
Vo vilovej štvrti pod Machnáčom vzniká ďalší murovaný plot, podľa zásad mestskej časti byť mal byť priehľadný. FOTO SME – PAVOL MAJER
Pričom platí zásada, čím bohatší je majiteľ, tým nevkusnejší má plot. Ploty potom negatívne menia výzor vilovej štvrte a sťažujú dopravu na úzkych cestách.
Plné a vysoké ploty oddeľujúce pozemky susedov sú často predmetom ich nedorozumení. Končia sťažnosťami na miestnych úradoch, alebo na súdoch. Susedia sú rozhádaní, a nenávidia sa. V týchto štvrtiach, kde predtým každý stavebník považoval za prirodzené, že plot má byť priehľadný a nízky, to dnes už dávno neplatí. Čo sa s ľuďmi deje? „Nepovedala by som, že je to všeobecný jav, „ hovorí psychologička zo Súkromnej poradne pre výchovu a rodinné vzťahy Rita Švihranová. „Dôvody pre ohradenie sa takýmto plotom môžu byť rôzne.
Ľudia chcú mať súkromie a chcú byť izolovaní od susedov. Dôvodom môže byť aj majetok, alebo aj fakt že, práca ich vyťažuje a doma chcú mať pokoj.“
Najväčší nárast týchto ohrád je na Kolibe a trend sa presúva aj na Kramáre. Pritom, majiteľ si nemôže oplotiť dom iba podľa svojich predstáv, schváliť mu ho musí mestská časť. Problémom je, že stavebník nemá povinnosť stanovisko mestskej časti rešpektovať. Mestská časť Staré Mesto po rôznych „excesoch“ ako napríklad návrh plotov vysokých päť metrov, zakomponovala podmienky oplotenia domov do územného plánu zóny Slavín. „Súčasťou projektovej dokumentácie každého rodinného domu musí byť aj projekt oplotenia. Ak tam nie je, žiadame ho doplniť,“ hovorí hovorca Starého Mesta Milan Vajda,“ toto umožňuje stavebnému úradu pri kolaudácii stavby vyžadovať dané riešenie ako záväzné a v prípade jeho porušenia má právo stavbu neskolaudovať.“
Uličné ploty podľa hovorcu v Starom Meste musia byť priehľadné a vysoké najviac 160 centimetrov. Územný plán Slavína je v platnosti asi rok a dovtedy tam vznikli naozaj „skvosty“. Najvypuklejším príkladom je Novosvetská ulica a jej pokračovanie na Starej Vinárskej ceste, alebo Hrebendova ulica, ktorá tvorí hranicu medzi Machnáčom a Kráľovským údolím. Ako sme sa dozvedeli od Valérie Triznovej z úradu mestskej časti Nové Mesto, plnými plotmi je postihnutá celá Koliba.
V praxi sa totiž stáva, že aj napriek stanoviskám mestských častí, sa postaví iný plot ako bol povolený a okresný úrad ho dodatočne zlegalizuje. V lepšom prípade povolenie na plot majiteľ nedostane, ten však zostane čiernou stavbou, s ktorou nik nič nerobí.
INGRID DROZDÍKOVÁ