
FOTO – AUTORKA
V indiánskom stane típí horí oheň. Okolo sedia akože indiánske deti a vychutnávajú si fajku mieru. Nehoriaca fajka z mäty priepornej a harmančeka je zdravá na dýchacie cesty. Okrem toho je symbolom porozumenia medzi národmi. Takto to vyzerá na treťom ročníku integračného tábora Indiánske leto na detskej farme Humanita v Kráľovej nad Váhom neďaleko Šale.
Zdravé i postihnuté deti táboria na farme, ktorá vznikla pred deviatimi rokmi na zelenej lúke. Chovajú v nej vyše dvesto zvierat. Somáre, kozliatka, lamy, pštrosy či kone. Mačka ide z ruky do ruky. Poníka si vie osedlať hádam každé dieťa. Majiteľ farmy Bertram Beták verí v zázračnú silu zvierat. Podľa neho chlapec s detskou mozgovou obrnou, ktorý nevie rozprávať, je ako vymenený, keď nasadne na koňa. Denným čistením koní prekonalo ďalšie dieťa nesmelosť v kolektíve.
„Indiánska kultúra prehlbuje vzťah človeka k prírode,“ vyznáva sa Bertram Beták. Deti si zhotovujú drobnú výzdobu, pri ktorej sa prehlbuje ich zručnosť. Čelenky, čarovné vrecúška, náramky priateľstva. Pomaľovávali sa podľa vzorov z knihy Pralesní a prérijní Indiáni. S farebnými tvárami vyrazili aj do prírody.
Spávajú v stane, v ktorom horí oheň. Každú hodinu a pol musí ohnisko niekto iný strážiť a prikladať. Nad posteľou majú lapač zlých snov, kruh vyplnený nitkami v tvare pavučín. Peter Potočný s indiánskym menom Vychádzajúce slnko ukazuje na dažďovú palicu: „Celý týždeň som s ňou hrkal a pršalo.“ Osemročný Max Stredanský má v tábore najradšej bubon a luk. Postihnuté deti vozia do tábora iba na deň. „Zdravotne postihnutým deťom sa chcem venovať viac. Vybudovať pre ne bezbariérový vchod do stajní a široké chodníky na bezproblémový pohyb areálom,“ uvažuje majiteľ o novom projekte.
JANA BEŇOVÁ