SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Zaspatá futbalová Ukrajina

Posedávajú na priedomí, deti sa naháňajú po ceste, ktorú lemujú pasúce sa kravy. O majstrovstvá Európy, ktoré sa u nich práve začínajú, sa veľmi nestarajú.

Turka, len pár kilometrov od našich hraníc.Turka, len pár kilometrov od našich hraníc. (Zdroj: MICHAL ŽITŇAN A ĽUBOŠ KOSTELANSKÝ)

Turka je okresné mesto. Len stotridsať kilometrov od ukrajinského Ľvova, kde sa hrá futbalové EURO. Vlak sem jazdí dvakrát za deň, ráno a večer o piatej. Ubytovať sa v Turke nedá. „Musíte desať kilometrov odtiaľto,“ ukazuje jeden z partie mužov na námestí. Viditeľne sa tešia, že vidia turistov.

„Prišli ste na futbal?“ pýtajú sa pri pive miestni chlapi. Nedokážu pochopiť, že my na to rovnako nemáme. Ani peniaze a ani čas. Nasleduje otázka, koľko sa u nás zarába. Keď sa nehrá futbal, je poradie záujmu jasné. „Ja mám dôchodok sto eur. Koľko je u vás?“ pýta sa akoby mimochodom jeden zo štamgastov. Hovorím tristo a vidím, ako preratúva, čo by sa za to všetko dalo.

Cesty sú tu ešte rozbitejšie ako inde. Na turistu tu dopadne zvláštne skľučujúci pocit, akoby sa filmový Hostel nemal odohrávať v Bratislave, ale tu. „Dnes tu žije asi sedemtisíc ľudí, ale bolo nás viac. Také dve tisícky už ušli za lepším,“ smutne hovorí muž v armádnej uniforme. Niekoľko psov s nezáujmom pozerá, kto sa vezie po meste.

Autobusy po rozbitých cestách z Turky do Ľvova jazdia hádam každých desať minút. Vozidlo pre tridsať pasažierov vás s bicyklom či kočiarom nevezme. Osobných áut je minimum. Cyklisti tu majú raj, chýbajúca krajnica zvyčajne nie je veľký problém.

Značka na hraniciach upozorňuje mimo obce na povolenú deväťdesiatku. Toto obmedzenie ani netreba, po rozbitých vozovkách sa len málo vodičov ženie rýchlejšie. I na bicykli je to ako tetris - vyhýbať sa dieram.

Celkom iný svet

Do Turky to zo Slovenska nie je ďaleko. Po miestami označenej cyklotrase a ukrajinskej ceste prvej triedy je to z Uble asi sto kilometrov. No nájdete tu celkom iný svet. Po cestách a tesne vedľa nich sú stovky kráv a koní. Je jedno, či v dedine, či tesne za mestom.

Starenky v čiernych šatkách ticho pozorujú zvieratá, sediac opodiaľ. Na jednej medzi sa ku gazdovi túli aj hrdzavý pes. Obaja spokojne odfukujú.

Na cestnom priechode v Ubli v stredu popoludní nevládne veľký ruch. Pár áut čaká na vybavenie v smere na Ukrajinu, v opačnom nikto. „Oplatí sa najmä benzín a ďalšie veci,“ odpovedá Slovenka v aute s evidenčným číslom sninského okresu. Za hranicou tankujú o päťdesiat centov na liter lacnejšie.

Ako u nás, len kedysi

Ukrajina je krásna krajina a ľudia sú tam naozaj milí, aspoň na dedinách. Starší posedávajú na priedomí, deti sa naháňajú po ceste zo školy. Všetko ako vystrihnuté z rozprávania starých rodičov o živote na našich dedinách krátko po vojne. Ukrajina v Zakarpatskej i Ľvovskej oblasti je presne taká, bez kravy či koňa sa na vidieku žije ťažko i dnes.

„Nemám kávu ani čaj. Počas víkendu boli oslavy a všetko sa vypredalo,“ hovorí mladá krčmárka v bistre vedľa cesty. Začalo pršať, museli sme zastaviť, ale ponúknuť nám nevie nič. Najskôr bežala domov, len cez cestu, na daždi jej mokla bielizeň. Po návrate a pár minútach hrabania sa v špajze niečo našla a nakoniec priniesla príjemnú kávičku.

1.jpg

Prázdne krčmy i hotely

Ak by ste sa s miestnymi o futbalovom EURO nerozprávali, asi by ste ani nevedeli, že bude len pár kilometrov odtiaľ. „Vyhral som lístky v súťaži v rádiu, ale neozvali sa mi,“ hovorí vyštudovaný právnik za barom. S lístkami sa už zrejme rozlúčil, ale vidieť na ňom, že by išiel rád. Čapuje nám pivo za sedemdesiat centov, v krčme sedíme sami. Ubytovanie je za desať eur na osobu, hotel je určite už pár dní úplne prázdny.

„Nato, aby som dostal prácu, kde sa zarába 350 eur, musím zaplatiť úplatok päťtisíc,“ vysvetľuje mladík. Pri zmienke o Tymošenkovej sa mu len zvláštne pokrúti tvár. Na otázku nereaguje a zase začne o platoch na Slovensku. „Zákony by som sa doučil, to by nebol problém,“ rozmýšľa už hlavou takmer v Bratislave.

Lopta len na nálepke

Jedinou futbalovou loptou, ktorú si človek všimne, je nálepka na jednej z pobočiek veľkej ukrajinskej banky. Inak nič. Nikde deti naháňajúce sa za loptou, nikde futbalové ihriská. Rovnako chýbajú aj bilbordy s tematikou majstrovstiev, je to však zrejme tým, že bilbordy pri cestách nie sú vôbec.

Rasizmus? Neonacizmus? Organizovaný zločin? Na ukrajinskej dedine ich nenájdete. Reportáž BBC z futbalového zápasu v Charkove však hovorí o niečom inom. Reportér priamo počas zápasu natočil desiatky výtržníkov, ako pred očami usporiadateľov tlčú cudzích aj vlastných bez rozdielu.

„Nechoďte tam, zostaňte doma a pozerajte to v televízii,“ odkázal dokonca anglický futbalista Sol Campbell krajanom. Na černochov hučia vyholení mladíci ako na opice, muži s azijskými črtami dostali bezdôvodne bitku.

Slovák v službách ukrajinských oligarchov to vidí inak. „Keď sa robí dokumentárny film, je v tom aj kus propagandistického prístupu. Myslím si, že tento problém počas šampionátu nebude,“ odkázal Campbellovi v rozhovore pre server osporte.sk bývalý futbalový rozhodca Ľuboš Micheľ. Momentálne pracuje v ukrajinskom klube Šachtar Doneck. Ako bývalého rozhodcu si ho tam vybrali na medzinárodný úsek.

Peniaze oligarchov

Na výraznejšie podobné problémy si Micheľ za štyri roky v klube nespomína. Rozradostený fanúšik podľa neho vbehol na ihrisko len raz, zhodou okolností počas zápasu Ligy majstrov. „Čosi sa občas na zápasoch pri skandovaní či popevkoch objaví, vždy však ide o malú skupinku ultras – možno percento kapacity štadióna,“ povedal Micheľ. Štadión v Donecku je elitnej kategórie.

„Život je tu rozdielny dosť. V prvom rade sú tu asi nevyčerpateľné finančné zásoby ukrajinských oligarchov. Futbal majú ako svoju zábavku, vrážajú do nej neskutočné peniaze,“ hľadal pre MY noviny Žiarskej kotliny rozdiely medzi slovenským a ukrajinským futbalom niekdajší hráč Žiliny Lukáš Tesák. „Dá sa povedať, že život na Ukrajine je aj dosť ťažký. Kto však chce, vie sa o seba postarať a nič mu nechýba,“ hovorí Tesák.

Politika a futbal

Jasný názor má Micheľ aj na politiku. Zatiaľ čo celá Európa od britského publicistu Timothyho Gartona Asha cez nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú až po ukrajinského spisovateľa Jurija Andruchovyča odsudzujú súčastné pomery, Micheľ vládu vychvaľuje.

Zásadný zlom v príprave šampionátu podľa neho nastal po voľbách pred dvoma rokmi. Vicepremiér má rád futbal. „Sám som bol chvíľu v politike, takže viem, že sa to využíva ako nástroj politickej propagandy. Možno politici, ktorí sa o futbal nezaujímajú a azda ani nevedia, koľko hráčov ho hrá, zrazu pred EURO hovoria o bojkote,“ povedal pre osporte.sk Micheľ. Na Ukrajine začal pracovať, ešte keď bol poslancom. Do parlamentu preto prestal chodiť. V SDKÚ na neho dnes už ani nemajú číslo.

To však už bolo pred rokmi. Juščenka vystriedal v prezidentskom kresle Janukovyč.

„Janukovyč vyviedol Ukrajinu z divokého kapitalizmu do rovnako divokého feudalizmu. Preto sa pokladá prinajmenšom za monarchu. Potrebu chodí konať na záchod, ktorý má hodnotu 350-tisíc dolárov, je totiž zlatý a vykladaný diamantmi,“ napísal Andruchovyč v eseji, ktorú uverejnil český týždenník Respekt.

„Šport má zostať športom a politika politikou. Ideálne je, ak politika do športu nezasahuje, alebo ak, tak iba pri jeho podpore,“ vidí svoj svet Micheľ.

ico

Ukrajina? V sprievodcovi jednička

O Ukrajine pre SME píše aj reportérka Mladej fronty Dnes Adela Dražanová.

Aký je na Ukrajine život na dedine?

Na Ukrajine existujú nie dve ale tri kategórie: vidiek, mesto a Kyjev. Je to podobné ako v Rusku, Moskva nie je Rusko a tiež sa nemá s čím porovnávať.

„Moja skúsenosť s dedinami na Ukrajine hovorí, že trpia mnohými neduhmi. Často majú z mestského pohľadu zlú infraštruktúru, problém s cestami, spojením s mestami a službami. Napríklad odvoz odpadu je často veľký problém. Nevyhovujúce podmienky bývajú na školách, kde deti sedávajú počas zimy v čapiciach a rukaviciach. Ale nejaká hrôza sa mi to nezdá. Dedinčania tam vedú omnoho tradičnejší život, ku ktorému ich vedú aj nízke príjmy. Sú poľnohospodári, veľa si dopestujú. Neznamená to však, že nepozerajú televíziu, nemajú počítače a mobilné telefóny. Je aj veľký rozdiel v jednotlivých regiónoch.“

Aký je pocit vojsť do ukrajinského mesta?

„Ide o to, do akého. Ako som už spomenula, Kyjev je naozaj veľká a krásna metropola. Potom sú menšie mestá a aj tie sa líšia. Ľvov na západe je niečo celkom iné než Charkov na východe. Môj osobný pocit z ukrajinských miest je celkovo príjemný. Kyjev je zelený, upravený, kompaktný, vzdušný.

Iste má mnoho problémov, ktoré človek zrejme odhalí, až keď sa tam nasťahuje, ale napríklad pre turistu alebo reportéra, ktorý tam má stráviť napríklad niekoľko týždňov, je to svojho druhu oáza.

Doprava a služby fungujú až prekvapivo dobre, metro je spoľahlivé a lacné, jedlo dobré a lacné. Oproti Moskve je veľmi príjemná tá zeleň, to je výrazný rozdiel. Kyjev je plný parkov a k tomu zachovalých a čarovných pamiatok, obchodov a kaviarní. Každý si môže nájsť, čo sa mu páči. Moja skúsenosť mi hovorí, že atmosféra je uvoľnenejšia než v Moskve, ľudia sa viac usmievajú a sú ústretovejší. Viac s vami rozprávajú. Ak by som mala dať v turistickom sprievodcovi Kyjevu známku, bola by to jednoznačne jednička.

Čo negatíva?

„Samozrejme Ukrajine pomôže a je jedno, či je človek v meste alebo na dedine, keď návštevník chodí s očami otvorenými, všíma si problémov, premýšľa o nich. Ukrajina sa potýka s veľkými politickými problémami a z nich plynúcimi politickej apatii spoločnosti. Aj to je však zaujímavý aspekt cestovania na Ukrajinu.“

(trš)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

 1. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 2. Prišli na to, že odpad je cenný
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 7. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Prišli na to, že odpad je cenný
 2. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 4. Autocentrá AURES Holdings obslúžili už 3 milióny zákazníkov
 5. Príďte ochutnať ocenené destiláty
 6. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 7. Politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž
 8. IT expertka: Iba mobil deťom na učenie naozaj nestačí
 1. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 12 485
 2. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 793
 3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 9 129
 4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 566
 5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 216
 6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 105
 7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 643
 8. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 2 434
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
 2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
 6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
 7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 61 572
 2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 512
 3. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 24 314
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 12 828
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 113
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 219
 7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 946
 8. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 6 755
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu