Čínski archeológovia objavili 2000 rokov starú časť Veľkého čínskeho múru. Zrúcaniny 30 signálnych veží, dvoch hradov a dvoch iných budov odkryli v provincii Kan-su na severozápade Číny.
Najmladšie časti svetoznámej stavby sa datujú do čias dynastie Ming, ktorá panovala v rokoch 1368-1644. Archeológovia tvrdia, že novoobjavené časti siahajú až do obdobia panovania dynastie Chan, ktorá vládla v Číne od roku 202 pred n.l. do roku 220 n. l. „Objav nám pomôže pochopiť politické, ekonomické a kultúrne aspekty tohto obdobia,“ tvrdí Jüe Pang-chu z Archeologického ústavu provincie Kan-su.
Veľký čínsky múr je najväčšou a najstaršou obrannou stavbou sveta, chrániacou Čínu pred nájazdmi zo severu. Začali ho stavať v rokoch 221-210 pred n. l. a jeho dnešná podoba je z 15. storočia. Múr je vysoký 11 metrov, hrubý 6,5 metra a tiahne sa v dĺžke 4800 km. (tasr)
Hrad kráľovnej matky v Škótsku otvorili pre verejnosť
Škótsky hrad nedávno zosnulej britskej kráľovnej matky otvorili pre verejnosť a dali tak návštevníkom možnosť vidieť jej milovaný prázdninový domov, do ktorého sa uchyľovala každé leto po takmer 50 rokov.
Turisti si môžu na hrade Mey prezrieť izbu vrchného komorníka, hradnú knižnicu a necelý hektár múrmi obohnaných záhrad. Hovorca spoločnosti, ktorá vlastní a spravuje zámok, uviedol, že vstup na majetok bude zadarmo do septembra ako dôkaz porozumenia kráľovnej matky s miestnymi obyvateľmi, ktorí rešpektovali celé roky jej súkromie. Zámok, ktorý postavil štvrtý gróf z Caithnessu s výhľadom na zátoku Pentland, kúpila kráľovná matka v roku 1953.
Najstaršia členka britskej kráľovskej rodiny zomrela 30. marca tohto roku vo veku 101 rokov. Kráľovná matka tradične strávila prvú časť jej augustových prázdnin na hrade, pri meste John O‘Groats na severnom výbežku Škótska predtým, ako sa pripojila ku kráľovnej a jej rodine na zámku Balmoral. (tasr)
Starosta Milána chce predať slávnu galériu
Starosta hospodárskej metropoly Talianska - Milána Gabriele Albertini chce predať svetoznámu pešiu zónu Galleria Vittorio Emanuelle pri slávnom milánskom Dóme, aby tak čiastočne naplnil mestskú pokladnicu.
Galériu postavili v roku 1877 a so svojou špeciálnou sklenou strechou a obchodíkmi a uličkami patrí k jednej z najväčších turistických atrakcií Milána. Proti návrhu starostu však už protestovala opozícia mestskej rady, ktorá dokonca hrozí vyhlásením referenda o tejto otázke. Podľa talianskych médií už záujem o galériu ohlásili dcérske spoločnosti nemeckej Deutsche Bank a talianskeho výrobcu pneumatík Pirelli. Albertini odôvodňuje svoj návrh tým, že ho mal aj vo volebnom programe. (tasr)
V horúcom lete je namiesto chladeného piva vhodnejšia minerálka
V horúcom letnom popoludní je pre mnohých chladené pivo priam požehnaním. Odborníci na výživu však varujú, že práve v slnečných dňoch je zaháňanie smädu alkoholom najnebezpečnejšie. Vhodnejšou voľbou sú podľa odborníkov nealkoholické nápoje ako voda alebo zmes minerálnej vody a ovocného džúsu. „Deficit tekutín sa musí doplniť najmä po námahe, ktorá vyvoláva nadmerné potenie, ako napríklad šport,“ povedala Isabell Kellerová z Nemeckej spoločnosti pre výživu. Pivo a ostatné alkoholické nápoje stratené tekutiny nenahrádzajú, práve naopak pôsobia močopudne, dodala Kellerová. Zvlášť zraniteľní sú starší ľudia, ktorí nepociťujú smäd tak ako mladí.
Všeobecným pravidlom je nepiť alkohol na priamom slnku, pretože vtedy sa pokožka rýchlejšie rozohreje, narastá potenie, rýchlosť straty tekutín a zároveň ich potreba doplniť. (tasr)