
FOTO - ARCHÍV F. B.

FOTO - ARCHÍV F. B.
ých prírodných úkazov, ktoré všetci volajú po domácky - kysucké gule. Nejde pritom o žiadne jedlo z kuchyne starých mám, ako by sa mohlo podľa názvu zdať. Ide o gule kamenné.
Na úseku, ktorý pokračuje až po Klokočov, je kamenných gúľ niekoľko a sú nepravidelne roztrúsené. Majú rôznu veľkosť aj tvar, od vajcovitých až po takmer ideálnu guľu.
Najväčšia z nich meria až dva a pol metra a nachádza sa v kameňolome. Toto nálezisko je zároveň najlepšie prístupné zo všetkých strán, dostanete sa priamo k nemu autom alebo mestskou dopravou.
Ak sa vám žiada trochu pohybu, potom je lepšie zájsť do Klokočovských skál, ktoré boli vyhlásené za prírodnú rezerváciu. Je tam skalná stena dlhá asi 300 metrov. Počas asi hodinovej pešej túry tu nájdete dve stredne veľké gule a niekoľko odtlačkov, ktoré v skale gule zanechali. Niektoré sa skotúľali dolu k potoku, dve sú aj priamo v dedine na rázcestí (foto 3,4).
Gule, ktoré niektorí považujú priam za posolstvo mimozemských civilizácií, budia obdiv turistov zo Slovenska i zo zahraničia.
Geológ František Beleš zo Štátnej ochrany prírody Správy Chránenej krajinnej oblasti Kysuce odhaduje ich vek na 30 až 40 miliónov rokov. Napriek tomu, že sa vzácnymi prírodnými úkazmi zaoberá už niekoľko rokov, netrúfa si odpovedať na otázku, ako gule z pieskovca a zlepenca vznikli. „Ak by sme chceli poodhaliť toto tajomstvo, treba urobiť seriózny výskum územia, podložený množstvom údajov o jeho geologickej a tektonickej stavbe, doplnený o petrograficko-mineralogický výskum,“ hovorí. Myslí si však že v blízkej dobe sa to nepodarí. „Možno, že o všetkých guliach ešte nevieme, ale snažili sme sa o komplexné zmapovanie ich výskytu,“ pokračuje Beleš. Našli sa pritom aj ďalšie, doteraz neznáme náleziská.
Správa oblasti sa usiluje, aby sa kameňolom Megoňky v Milošovej stal prírodnou pamiatkou. Návrh spracovali už vlani, rozhodnúť by sa o tom malo v septembri.
Napriek tomu, že by všetci radi tvrdili, že ide o svetovú raritu, nie je to celkom tak. Minimálne jedna guľa sa totiž objavila aj na českej strane, len pár metrov od hranice, ktorá je neďaleko kameňolomu.
ANDREA HARMANOVÁ