1. Za kultúrou aj Titanicom na sever Európy
Európa má so siedmimi miestami prvenstvo v počte top destinácií sveta, ktoré na tento rok vybral National Geographic.
Do Londýna odporúča vyraziť za kultúrou. Počas olympijských hier bude v britskej metropole množstvo kultúrnych podujatí zadarmo, či už máte chuť na Shakespeara, alebo umelecké inštalácie inšpirované futbalom.
Fanúšikovia Titanicu môžu pri stom výročí jeho plavby zamieriť do mesta, kde postavili slávny zaoceánsky parník. Severoírsky Belfast vám ponúkne okrem iného aj ochutnávkový okruh mestom Belfast Bred s fiktívnym šéfkuchárom Titanicu.
V nemeckých Drážďanoch odporúča National Geographic „desiatky múzeí svetového mena“. Island si zaslúžil miesto za rozmanitosť prírody: fjordy, útesy i pláže s čiernym pieskom. A bonus navyše: po krachu bánk dovolenka v krajine zlacnela.
2. Pláže aj cyklotrasy u južanov
Grécko, ktoré bojuje s nestabilnou politickou aj ekonomickou situáciou, sa dostalo na zoznam top svetových destinácií na tento rok pre hornaté vnútrozemie so zberom húb v pohorí Epirus, kláštory Meteora či nepreplnenú pláž v južnom mestečku Kardamíli.
Že to môže byť historicky posledný rok krajiny s eurom, magazín nepíše. Španielsko tiež nie je známe len krízou. Severné španielske pobrežie Costa Brava poteší umeleckých nadšencov. Z tejto časti Katalánska pochádzal známy surrealista Salvador Dalí.
Chorvátska Istria, obľúbená dovolenková destinácia Slovákov, dostala lichotivé prívlastky: „Predstavte si Toskánsko, ale s habsburskou minulosťou.“ Okrem mestečiek v hornatom teréne a pláží vyzdvihujú zhruba 2000 míľ (3200 kilometrov) dobre udržiavaných cyklotrás.
3. Exotické africké sopky
Pre našinca prakticky neznámy a ťažko dosiahnuteľný sopečný masív Virunga je jediným zástupcom Afriky vo výbere tohtoročných top destinácií.
Na hraniciach troch krajín v strede Afriky s nestabilnou bezpečnostnou situáciou nájdete osem sopiek v jednom z najaktívnejších sopečných regiónov na svete, gorily, šimpanzy, slony aj najväčšie lávové jazero na svete. „Príroda vo všetkých troch krajinách vyvoláva predstavy neba i pekla,“ píše National Geographic.
4. Gurmánske Peru a tradície Mayov
Zo Strednej a Južnej Ameriky sa dostali na zoznam štyri krajiny. Do Guatemaly odporúčajú ísť milovníkom starých civilizácií, ktorí by ich chceli vidieť naživo.
Najväčšia komunita Mayov, ktorá žije podľa starých zvykov, sídli na vysočine na západe krajiny. Špeciálny tip: mestečko Chichicastenango s tradičným trhom každý štvrtok a nedeľu. Okrem hlavných ťahákov juhoamerického Peru – ruín starovekého mesta Inkov Machu Picchu či kaňonov, chváli magazín aj rozmanitosť jedál.
Vyskúšať to môžete na festivale gurmánov Mistura v hlavnom meste Lima v septembri.
5. Do raja v Ázii
Zoznam top destinácií by nebol kompletný bez panenského raja pri mori. Presne to vraj spĺňa thajský ostrov Koh Lipe dostupný len loďou.
Nadšenci šnorchlovania a potápania tu majú šancu vidieť asi pätinu všetkých druhov tropických rýb. Na pláži Sunrise Beach uvidíte vraj dnes už usadenú komunitu „morských cigánov“ Čao Lei, ktorí sa venujú rybolovu. Ak však chcete skutočne splynúť s divočinou, zamierte do Mongolska.
Pri severnom jazere Chövsgöl môžete stretnúť chovateľov sobov aj loviť (a púšťať) vzácne dravé tajmeny prezývané „riečne vlky“, čo zožerú aj kačice či myši.
Istria je Chorvátsko v malom
Polostrov leží na severe krajiny a blízko tam majú nielen pobytoví dovolenkári, ale aj víkendoví z Talianska či Slovinska.
BRATISLAVA. Istria má všetko, čo nájdete roztrúsené po celom Chorvátsku.
More, historické pamiatky, nádhernú prírodu nielen na pobreží, ale aj vo vnútrozemí. Kým napríklad v strednej Dalmácii na bicykloch musíte jazdiť len po pobreží a úzkom okolí pod kopcami Biokova, na Istrii máte veľa možností. Stále pribúdajú kvalitné cyklocesty, ktoré spájajú malé mestečká.
Istriu vojna poznamenala len málo. Turistický ruch opatrne pokračoval už v roku 1994. Medzi vychytené strediská vždy patrili najmä Umag, Rovinj, Poreč, Novigrad či Pula, ktoré ponúkajú historické centrá s architektúrou Benátskej republiky a rímskymi pamiatkami. Turisti však čoraz častejšie zájdu aj ďalej a objavujú malebné mestečká umelcov ako Grožnjan, Pazin či Hum.
Polostrov je známy skvelými jedlami s hľuzovkami alebo z hovädzieho a bravčového mäsa, kvalitným olivovým olejom, pochúťkami z jedlých gaštanov. A to všetko z miestnych zdrojov, ktoré ponúkajú aj v rámci agroturistiky.
Ubytovanie tu tiež nájdete v širokej škále – od kvalitných kempingov s množstvom služieb cez súkromné apartmány až po hotely s rôznym počtom hviezdičiek.
Jana Čevelová
Na Islande vládne príroda, nie ľudia
Island je ostrov, ktorý dýcha gejzírmi a vládnu mu sopky.
REYKJAVÍK, BRATISLAVA. Krajina, akú nenájdete nikde inde na svete. Ostrov bez stromov, ktorý dýcha gejzírmi a je plný tufu a menších i väčších kameňov, čo kedysi vychrlili vulkány. Také, akých je na Islande viac než sto a takmer všetky sú stále aktívne.
Tu, kde sa stále rozchádzajú tektonické platne, žije asi tristotisícový národ a väčšina ľudí obýva hlavné mesto. Nájdete tu jedny z najlepších hot-dogov na svete a skvelú hudbu, ktorú Islanďanom závidia oveľa väčšie krajiny. Po rajčinách a hliníku - a veľrybách - sú práve muzika, spoločnosť a vrúcni domáci tým, čo robí túto krajinu výnimočnou. Samozrejme, okrem prírody.
Napokon, stačí sa vybrať kúsok na juhovýchod a cestou k vodopádom zastavíte pod sopkou, ktorá na niekoľko týždňov stopla európsku leteckú dopravu. Zároveň viete, že Eyjafjallajökull je jedna z tých menších v miništáte. Prebudiť sa môžu väčšie.
Tomáš Prokopčák
Barokové Drážďany
Frauenkirche, zámok Zwinger, ale aj najkrajší obchod s mliekom vás nebudú nudiť.
DRÁŽĎANY, BRATISLAVA. Nezbadáte, že 80 percent historického centra mesta zničili na konci druhej svetovej vojny ani že pár desaťročí nedali mestu vyniknúť komunisti v bývalej NDR.
Východonemecké Drážďany vás dostanú ako Florencia na Labe pre úžasnú scenériu, vybranú barokovú architektúru, múzeá a príjemné kaviarne.
Povinný je Frauenkirche, zničený barokový kostol, ktorý opravili až v roku 2005. Zámok Zwinger s barokovými záhradami a vzácnymi zbierkami či Semperova opera, jeden z najkrajších operných domov na svete, kam si lístky musíte rezervovať šesť mesiacov vopred.
Drážďany si môžete užiť z promenády pri Labe alebo priamo z Labe - z historického kolesového parníka, starého 130 rokov. To, čo by ste vidieť mali, je jeden z najkrajších obchodov s mliekom Pfunds Molkerei, od roku 1998 v Guinnessovej knihe rekordov.
Miriam Zsilleová
Mongolsko vás zbaví stresu
Mobily v málo obývanej, no rozmanitej krajine väčšinou nefungujú a ponáhľať sa je ťažké.
ULANBÁTAR, BRATISLAVA. Na ceste do Mongolska stretnete rôznych exotov. Takých, čo idú meditovať do púšte Gobi, takých, čo hľadajú zlato, lovia obrovské ryby, takých, čo smerujú do neprístupných hôr na západe, takých, čo cestujú týždeň vlakom, či takých, čo zastanú uprostred cesty, aby v lese nazbierali huby.
V každom prípade je Mongolsko antistresový zážitok. Mobily mimo hlavného mesta zväčša nefungujú, krajina je zdanlivo nekonečná a málo obývaná. Zároveň sú miestni veľmi pohostinní a priateľskí. A na všetko majú čas, takže ponáhľať sa je prakticky nemožné.
Pre tvrdé klimatické podmienky je najlepší čas pre turistov v lete. Za návštevu určite stojí veľké jazero s pitnou vodou na severe Chövsgöl, treba tiež zažiť autentický vidiek, miestnych a jurty. A ak máte možnosť, zajazdite si na koňoch, je to jedno z posledných miest, kde sú polodivé.
Ela Rybárová