Salzburg sa turistom z celého sveta spája s Mozartom. Je však aj mestom histórie a krásnych záhrad.
V historickom Salzburgu a v jeho okolí je toho veľa na spoznávanie. Ale čo ak mestom iba prechádzate, alebo sa plánujete zdržať iba jeden deň? Dobré tipy sa vždy hodia, pomôžu vám využiť čas tak, aby ste videli čo najviac.
Bezplatný pohyb
Prvý krok k účelnosti vašej návštevy je špeciálna karta Salzburg Card, ktorú dostanete v hoteli a mnohých informačných turistických centrách.
Jednodňová stojí 22 € pre dospelého (od 1. mája 25 €), ale je to dobrá investícia.
S kartou sa môžete pohybovať po meste v podstate zadarmo, stanete sa kráľom Salzburgu. Neplatíte za mestskú dopravu ani za plavbu loďou po rieke Salzach, zadarmo alebo s veľkou zľavou sa dostanete na mnohé dôležité turistické miesta a do múzeí.
Z prospektu, ktorý je aj v češtine, sa dozviete, ako kartu využiť, podľa neho si naplánujete svoju prehliadku.
Kone na križovatke
Jedna z atrakcií Salzburgu, ktorú by ste určite nemali vynechať a ušetrí vám aj mnoho síl a času, je štýlová jazda starodávnymi kočiarmi. Je ich vždy dostatok a ako taxíky ich nájdete zaparkované na Rezidenčnom námestí hneď vedľa salzburského chrámu. Nemôžete ich minúť.
Povozia vás uprostred mesta, popri historických pamiatkach, ale vyrážajú aj do okolia. Salzburčania sú zvyknutí na obrázok, keď na križovatke stojí najmodernejšie auto na striedačku so starodávnym kočiarom ťahaným koňmi.
Za jazdu do 25 minút zaplatia štyri osoby 36 eur, takmer hodinová jazda vyjde štyri osoby na 72 eur. Ale ako inak, aj keď ste len dvaja či jeden, vždy sa dá na cene dohodnúť.
FOTO - PROKOP SLOVÁČEK
Mirabelské záhrady – vyrážame!
Deň môžete začať v Mirabelských záhradách so zámkom postaveným už v roku 1606. Rozkvitnuté a krásne upravené záhrady a mramorové súsošie, symbolizujúce štyri prírodné živly, vytvárajú majestátnosť tohto miesta.
Anjelské schodisko (so soškami anjelov) vás dovedie k Mramorovej sále, najkrajšej a veľmi vychytenej obradnej sieni v strednej Európe.
Záhrady ústia na Makartovo námestie (Makartplatz), tu určite nevynechajte návštevu múzea v dome, kde pôsobil Mozart. Zložil v ňom niekoľko významných diel.
Odtiaľ je to už len pár krokov k rieke, napríklad okolo hotela Sacher, kde bývajú ubytované najväčšie celebrity počas mnohých kultúrnych akcií v meste.
Cez budúcnosť do minulosti
Za hotelom je most pre peších, ktorý vás prevedie cez budúcnosť do minulosti. Je mostom zaľúbencov, ktorí podľa módy z ostatných miest zamykajú na jeho drôtené zábradlie zámky so svojimi menami veriac, že ich vzťah má budúcnosť.
Minulosť je na druhej strane rieky a je to historicky najstaršia časť mesta, do ktorej sa po moste dostanete. Do starého mesta prejdete napríklad cez uličku, ktorá vás dovedie priamo k domu, kde sa v roku 1756 narodil Wolfgang Amadeus. Dnes je to múzeum a okrem iných zaujímavostí v ňom nájdete aj autentické portréty hudobného génia.
Dom sa nachádza na Getreidegasse, hlavnej turistickej ulici v Salzburgu. Zvyčajne je dosť preplnená, pokojnú atmosféru nájdete v kaviarničkách v mnohých vnútorných dvoroch. Sú zachované, vyzdobené kvetinami, pôsobia ako kulisy k historickému filmu.
FOTO - PROKOP SLOVÁČEK
Hlavu hore
Na Getreidegasse určite zdvihnite hlavy a pozerajte sa nad seba. Na domoch sa totiž nachádzajú skutočné poklady. Umelecky kované cechové štíty vypovedajú o tom, aký remeselník žil v konkrétnom dome. Sú historickými pamiatkami a ani silné obchodné značky si nemôžu dovoliť ich odstrániť. A tak vznikajú zaujímavé paradoxy: na krásnom pozlátenom vývesnom štíte visí uprostred ceduľka exkluzívneho výrobcu topánok či producenta hamburgerov.
Či sa vydáte na jednu, alebo na druhú stranu Getreidegasse, dostanete sa k ďalším pamiatkam. Určite neminiete Rezidenčné námestie s barokovou fontánou a známou zvonkohrou na budove Rezidencie (stredoveké biskupské sídlo). Vedľa stojí salzburský chrám, najdôležitejší kostol v meste.
Opera a vodné atrakcie
Od salzburského chrámu to nie je ďaleko k festivalovým domom, ktoré sú hlavným centrom kultúry. V bývalých jazdiarňach počas legendárneho Salzburského festivalu spievajú špičkové operné hviezdy.
Nad starým mestom sa vypína skala, na ktorej stojí pevnosť Hohensalzburg z roku 1077 – najväčší úplne zachovaný hrad v strednej Európe.
Ak vám po jeho prehliadke ešte zostane čas, vyberte sa na okraj Salzburgu na lovecký zámok Hellbrunn. Jeho hlavnou atrakciou sú rôzne druhy nezbedných fontán, ktoré pripravujú návštevníkom nejedno mokré prekvapenie. Rovnako sa v minulosti arcibiskup Markus Sittikus (dal Hellbrunn postaviť) zabával na účet svojich nič netušiacich hostí.
Za pivom – krígeľ za krígľom
Nielen Mozarta, Salzburg ponúka aj ďalšiu históriu, ktorá oblaží chuťové poháriky.
Pivo ako turistická atrakcia. Aj to môžete zažiť v Salzburgu. Stačí si objednať „pivný pobytový balíček“ a krígeľ za krígľom môžete začať objavovať. Kultúru piva, sladovníctva, technologické postupy, uvaríte si vlastné pivo, spoznáte pivnice alebo kultúrne akcie v pivných záhradách, kde hrá pivo dôležitú úlohu.
Päťstoročná tradícia
V Salzburgu sa pivo varí viac ako 500 rokov. Tradíciu založila vrchnosť mesta, verní sládkovia ju preniesli až do 21. storočia. V meste a jeho okolí je v prevádzke desať pivovarov, kedysi ich bolo až trinásť. Tri vydržali dodnes, tradíciu ostatných pripomínajú aspoň cechové štíty v historickom centre. Pivovary sú moderné, i tie tradičné, kde sa varí podľa starodávnych receptúr a s použitím starých postupov. Prvá zmienka o pivovarníckych živnostiach, úrady udeľovali takzvané várečné právo, je zo 14. storočia.
Mnoho chutí, a predsa pivo
Kto rád hľadá nové chute, porovnáva a ochutnáva, bude sa v Salzburgu cítiť dobre. Varí sa tu klasika vo všetkých podobách, podľa starých receptúr, ale dnes už modernými technológiami.
O unikáty však nie je núdza. Napríklad augustiánski mnísi v kláštore Mülln varia pivo dosiaľ ručne podľa tajného receptu. Plnia ho do drevených sudov, skladujú v kláštorných pivniciach a čapujú iba do kameninových džbánov.
Vlastná vodná elektráreň a historické nástroje a pomôcky sú v súlade s filozofiou podniku. Aj preto je kláštorná pivnica doslova kultovým miestom.
Pivo kvasinkové, biopivo, rôzne sezónne a ochutené pivá, skrátka tunajší pivovarníci experimentujú. Aj preto majú dostatok hostí. A odborníci tvrdia jedno: každé pivo je tu dobré, pretože sa varí z kvalitnej pramenitej vody, ktorá steká z hory Untersberg.
A ešte jedna zaujímavosť. Salzburg je vraj jediným miestom na svete, kde môžete získať diplom „pivného someliéra“.
Prokop Slováček