Zabudnite na New York a pripravte sa na skvelý zážitok vo štvrtom najväčšom meste USA.
1. Fishing Wharf. Tulene v meste
Keď si na rybárskom móle kúpite mexické pivo Dos Equis a započúvate sa do kvíkania tuleňov, budete sa cítiť ako v dokumente National Geographic.
Tucty morských leňochov sa vyvaľujú na pobreží pri Jeffersonovej promenáde. Obývajú mólo číslo 39, ktoré je jednou z najslávnejších atrakcií tohto štvrtého najväčšieho amerického mesta.
Ráno tu možno vidieť rybárov pri práci, potom ich vymenia turisti, ktorí sa vydajú loďou smerom ku Golden Gate. Kúsok od prístavu si zvyknú dvaja hipíci rozložiť aparatúru a hrať psychedelický rock s výhľadom na záliv a slávny ostrov- väznicu Alcatraz.
2. Golden Gate a Alcatraz
Malý ostrov dostal meno podľa svojich pôvodných obyvateľov pelikánov. Preslávili ho však až väzni ako Al Capone. V 30. rokoch sa stal federálnou väznicou s najprísnejšou ochranou.
Ak vyplávate k ikone mesta, mostu Golden Gate, neminiete ho. Je len míľu od pobrežia, ale aj tak sa nevie o nikom, komu by sa podarilo cez ľadovú vodu preplávať na slobodu. Skalnatý ostrov je už vyše pol storočia len turistickou atrakciou.
Na lodi smerom ku Golden Gate fúka silný vietor. Mesto má zvláštnu klímu. Bývajú tam často hmly a keď je inde v Amerike teplo, tu je chladno a naopak. Akoby tu po celý rok bolo jarné počasie. Oranžový monument oslavuje v týchto dňoch 75. rokov a miestni sú na to veľmi hrdí.
Výhľad na most smerom z mesta s okolitými kopcami je úchvatný, a platí to aj cestou späť, keď sa otočíte k panoráme mesta. Nezmeškajte prechádzku po moste pešo alebo na bicykli a prebrázdite okolitý Golden Gate park s jeho lúkami, jazerami a záhradami. Toto miesto má určite jeden z najkrajších výhľadov na svete.
3. Jedlo. Najeurópskejšie ázijské mesto v Amerike
Čínska štvrť susedí s finančnou. Nájdete ju veľmi ľahko podľa mrakodrapu v tvare pyramídy. Vynechať Chinatown a nedať si tam čínu by bola strategická chyba. Ráno si zase v parku pred hotelom Hilton môžete zacvičiť tai-či s miestnymi Číňanmi, ktorých len v tejto štvrti žije asi 10-tisíc.
Ak viete, kam ísť, jedlo je jedným zo siedmich divov San Francisca. Nepatrí sa chodiť hladný po meste, ktoré je príjemne európske. Dá sa v ňom kráčať celé hodiny a nedýchať pri tom smog z áut a pretláčať sa davom ľudí.
Vyhráva jednoznačne ázijská kuchyňa. V meste žije viac ako 30-percentná menšina Ázijčanov. Popri klasickej číne je tu napríklad aj skvelá indická kuchyňa, ale najlepšie raňajky sú aj tak vo francúzskom štýle.
V podniku Mama´s na Washington square sú také vyhlásené, že cez víkend si musíte vystáť 45-minútový rad, aby ste sa dostali dnu. No stojí to za to. Talianska omeleta a francúzske toasty vám urobia náladu. Mimochodom, v rade nestoja len turisti, ale najmä domáci v papučiach a teplákoch.
4. Knihy a električky
Intelektuálne sa nasýtite v kníhkupectve City Light. V roku 1953 ho založil beatnik Lawrence Ferlinghetti a dodnes je jedným z hlavných miest slobodne mysliacich ľudí na svete. Jeho výhodou je dobrá poloha pri Chinatowne, môžete sa tam dostať trebárs aj električkou z prístavu.
Na videu k známej pesničke San Francisco (Be sure to wear flowers in your hair) uvidíte práve ich. Sú malé a preplnené. Ak si chcete vychutnať jazdu, pripravte sa, že budete musieť vystáť aj hodinový rad.