Do juhodalmátskeho mesta Dubrovník sa dá ísť na jednodňový výlet, ale aj na týždňovú dovolenku.
Chorváti ho okrídlene nazývajú Perla Jadranu a toto klišé sa udomácnilo azda všade. Mnohí turisti tam zamieria uchvátení propagačnými a už opozeranými fotografiami starého mesta, ktoré sú tradične nafotené z úbočia vrchu Srdž.
My sme išli do Dubrovníka asi tretíkrát v priebehu piatich rokov. Prvé dva pokusy boli rýchle, s bedekrom v ruke. Mesto je to pekné, ale stále sme si vraveli, že takých sme už v Chorvátsku videli. Viaceré majú svoju neopakovateľnú atmosféru – Zadar, Split aj Šibenik.
Teraz sa nám však okrem príjemného jarného počasia dostalo aj sprievodkyne. Petra Žeravica je Češka, ktorá v Dubrovníku žije od roku 1975. Zažila v ňom všetko – aj vojnu. A zdá sa, že o ňom aj všetko vie.
Na rozdiel od chorvátskeho sprievodcu vie, čo slovenský novinár nechce počuť – oslavné ódy o meste. So šarmom porozpráva nielen to úžasné a zaujímavé, ale aj to, čomu sa vyhnúť, čo nemusíte vidieť.
A práve to vám Dubrovník priblíži a dodá mu čaro, ktoré mu na začiatku chýbalo. Inak sa pozeráte na Stradun upchatý turistami či na staré mesto zvrchu aj s gýčovými fotkami, ktoré sami uchvátení nacvakáte.
Staré mesto má turistickú sezónu celoročne
Málokto z turistov vchádza do starého dubrovníckeho mesta inak ako cez padací most západnej brány Pile. Na jar vás okrem húfov turistov z celého sveta sprevádza aj omamná vôňa pomarančovníkov a pitospóry.
Padací most, cez ktorý vojdete, už nikto nedvíhal celé desaťročia. Dubrovníčania však tvrdia, že je stále funkčný. Do mesta ďalej vchádzate menším vstupom, kde musia v sezóne prílev turistov regulovať jeho predelením.