Juhodalmátsky Dubrovník je miestom, kde môžete stráviť celú dovolenku alebo hoci aj len pol dňa.
Pri týždňovom pobyte si však už po prvej prechádzke starým mestom uvedomíte, aká je všetkými bedekrami ospevovaná perla Jadranu malá. Asi vám zíde na um, čo tam budete zvyšné dni či večery robiť, keď ste mestom prešli za hodinu-dve. Prechádzky aj tými najmenšími a najužšími uličkami však zvyčajne nadchnú a aj po viacerých túlačkách zakaždým objavíte nové zákutia.
Navyše, keď sa podvečer z mesta vytratia tisícky jednodňových turistov, nadobudnete pocit, že ste sa na chvíľu stali pravými Dubrovníčanmi. Až vtedy totiž narazíte na domácich, ktorí sa najmä v lete snažia turistom vyhýbať. Kto by sa dobrovoľne v horúčavách potuloval na pravé poludnie centrom, ak nie turisti.
Nič dôležité vám však neunikne, ani keď máte na Staré mesto len pár hodín. Vtedy sa však stávate práve klasickým turistom a vaše snahy vidieť a zažiť čo najviac sa zvyčajne končia zrútením sa na schody Onofriovej fontány. Snahy predýchať galop mestom, aby videli čo najviac, turisti zaháňajú oblievaním sa studenou vodou a zmrzlinou.
Hradby odolávali Rady pre turistov
vstupné na hradby stojí 90 kún pre dospelého (cca 11,80 eura) a 30 kún pre dieťa (asi štyri eurá), na prehliadku sa vyberte buď skôr doobeda, alebo neskôr poobede, nie na pravé poludnie, na jednej z pevností nájdete aj kaviareň so slnečníkmi, ale je to jediná ochrana pred slnkom, múry prejdete pomalým tempom za približne dve hodiny, zísť v prípade únavy môžete niektorým z troch vstupov, vstupenky si odložte, na múroch sú dve kontrolné stanovištia, zoberte si so sebou vodu, šiltovku, tričko s rukávmi alebo šatku na plecia.
(jač)
Spôsobom, ako vidieť takmer všetko a neuštvať sa, by mohla byť prechádzka po mestských múroch. Hradby sú masívne a obopínajú celé Staré mesto, ktoré vzniklo na malom ostrove a s pevninou ho spojili zasypaním prielivu. Hradby už od stredoveku určovali jeho rozlohu, mesto sa preto mohlo rozširovať len na pevnine, ale múry slúžili všetkým ako ochrana pred nepriateľmi. A len máloktorým sa podarilo mesto dobyť.
Hradby boli mohutné zrejme už v minulosti, dokázali totiž odolávať útokom srbských vládcov, ale aj pätnásťmesačnému obliehaniu Saracénov.
Dnes sú kompletne zrekonštruované a prejdete po nich bez prerušenia okolo celého mesta. Sú vysoké až 22 metrov a široké z pevninskej časti od štyroch do šiestich metrov. Od mora postačovali tri metre.
Hlavný vstup je pri západnej Pilskej bráne, hneď pri hlavnom vstupe do Starého mesta. Lístky si však musíte kúpiť v pokladnici Spolku priateľov dubrovníckej histórie, ktorá ich spravuje. Služba pri vchode vás nasmeruje.
V sezóne je však záujem obrovský, a tak sa rad turistov ťahá doďaleka. Preto odporúčame použiť ďalšie dva vstupy - v prístave z Pevnosti sv. Jána a od Pločskej brány pri Veži sv. Lukáša.
Hradby majú dva kilometre a prekonávate po nich rôzne výškové rozdiely po stovkách schodov. Tým sú však nedostupné pre vozičkárov a kočíky. Prehliadka je jednosmerná, tabule vás navedú. Je však možné, že sa v protismere zrazíte so skupinkou talianskych turistov.
Mesto zo všetkých strán Z múrov a z mohutných pevností, ktoré sú na každej zo svetových strán, máte vždy iný výhľad a nakoniec aj fantastický nadhľad.
Zo západnej strany na južnú, odkiaľ začínate prehliadku, vedú múry tesne ponad mesto a oddeľujú ho od mora. Zakaždým, keď sme sa miestnym pozerali do dvorčekov alebo do okien, sme si vraveli, že tu by sme bývať nechceli. Asi by to vyriešil dom vo vnútrozemí, kam Dubrovníčania na leto zvyčajne odchádzajú. Ale turistická sezóna v meste trvá celý rok, domáci sú však zrejme zvyknutí. Na miniatúrnych trávnikoch popíjali kávu a cvakanie fotoaparátov si nevšímali.
Rovnako fascinujúci je aj pohľad na druhú stranu - more je tu nádherne tmavozelené a horizont ďaleko.
Na východe prejdete ponad prístav a aby ste sa dostali na pevninskú časť hradieb, musíte vyšliapať množstvo schodov. Pohľad z výšky na červené strechy domov, kupoly a veže kostolov je nadnášajúci. Ponajprv asi preto, že ste šťastní, že ste ten výstup prežili, síce spotení a dýchaviční, ale ste vysoko.
Nie však tak, aby ste nepočuli stíšené zvuky mesta, ktoré vám leží doslova pri nohách. Máte chuť urobiť krok a prebehnúť po strechách domov a na druhej strane skočiť z múrov do mora. Pri tejto uvoľňujúcej predstave by sa však vaša eufória mala aj skončiť. Kochajte sa pohľadom, koľko potrebujete, len čo zídete z hradieb dole, Stradun - hlavná ulica Starého mesta, vás doslova zhltne.
Hlavné atrakcie Teraz vám už len zostáva pozrieť si hlavné atrakcie mesta - prejsť sa po Stradune, zájsť do prístavu, zvonku si pozrieť palác Sponza a pred ním radnicu a Rolandovu sochu, Kniežací palác a vojsť do katedrály.
A všetku tú nádheru môžete spláchnuť príjemným kúpaním za hradbami na skalách. Z hradieb, kde sa nemáte kde skryť pred páľavou, je vidno kúpajúcich sa a vtedy im asi každý závidí. Vchod k malej kaviarni a kúpaniu je však zašitý, sú to malé nenápadné drevené dvere v múre. Skúste ich neminúť, pre mnohých je totiž práve tento zážitok najpohodovejším z celého Dubrovníka.
Zobraziť Dubrovník - hradby na väčšej mape