyše rokom sa Tunisko v médiách objavovalo najmä v súvislosti s domácimi nepokojmi, dnes v krajine vládne pokoj. Presvedčili sme sa o tom na vlastné oči. Po jazmínovej revolúcii ostal vo vzduchu iba jazmín. Jeho vôňa vás bude sprevádzať na každom kroku.
Tunisko je relatívne malý štát v porovnaní so svojimi severoafrickými susedmi. Takmer celú jeho východnú časť obmýva Stredozemné more. Hraničí s Alžírskom a Líbyou, nachádza sa pomerne blízko Sicílie.
Ak máte pocit, že Tunisko je slnkom vyprahnutá krajina, máte pravdu len sčasti. Severné Tunisko je zelené. Darí sa tu olivovníkom, citrusovým plodom, granátovým jablkám, mandľovníkom a iným teplomilným rastlinám, aj vďaka úrodnému údoliu rieky Medžerda.
Horský masív Dorsale, ktorý je súčasťou pohoria Atlas, je akousi hranicou medzi severnou a južnou časťou krajiny. Sever je skôr európsky, no na juhu nájdete pravú Afriku – púšť, oázy, beduínske obydlia a vyschnutú zem.
Hammametský záliv
Medzi najväčšie dovolenkové strediská severu patria Hammamet, Sousse, Monastir a Mahdia. Najsevernejšie z nich je Hammamet. Leží v najjužnejšej časti polostrova Cap Bon, na začiatku zálivu Golfe de Hammamet.
Z Hammametu máte možnosť vydať sa na výlety do okolitých oblastí. Západne sa nachádza hlavné mesto Tunis, no ešte bližšie je staré mesto Nabeul s úrodnými zeleninovými poľami, pomarančovníkovými hájmi a vinicami s najlepším tuniským vínom.
Väčšina hotelov v Tunisku má rozsiahle záhrady
Súčasťou Hammametu je štvrť Yasmine Hammamet – komplex moderných hotelov určených pre náročnú klientelu. Posledným strediskom pobrežia v okolí zálivu je Mahdia, ktorá je podľa domácich jednou z najkrajších oblastí Tuniska vďaka komorným plážam s jemným pieskom.
V rybárskej oblasti si môžete pochutnať na čerstvo nachytaných chobotniciach. Mahdia je charakteristická bielymi budovami v maurskom štýle, kopulami mešít a minaretmi.
V rodisku prvého prezidenta
Rušnou, turistami vyhľadávanou oblasťou, je polmiliónové mesto Sousse, ktoré je zároveň tretím najväčším mestom Tuniska. Okrem rekreácie si v ňom prídu na svoje aj milovníci histórie.
Široké pláže v Sousse
Napriek rozšírenému islamu sa tu zachovali päť kilometrov dlhé kresťanské katakomby. Spolu s islamským ribatom (kláštornou pevnosťou) a mešitou v starom meste, v Tunisku nazývanom medina, tvoria dokonalú zmes európskej a arabskej kultúry.
Zo Sousse sa pomerne rýchlo dostanete do Monastiru, kde sa nachádza aj najbližšie letisko. Necelých dvadsať kilometrov môžete prejsť vlakom alebo taxíkom. Mesto ponúka zaujímavé exteriéry, ktoré očarili aj filmových tvorcov. Nakrúcali sa tu filmy ako Ježiš Nazaretský alebo Dobyvatelia stratenej archy.
Odtiaľto pochádza aj prvý tuniský prezident Habib Bourguiba, ktorý sa zaslúžil o reformu školstva, zdravotníctva a tiež rovnoprávnosti žien. Vďaka nemu bolo v Tunisku ako v prvej arabskej krajine zrušené mnohoženstvo.
Tunisania ho pokladajú za národného hrdinu a jeho rodinné mauzóleum je turistickou atrakciou. Okrem pozostatkov prezidenta sú v ňom vystavené aj jeho osobné predmety a fotografie.
Posvätné mesto
Keď v šiestom storočí prišli Arabi do Tuniska, vybudovali v meste Kairouan mešitu, ktorá sa stala najvýznamnejšou v celej krajine. Jej mramorové stĺpy pochádzajú z bájneho Kartága.
V súčasnosti funguje ako univerzita aj ako modlitebný priestor s minaretom. Mešita dáva celému mestu duchovnú auru, moslimovia ju považujú za posvätné miesto. Práve tu nájdete veriacich mužov modliť sa bosých na typických koberčekoch.
Hovorí sa, že každá žena v Kairouane musí vedieť tkať koberce. Výroba jedného koberca trvá aj päť mesiacov a o jeho kvalite rozhoduje použitý materiál. Obvykle je to ovčia vlna, ťavia srsť, kašmír alebo hodváb. Pravý tuniský koberec si môžete kúpiť aj vy. Dôležité je, aby mal na zadnej strane certifikát. Ak nemá, ide o nekvalitnú napodobeninu.
Mešita v Kairouane
Pokiaľ sa vydáte od Kairouanu na juhovýchod, v mestečku El Jem nájdete tretí najväčší amfiteáter na svete, ktorý v čase svojej najväčšej slávy dokázal usadiť až tridsaťtisíc divákov.
Amfiteáter sa nápadne podobá Koloseu v Ríme, práve vďaka tomu, že El Jem bol kedysi rímskou kolóniou. V prípade, že vás aj tu pochytí túžba nakupovať, oplatí sa zaobstarať si kašmírové šatky, ktoré pred vstupom do amfiteátra dokážete zjednať za veľmi výhodné ceny.
Čo si priniesť z Tuniska?
V Tunisku sa treba jednať. Všade okrem štátnych obchodov, kde sú pevné ceny. Okrem arabčiny sa dohovoríte aj francúzštinou a angličtinou. Niekde aj po rusky a taliansky. Oplatí sa nakupovať kožené výrobky, koberce, keramické a hrnčiarske výrobky.
Z potravín si turisti radi nosia domov koreniny, štipľavú papriku harisu, olivový olej, oriešky v mede a datle. Obľúbené sú aj suveníry, ako sú púštne ruže, parfumy či figová brandy Boukha.