Národný park Poloniny tento rok oslávi 15. výročie svojho vyhlásenia. A hoci sú jeho pýchou v Európe jedinečné vzácne bukové pralesy, má najmenšiu návštevnosť spomedzi slovenských národných parkov. Tých, ktorí zvažujú, že by sa sem vybrali, odrádza slabá úroveň služieb.
STAKČÍN. V Národnom parku (NP) Poloniny sa začala letná turistická sezóna. Informačné materiály sú dostupné na Správe NP v Stakčíne a v informačnom stredisku v Novej Sedlici. Správcovia parku ponúkajú platené sprievodcovské služby.
Riaditeľ Správy NP Poloniny Miroslav Buraľ uviedol, že tento rok vo vysídlenej obci Veľká Poľana nad Starinou pribudol areál studne Oresta Dubaja. Cykloturisti sa k nemu dostanú trasou zeleného bicykla R61.
„Pribudol aj turistický prístrešok pod Riabou skalou. Vybudovali ho Poliaci z Bieszczadského národného parku,“ informoval Dušan Reiser, predseda regionálnej rady Klubu slovenských turistov v Snine.
„V podstate nič zásadné sa však oproti minulému roku nemení,“ dodal za ochrancov prírody Buraľ.
„Podľa informácií, ktoré máme z Bieszczadského národného parku, navštívilo NP Poloniny vlani približne 10-tisíc turistov. Prichádzajú hlavne za divočinou. Do susedných Bieszczad ich ale prišlo až okolo 250-tisíc,“ povedal Reiser.
„Návštevnosť parku je najnižšia v rámci všetkých NP na Slovensku. Je však badateľný nárast cykloturistov,“ dodal Buraľ.
„Odkedy máme euro, Poliakov je tu málo,“ uviedla majiteľka penziónu Kremenec v Novej Sedlici Mária Michalcová.
„Kvôli túram na Riabu skalu či Kremenec k nám ale predsa len chodia. Pravidelne sem okrem Slovákov prichádzajú aj Česi. Turisti si chcú požičiavať bicykle, zajesť si naše tradičné jedlá. Poliakov ešte v zime zaujíma, či tu máme trate, kam by mohli ísť na bežkách. Také tu ale nemáme,“ dodala.
Ďalší by prišli, ale...
Turisti môžu bivakovať v lokalite Sedlo pod Čierťažou nad obcou Nová Sedlica a v Ruskom sedle nad Vodárenskou nádržou Starina.
Július Vágáši z Automototuristického camping caravaning clubu v Košiciach uviedol, že do Polonín by radi prišli Slováci aj cudzinci s obytným prívesom. „Lenže v Poloninách nie je kemp,“ povedal.
Buraľ potvrdil, že na území NP nie je miesto, kde sa dá napojiť na elektrický prúd a využiť sociálne zariadenia. „V okolí sú najbližším takým miestom len Sninské rybníky,“ povedal.
Podľa Vágášiho je to škoda a možno aj jeden z dôvodov, prečo je návštevnosť parku nízka.
To, že park navštevuje pomerne málo turistov, môžu ochrancovia prírody len skonštatovať. „My sa zameriavame len na ochranu prírody, nie na cestovný ruch,“ vysvetlil Buraľ.
„Hoci obce v Poloninách spolupracujú v rámci združení alebo miestnych akčných skupín, chýba tu organizácia, ktorá by sa zameriavala výlučne na rozvoj cestovného ruchu. Záujem zatiaľ neprejavil ani žiadny významný investor, podnikateľov je tu málo. Noví nepribúdajú, lebo si myslia, že ak príde málo turistov, neoplatí sa to,“ reagoval na našu otázku, čo s tým chcú miestni robiť, Ján Holinka (nez.), člen výboru Združenia obcí Uličskej doliny a starosta Uliča.
„Doteraz bolo vypracovaných možno aj viac ako 30 štúdií a koncepcií rozvoja cestovného ruchu, ale ani z jednej z nich sa nezrealizoval žiaden strategický projekt,“ povedal.
Dodal, že v rámci združení obce riešia skôr vlastné naliehavé potreby a problémy. „Ak sa aj pustíme do menšieho projektu súvisiaceho s cestovným ruchom, tak len v rámci vlastných finančných možností. A tie sú obmedzené,“ povedal.
V tomto roku oslávi NP Poloniny 15. výročie svojho vyhlásenia. Ochrancovia prírody chystajú konferenciu a aj výstavu.
Upozornenie
Stromy so značkami vyťali
„Turisti by mali byť opatrní pri túre na Ďurkovec nad obcou Runina. Vlastník lesa tam vyrúbal stromy, na ktorých boli turistické značky. Vyrúbal aj tie, na ktoré by sme mohli namaľovať nové. Je možné, že to teraz sťaží orientáciu. Nové značky nemáme ani na čo namaľovať. Na tabule, ktoré by sme umiestnili v teréne, nemáme peniaze,“ povedal Reiser.
„Toto leto potrebujeme vyznačiť turistickú trasu pozdĺž slovensko - poľskej hranice. Doteraz sme to ale neurobili, pretože je nás málo. Privítame, ak sa nám niekto ozve a príde pomôcť. Niektoré značky v teréne sú už zničené. Hranica zarastá a to sťažuje orientáciu,“ dodal Reiser.
kor
Fakty
Upozornia na medvede
Poloniny sú jedinečné aj tým, že tu žijú medvede. Buraľ potvrdil, že s nimi taký problém ako v Tatrách nemajú.
„Chodím tam už roky. Môžem potvrdiť, že možnosť, aby tu turista stretol medveďa, je nulová,“ povedal Reiser.
Buraľ dodal, že aj napriek tomu o prítomnosti medveďov budú turistov informovať priamo v teréne. V areáli informačného strediska v Novej Sedlici inštalujú informačný panel. Turisti si na ňom prečítajú aj to, ako sa majú správať, ak by predsa len na nejakého medveďa natrafili.
kor
Názory
Prečo cestovný ruch v Poloninách stagnuje?
Podľa turistu Štefana Kuiša z Košíc ľudí od návštevy parku odrádza jeho zlá dostupnosť. „Problém je dostať sa tam. Verejnou dopravou tam z Košíc trvá cesta pomaly tak dlho ako do Bratislavy,“ povedal. Podľa neho by sa v Poloninách zišli menší autodopravcovia, ktorí by svoje služby vedeli aj spropagovať. Ocenil majiteľov miestnych penziónov. „Strava je ako domáca a lacná,“ povedal.
Košičanka Janka Klenotičová bola so skupinou turistov v Poloninách pred dvomi týždňami. „ Sme nenároční. Ubytovanie sme si zabezpečili vopred, varili sme si sami. Nemám žiadne výhrady. Národnému parku by ale určite prospela väčšia propagácia,“ povedala.
kor
Jubilejný rok. Národný park Poloniny vyhlásili pred 15 rokmi.
Návštevníci. Poliakov ubudlo, no stále verní zostávajú českí turisti.
Foto: kor