STARÉ HORY – Ak bude človek aj naďalej takým rapídnym tempom prenikať do pôvodného životného prostredia medveďa hnedého a drasticky mu meniť životné prostredie, musí očakávať častejšie kolízie s týmito zvieratami.
Tvrdí to pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológia lesa SAV Miroslav Saniga.
Človek stále viac zasahuje a preniká do teritórií medveďa hnedého. Tie sa zmenšujú, a kým silnejšie, dominantné medvede obsadzujú optimálne miesta, slabšie sú nútené prežívať v nevhodnom životnom prostredí popretkávanom stopami ľudskej civilizácie, vysvetlil Saniga. Tieto šelmy podľa neho nenachádzajú v nevhodnom prostredí dostatok prirodzenej potravy, a tak si hľadajú náhradnú.
Sám človek im ju ponúka v nedostatočne uzavretých a v netesných nádobách na odpadky pri hoteloch, chatách, parkoviskách a na ďalších miestach.
Aj v odľahlých lesoch mení človek jedálny lístok týchto zvierat. Ľudia tam zanechávajú nielen obaly od ovocných štiav, ale aj od mäsových výrobkov. Medveď, ktorý si na takúto potravu zvykne, ju začne vyhľadávať nielen vedľa turistických chodníkov, ale odváži sa vojsť za ňou aj do podhorských dedín či k horskému hotelu, a to i za bieleho dňa.
Svedčia o tom prípady z ostatného obdobia, keď medveď priamo atakoval hubára či turistov.
Jedálny lístok medveďa hnedého v jeho prirodzenom prostredí pozostáva z rastlinných aj zo živočíšnych komponentov. (tasr)