Na kvarnerskom ostrove sa ľudia liečia viac než dvesto rokov. Turistov však pribúda.
Keď sa trajektom od pevniny blížite k ostrovu Rab, vidíte pustý, nehostinný horský masív. Nezľaknite sa – to len východná oblasť ostrova je vystavená povestnému nárazovému vetru bóra, ktorý vanie z hôr na pevninu. Preto táto časť Rabu pripomína mesačnú krajinu.
Hrebeň vápencového pohoria Kamenjak chráni pred vetrom jeho druhú, odvrátenú stranu. Tá skrýva bohatú vegetáciu, najmä borovice, cezmínové duby, cédre, ale aj vavríny, agávy a rozmarín.
Ostrov je známy miernym podnebím a bezprašným ovzduším, ktoré má priaznivé účinky na dýchacie a srdcové ochorenia. Vďaka týmto vlastnostiam bol Rab už koncom 19. storočia vyhlásený za prímorské kúpeľné a liečebné miesto.
Mestečko ako rezervácia
Ako na Rab
Jablanac – Mišnjak (Rab)
prepravca: Rapska plovidba www.rapska-plovidba.hr dĺžka plavby: 14 min cena: auto – 94 kún, dospelý – 16 kún, deti od 3 do 12 rokov – 6 kún
Valbiska (Krk) – Lopar (Rab)
prepravca: Linijska
nacionalna plovidba, www.lnp.hr dĺžka plavby: 90 min. cena: auto – 225 kún, dospelý – 37 kún, deti od 3 do 12 rokov – 18 kún
Najväčšie sídlo na ostrove Rab získalo svoje meno podľa pôvodnej ilýrskej osady Arb, teda zelený, zalesnený. Vzhľad mesta silno ovplyvnili Benátčania a dnes patrí k najzachovalejším stredovekým sídlam z čias benátskeho panstva v oblasti Kvarneru.
Rab je vlastne starobylá mestská rezervácia, avšak plná moderného života. Zachovaná časť mestského opevnenia z 12. - 13. storočia skrýva medzi múrmi pôsobivý stredoveký stavebný celok so systémom kamenných ulíc a uličiek. Staré mesto zdobia krásne sakrálne i svetské stavby.
Výstavný kniežací palác z 13. storočia nesie znaky neskorogotických a renesančných úprav. V jeho nádvorí je lapidárium s nálezmi od antiky po renesanciu. Mesto Rab však predovšetkým charakterizujú zvonice jeho kostolov.
Keď budete v starom meste, prejdite sa aj Strednou ulicou. Je to rušná tepna s umeleckými galériami a letnou výstavou pod holým nebom. Môžete si tu kúpiť obrazy, šperky, ručne maľované hodvábne šatky a iné výtvarné diela.
Rapska fjera
V lete je pre domácich i turistov veľkým lákadlom slávnosť Rapska fjera, ktorá sa koná koncom júla a trvá tri dni.
Remeselníci v kostýmoch tu v historických uličkách stružlikajú z dreva, razia mince, pečú ryby alebo zhotovujú keramiku. Nechýbajú žongléri, hudobníci a iné atrakcie. Vyvrcholením slávnosti je rytiersky turnaj na poctu sv. Krištofa, patróna Rabu.
FOTO - IGOR HRNČÍŘ
Pieskové pláže
Okrem Rabu je na ostrove ešte niekoľko sídel, všetky na pobreží. Známa je najmä lokalita Lopar, ktorá sa pýši mnohými piesočnými plážami. Je ich tu vraj 22 (a z toho tri nudistické).
Najznámejšia z nich je Rajská, dlhá 1,5 kilometra. Obľubujú ju rodiny s malými deťmi pre plytký prístup do vody.
V obci Barbat navštívte ekocentrum Natura Rab. Je to rodinná farma, ktorá spája výrobu a predaj svojej bioprodukcie. Ponúkajú rôzne dobroty ako šalviový med, rakiju z fíg, olivový olej, syry, sušené ovocie i prírodnú kozmetiku.
Prostredie Rabu je vhodné pre vodné športy – jachting, vodné lyžovanie, potápanie a ďalšie. Najlepšie podmienky pre windsurfing sú v Barbatskom prielive. Členité pobrežie umožňuje každému nájsť si pláž podľa vlastných predstáv.
Dobre sa tu cítia aj naturisti – zelenú im vraj svojím príkladom dali anglický kráľ Eduard VIII. a jeho láska, Američanka Wallis Simpsonová, ktorí na Rabe dovolenkovali.
Po celý rok sa z pevniny možno dostať na Rab trajektovou linkou z Jablanacu do Mišnjaku. Hoci je toto spojenie frekventované a plavba netrvá ani dvadsať minút, v sezóne počítajte s dlhým čakaním v rade áut. Rab má trajektové spojenie aj s ostrovom Krk, a to medzi mestami Lopar a Valbiska a s ostrovom Pag medzi mestami Rab a Lun.
FOTO - IGOR HRNČÍŘ
Autor: Barbora Škovierová