Wellington 19. augusta (TASR) - Nedovarené kurča má s najväčšou pravdepodobnosťou na svedomí narastajúci počet prípadov žalúdočného ochorenia na Novom Zélande. Otrava jedlom, vyvolaná vírusom campylobacter, sa v krajine podľa odborníkov už blíži stavu epidémie.
V júni dosahoval počet nakazených osôb 842, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s tým istým časovým obdobím minulý rok. Vtedy sa vírusom nakazilo "len" 452 ľudí.
Predstavitelia zdravotníctva varujú, že Nový Zéland sa blíži k prekročeniu rekordu z roku 1998, keď sa vírusom nakazilo celkovo 11.578 ľudí. Tento rok tak bude najhorším prípadom výskytu tohto ochorenia v histórii krajiny.
V priemere sa na Novom Zélande vyskytne okolo 10.000 oficiálne zaznamenaných prípadov ročne. Úrady však upozorňujú, že nie každý nakazený vyhľadá lekársku pomoc, takže skutočné číslo sa blíži skôr k 110.000.
"Ľudia čakajú, až kým im je neznesiteľne zle, aby vyhľadali lekára. Ten im potom odoberie vzorku, lenže ani to sa nestáva vždy," sťažuje sa predstaviteľka zdravotníctva v hlavnom meste Wellington Margot MacLeanová.
Nebezpečné ochorenie spôsobuje poškodenie periférnych nervov, artritídu a v zriedkavých prípadoch môže skončiť aj smrťou. Vírus má inkubačnú dobu do desiatich dní, takže je ťažké presne vymedziť jeho príčinu.
Hoci nedovarené kurča a bravčové mäso sú hlavnými podozrivými, ochorenie možno dostať aj z hovädziny a iných druhov mäsa. Na človeka sa prenáša z ďalších infikovaných ľudí a zo zvierat.
Lekári zdôrazňujú, že mäso je nevyhnutné pri tepelnej úprave dovariť úplne a pred i po práci s ním si treba dôkladne umyť ruky i náčinie.