Praha 23. augusta (TASR) - Škody po ustupujúcej vode v ČR nie sú síce ešte zďaleka zrátané, ale už teraz je jasné, že s ich vyrovnávaním budú mestá a obce zápasiť niekoľko rokov. Pomoc prisľúbil štát, ale aj tak sa budú obce musieť viac zadlžiť alebo podstatne obmedziť iné plánované investície, určené na rozvoj.
Definitívny výpočet škôd mestá a obce ešte nemajú, ale už prvé čísla nie sú radostné. Pohybujú sa v rade stoviek miliónov Kč až po miliardy predovšetkým v prípade veľkých miest s historickým jadrom.
"Škody, vzniknuté na dopravnej a technickej infraštruktúre a nehnuteľnostiach, prispejú k nárastu štátneho, ale aj obecného dlhu," varuje analytik Czech Rating Agency (CRA) Tomáš Lněnička. Ku koncu minulého roka dlh obcí dosahoval 48 miliárd Kč.
Obce sú pritom tento rok menej schopné reagovať na potrebu mimoriadnych výdavkov ako pri povodniach pred 5 rokmi. "Bude to horšie ako v roku 1997, keď mnoho obcí mohlo získať mimoriadne príjmy predajom svojich akcií v distribučných a ďalších spoločnostiach. Tento rok budú mať problém," obáva sa námestník ministra financií Eduard Janota.
Štát je preto pripravený postihnutým obciam a mestám finančne pomôcť. Zatiaľ uvažuje pre budúci rok o 20 miliardách Kč priamo zo štátnej pokladnice plus niekoľko ďalších z fondov dopravy a bývania. S účasťou štátu počítajú všetci. No ani tieto peniaze nebudú stačiť, a tak po tom, čo menšiu časť získajú samosprávy od poisťovní, budú musieť siahnuť do vlastných zdrojov.
Praha zatiaľ vyčíslila škody na 10 miliárd, ale odhady CRA hovoria aj o trikrát vyššej čiastke. Námestník pražského primátora Jiří Paroubek verí, že nebude musieť siahnuť do peňazí, určených napríklad na predĺženie trasy metra. Okrem pomoci štátu chce Praha asi 1,5 miliardy získať z predaja podielov mesta napríklad v Pragonete, Prvej mestskej banke či Pražských vodovodoch a kanalizáciách.
Inde však taký optimizmus nepanuje. "Všetky investičné akcie sme už pozastavili," hovorí ekonomický námestník primátora Českých Budějovíc Zdeněk Čáp. Mesto zatiaľ odhaduje škody na pol miliardy, čo je tretina ročného rozpočtu. Zadlžiť sa však príliš nechce.
Prehodiť peniaze z doteraz plánovaných investícií na obnovu po veľkej vode musí aj Písek. "Nemôžeme dať peniaze na moderné semafory, keď by nemali kam deti chodiť do školy," hovoria tamojší úradníci.
"Teraz máme úvery za 100 miliónov Kč. Ešte raz toľko by si sme mohli vziať bez toho, aby došlo k predlženiu mesta," tvrdí starosta Děčína Vladimír Medek.
Informoval o tom český denník Mladá fronta Dnes.
(1 CZK = 1,412 SKK)