Adrenalínové športy strojnásobia cenu za poistku

Poisťovne adrenalínové športy v základnom poistení nepokryjú. Pripoistenie nepomôže, keď zraníte iného.

Ak sa chystáte v Rakúsku na rogalo alebo chcete liezť po skalách, nepoistia vás všade. Za adrenalínové športy si pýtajú príplatky.

Ak chcete ísť na dovolenku do Rakúska, poistenie si môžete vybaviť v každej poisťovni. Za rizikové a adrenalínové športy si priplatíte. Medzi ne poisťovne zaraďujú napríklad jaskyniarstvo, zoskok padákom, paragliding či bungee jumping.

Tieto aktivity niekde cenu poistky aj strojnásobia. „Sadzba sa zvyšuje pri rizikových športoch o sto percent, pri extrémnych o dvesto percent,“ povedala Jana Tarčáková Janičová z poisťovne Axa.

Cenu pri rizikových športoch strojnásobuje aj Kooperativa. „Medzi rizikové športy patrí horolezectvo, jaskyniarstvo, skoky na lyžiach, skialpinizmus, turistika po ľadovcoch,“ dodáva poisťovňa.

V Generali si za rizikové pripoistenie zaplatíte o 1,6 eura na deň viac.

Riziko aj nepoistia

info
Čo určí cenu?

Vek: deti či študenti do 26 rokov mávajú zľavy, naopak, seniori od 65 či 70 rokov platia viac.

Aktivita: záleží na tom, čo budete robiť. Za adrenalín a riziko si priplatíte, pri klasických športoch by mala stačiť základná poistka.

Lokalita: drahšie sú najmä exotické krajiny.

Výška poistného krytia

Trvanie poistenia: väčšinou ide o krátkodobé poistenie – cena závisí od počtu dní – alebo celoročné

Účel cesty: niektoré poisťovne rozlišujú, či idete do zahraničia pracovať, študovať, či oddychovať.

Počet osôb

Niekde môžete mať s pripoistením adrenalínových športov, ako sú lezenie po skalách, bicyklovanie po horách – mountainbiking či lietanie na rogale, problém. „Tieto športové aktivity sú vo výlukách a nie je ich možné pripoistiť v rámci cestovného poistenia,“ povedala Miriam Hutniková z poisťovne Uniqua. Rogalo a mountainbiking si nepoistíte ani v Generali.

Poistky sa zväčša nevzťahujú ani na úrazy, ktoré sa stali mimo vyznačenej trate. Ak by ste napríklad išli na turistiku a zranili sa mimo vyznačeného chodníka, môže byť s preplatením nákladov problém.

Pozor na zrážky

Väčšina z poisťovní však na tieto športy ponúka pripoistenia, ktoré zvyšujú cenu základnej poistky. Za deň môžete nájsť poistenie aj za 80 centov, ponúka ho Generali pri krátkodobom poistení. Vo Wüstenrote je to 1,3 za deň.

Pripoistenie však kryje napríklad liečebné náklady v zahraničí či záchranu a pátranie. Bez pripoistenia si náklady zaplatíte sami.

Ak na dovolenke zraníte niekoho iného, ani pripoistenie vám nebude stačiť. Na to je potrebné pripoistenie zodpovednosti za škody na zdraví a majetku, za ktoré si priplatíte.

Ak si nechávate platenie poistenia na poslednú chvíľu, nemali by ste mať problém. Poisťovne ponúkajú aj služby cez internet. „Podľa našich štatistík je Rakúsko krajinou, pri ktorej klienti preferujú rýchle a jednoduché on-line poistenie,“ povedala Dana Škublová, riaditeľka odboru Bankopoistenia ČSOB.

Niektoré poisťovne ponúkajú možnosť poistenia ajcez SMS či telefonicky.

ico

Ako a kde sa poistiť

Wüstenrot

Základná cena poistného: 1,3 eura na deň.

Priplatenie za rizikové športy*: Koeficient rozšíreného krytia je 3.

Poistné krytie (v eurách): pri liečebných nákladoch - 140 000, pri trvalých následkoch úrazu - 7000, pri zodpovednosti za škodu 70 000 pri škodách na zdraví, resp. 17 500 pri škodách na majetku, pri batožine 1050 spolu a 350 pri jednej veci.

Ako sa možno poistiť: priamo na obchodnom zastúpení, na našom webe, prostredníctvom SMS alebo telefonicky.

AXA

Základná cena poistného: dospelá osoba - Európa, turistická cesta, krátkodobé poistenie v základnom programu Reference je 1 euro za deň

Priplatenie za rizikové športy: Záleží od programu. Sadzba sa navyšuje u rizikových športov o 100 % u extrémnych o 200 %.

Poistné krytie (v eurách): liečebné náklady možnosť vybrať si neobmedzené krytie.

Ako sa možno poistiť: online, pobočka AXA.

Generali

Základná cena poistného: Pri krátkodobom poistení od 0,80 eura za deň. Cena ročných produktov od 17 eur na osobu za rok.

Priplatenie za rizikové športy: Cena krátkodobého cestovného poistenia s rozšíreným krytím na rizikové športy je od 1,60 eura za jeden deň.

Poistné krytie (v eurách): 200 000 - liečebné náklady, 50 000 - poistenie zodpovednosti za škodu na zdraví alebo na veci spôsobenú inej osobe, úrazové poistenie - smrť úrazom 5000, trvalé následky 10 000, do 7000 - pátranie a záchrana, do 1850- poistenie batožiny, do 800- nadštandardné asistenčné služby

Ako sa možno poistiť: online, telefonicky, osobne v pobočke poisťovne.

Uniqa

Základná cena poistného: V individuálnom cestovnom poistení je výška to na 7 dní pre osobu do Európy so samostatnými liečebnými nákladmi/turistika: 10,75 €

Priplatenie za rizikové športy: nie je ich možné ich pripoistiť v rámci cestovného poistenia.

Poistné krytie (v eurách): 90 000 Liečebné náklady na osobu

Ako sa možno poistiť: on-line, osobne na kontaktných miestach poisťovne, alebo prostredníctvom obchodného zástupcu.

Komunálna poisťovňa

Základná cena poistného: pre jednotlivca 3,32 eura.

Priplatenie za rizikové športy: Pripoistenie adrenalínových športov je možné za príplatok poistného vo výške +200%.

Poistné krytie (v eurách): 80 000.

Ako sa možno poistiť: osobne, prostredníctvom siete externých spostredkovateľov poistenia v blízkej budúcnosti aj prostredníctvom internetu (CP online je v KPAS v štádiu testovania)

ČSOB

Základná cena poistného: Cena pre dospelého od: 1deň 1,22 eura, (3 dni - 4,71, 7 dní 6,86 eura)

Priplatenie za rizikové športy: Cena závisí od počtu dní a pripoistení, ktoré si klient zvolí.

Poistné krytie: Závisí od typu pripoistení, ktoré si klient zvolí a od dĺžky pobytu.

Ako sa možno poistiť: cez internet alebo na call centra, osobne.

Europäische Reiseversicherung AG

Základná cena poistného: Za Poistenie liečebných nákladov, v ňom je aj Poistenia pátrania a záchrany do 11 dni 9,10 eur, (rodina - max. 2 dospeli a až 5 deti - nemusia byť príbuzní - 25 eur)

Priplatenie za rizikové športy: Vo všetkých produktoch sú kryté bežné aj adrenalínové športy vykonávané neprofesionálne.

Poistné krytie: Poistenie storna a prerušenia cesty - bez limitu - až do dojednanej poistnej ceny respektíve v ročných produktoch max do 3000 eur

Poistenie batožiny - do 3400 eur na osobu jednotlivec

Poistenie pátrania a záchrany - do 7000 eur

Poistenie liečebných nákladov - do 235 000 eur

Úrazové poistenie - do 50 000 eur

Poistenie zodpovednosti - do 250 000 eur

Ako sa možno poistiť: osobne v Bratislave, online.

Kooperativa

Základná cena poistného: V balíkovom poistení Assist Card Clasic - 1,66 EUR na osobu a deň. Minimálna doba poistenia sú 3 dni.

Priplatenie za rizikové šport: Prirážka aj 200 % .

Poistné krytie: V prípade Eurotravelu sú možné 3 limity poistenia (30 000, 50 000, 80 000 eur).

Ako sa možno poistiť: na pobočkách, online. Ak je záujemca držiteľom platobnej karty vydávanej SLSP, aj na pobočkách Slovenskej sporiteľne.

Allianz SP

Základná cena poistného: cena záleží od rozsahu poistenia si klient zvolí, činnosti, ktoré bude (športy) robiť, od veku klienta, dĺžky pobytu.

Priplatenie za rizikové športy: pri vykonávaní rizikových športov a činností je potrebné uviesť priamo na poistnej zmluve o aký druh športu sa jedná a v závislosti od rizikovosti je poistné vypočítané s príslušnou prirážkou.

Poistné krytie: Liečebné náklady v Individuálnom cestovnom poistení je bez limitu (s výnimkou ošetrenia zubov a liečebných nákladov vzniknutých z dôvodu teroristického činu - tam sú sublimity).

Ako sa možno poistiť: na pobočkách, u obchodných sprostredkovateľov, telefonicky cez call centrum a cez internet.

Union

Základná cena poistného: pre územnú platnosť poistenia EURÓPA v prípade rizikovej skupiny TURISTA (klient nebude vykonávať športové aktivity, alebo manuálnu činnosť) - od 0,70 eura/deň/osoba.

Priplatenie za rizikové športy: je potrebné poistiť sa v rizikovej skupine Šport. Výška poistného je vtedy od 1,40 eur na deň a osobu.

Poistné krytie (v eurách): individuálne komplexné cestovné poistenie platia limity: poistenie liečebných nákladov v zahraničí 120 000, asistenčná služba bez limitu, poistenie batožiny 700 eur, max. 350 za jednu vec, oneskorené dodanie batožiny leteckou spoločnosťou od 24 do 48 hodín 100, nad 48 hodín 300, strata dokladov 350, poistenie zodpovednosti za škody - na zdraví 100 000, na majetku 35 000, náklady na advokáta 2000, náklady kaucie 3000, úrazové poistenie 3500 v prípade smrti úrazom, 7000 v prípade trvalých následkov úrazu.

Ako sa možno poistiť: online, SMS, prostredníctvom mobilných aplikácií, ktoré si klienti, ktorí vlastnia smartphony - android alebo iphone, osobne, na zákazníckej linke.

*rogalo, lezenie po skalách, mountainbiky

(vfo)

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prečo sú pneumatiky dôležitejšie ako bezpečnostné pásy?
 2. 322 m2 a mesto ako na dlani. Bratislava má atypický penthouse
 3. 3 najväčšie chyby pri zateplení šikmej strechy
 4. Tatra banka opäť rozdáva vreckové 22 eur k novému Detskému účtu
 5. Vydanie denníka SME spolu s knihou Po stopách dávnej Bratislavy
 6. V Žiline sme vytvorili priestor, aby mladí ľudia neodišli
 7. Pravda o mäse v burgroch z McDonald’s
 8. Dva rekordy na druhý pokus
 9. Mestská polícia má viac slúžiť záujmom občanov
 10. Bardejov by mal byť konečne nezávislý
 1. Tatra banka opäť rozdáva vreckové 22 eur k novému Detskému účtu
 2. Vydanie denníka SME spolu s knihou Po stopách dávnej Bratislavy
 3. 3 najväčšie chyby pri zateplení šikmej strechy
 4. EU v Bratislave udelila čestný titul doctor honors causa
 5. Company´s autumn in the High Tatras
 6. V Žiline sme vytvorili priestor, aby mladí ľudia neodišli
 7. 322 m2 a mesto ako na dlani. Bratislava má atypický penthouse
 8. Pravda o mäse v burgroch z McDonald’s
 9. Dva rekordy na druhý pokus
 10. Mestská polícia má viac slúžiť záujmom občanov
 1. V Žiline sme vytvorili priestor, aby mladí ľudia neodišli 31 873
 2. Pravda o mäse v burgroch z McDonald’s 23 954
 3. OLED televízory sú ohrozené vypálením obrazu 17 994
 4. Stíhame napredovať s technológiami? Môže už byť neskoro 12 766
 5. Koho výrobky naozaj kupujete v McDonald's? 9 644
 6. Reportáž: Ako sa vyrába slovenské akostné víno 9 465
 7. Karibik aj Európa: Plavte sa za dobrodružstvom 8 636
 8. Bezpečné bývanie pre rodiny s deťmi? Na toto nezabudnite 8 494
 9. Zaúča výčapníkov vo svete: Odfláknuté pivo zákazník vycíti 7 104
 10. Koľko minút pracujeme na jednu kávu či novú kuchyňu? 5 495