Viedeň 21. augusta (TASR) - Pri príležitosti 250. jubilea najstaršej zoologickej záhrady na svete v rakúskom Schönbrunne ponúka Prírodnohistorické múzeum vo Viedni zaujímavý a sčasti zatiaľ nikde neprezentovaný výber exponátov, dokumentov a preparátov.
Miesto výstavy nie je náhodné. Už od 18. storočia existujú totiž úzke kontakty medzi múzeom a zverincom v Schönbrunne. Mnohé zvieratá, ktoré žili v tejto zoo, sú dodnes vystavované v podobe preparátov vo vitríne múzea.
Na ploche vyše 500 metrov štvorcových si návštevníci výstavy, ktorá potrvá do 27. októbra, môžu prezrieť viac ako 500 objektov. Mnohé exponáty a umelecké diela sú pritom prístupné verejnosti po prvý raz.
Podľa najnovších zistení cisársky zverinec v Schönbrunne otvorili pre verejnosť v roku 1778. Počet jeho "obyvateľov" sa v roku 1914 zvýšil približne na 3400, len málo z nich však prežilo prvú svetovú vojnu. Po vzniku Rakúskej republiky sa prvýkrát zaviedlo pre návštevníkov vstupné s cieľom zachrániť zoologickú záhradu ako charakteristický symbol mesta.
Aj po druhej svetovej vojne bola zoo vážne poškodená vo februári 1945 spadlo na Schönbrunn vyše 300 bômb, stav zvierat tak klesol na minimum.
Od januára 1992 funguje schönbrunnská zoo ako súkromná s.r.o. Ročne ju navštívi viac ako 1,7 milióna návštevníkov a dnes patrí k popredným kultúrnym zariadeniam Rakúska.
V roku 1828 došlo nadšenie návštevníkov z prvej žirafy, ktorá sa stala miláčikom Viedne, tak ďaleko, že v cisárskom hlavnom meste prepukla módna vlna a la žirafa, čo sa prejavovalo na odevoch, rukaviciach, klobúkoch i receptoch na torty a chlieb. Eufória v médiách i obyvateľstve prepukla aj po narodení vôbec prvého slona v zoo na svete. Indický sloník Aba uzrel svetlo sveta v Schönbrunne v roku 1906.