Port Royal bol v 17. storočí hlavným mestom Jamajky, britskej kolónie, až kým zemetrasenie a vlna cunami v roku 1692 nezatopila jeho dve tretiny.
KINGSTON. Archeológovia v utorok oznámili, že požiadajú kultúrnu agentúru OSN o zaradenie pozostatkov zväčša potopeného jamajského prístavného mesta Port Royal - ktoré bolo pred viac ako 300 rokmi známe ako "najhriešnejšie mesto na zemi" - do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.
Zaradením na zoznam by sa Port Royal dostal do spoločnosti svetových pokladov ako kambodžský chrámový komplex Angkor Wat alebo Tádž Mahal v Indii.
Mesto zo 17. storočia bolo svojho času čulým prístavom kde piráti, vrátane Henryho Morgana, kotvili kvôli rumu, ženám a opravám lodí.
V nedávnych dňoch medzinárodní konzultanti dôkladne preskúmali pozemné a námorné hranice mesta, aby mohli požiadať o zaradenie medzi kultúrne dedičstvo do júna 2014, povedal Dorrick Gray, technický riaditeľ Jamaican National Heritage Trust, vládnej agentúry zodpovednej za udržiavanie a rozvoj kultúrnych atrakcií ostrova.
V tom čase malo približne 7000 obyvateľov a bolo porovnateľné s americkým Bostonom.
Po zemetrasení zvyšky mesta slúžili dve storočia ako základňa britského námorníctva. V súčasnosti je to schátraná rybárska dedina pri kingstonskom letisku. Návštevníkom ponúka len pár reštaurácií s plodmi mora a niekoľko historických budov. Potopená časť mesta je archeologickým náleziskom a potápať sa tam dá len na povolenie.
Z mora stále vyťahujú množstvo predmetov. FOTO: AP