
Na dunajských hrádzach v Maďarsku pracavalo na spevňovaní hrádzí vyše 20 tisíc dobrovoĺníkov. FOTO - TASR
Drážďany v zúfalom stave
Hladina Labe v saskej metropole síce klesá, povodňová vlna postupuje na sever do južného Brandenbursku a do Saska – Anhaltska. V Sasku ohrozovala stúpajúca rieka desaťtisíce ľudí. V Torgau sa obávali prelomenia hrádze na oboch stranách rieky. Celkovo bolo z ohrozenej oblasti evakuovaných 20-tisíc ľudí. V luteránskom okrese Wittenberg odviezli do bezpečia 40-tisíc obyvateľov.
Voda už opadla v Bitterfelde a na juhu Nemecka v Pasove bol zrušený stav núdze.
Drážďany ostali po zatopení v katastrofálnom stave. V brandenburskom Muhlbergu, kde rieka dosahuje hranicu desaťmetrovej hrádze sa nebezpečenstvo zdá byť zažehnané. Počet obetí povodní v Sasku sa zvýšil na 12. V postihnutých východonemeckých regiónoch je nasadených okolo 16-tisíc vojakov.
V Maďarsku sa záplavová voda šírila po Dunaji zo severu Maďarska na juh. Na maďarskom toku Dunaja je na 170-kilometrovom úseku doteraz najvyššia nameraná hodnota hladiny vody. Na takomto dlhom úseku ešte v Maďarsku nikdy nepadol rekord. Zatiaľ nezaznamenali žiadne ľudské obete záplav. Ohrozených je 11 severomaďarských miest. V hlavnom meste, čakajú kulmináciu dnes ráno. V Budapešti doteraz vysťahovali dovedna 1192 osôb. Polícia včera ráno uzatvorila Margitin ostrov, kde museli navŕšiť hrádze v celkovej dĺžke 5,5 km.
Kvôli záplavovej vlne je prerušená premávka električiek na oboch horných nábrežiach a kvôli priesakom do podzemnej stanice prímestskej železnice HÉV pri Árpádovom moste a pri Batthányiho námestí nepremávajú vlaky na týchto miestach.
Premiér Péter Medgyessy prerušil dovolenku a vrátil sa do vlasti. Šéf vodohospodárskeho štábu József Váradi povedal, že najintenzívnejšie záchranné práce prebiehali v mestách Tát, Visegrád, Nagymaros, Szentendre a Vác.
Na hrádzach peštianskej župy pracovalo vyše tisíc ľudí, miestni obyvatelia, pracovníci ochrany proti katastrofám, vodohospodári a vojaci. Pri Szigetmonostore, kde hrádzou v sobotu popoludní pretiekla záplavová vlna, sa voda naďalej valí na ornú pôdu. Obec však nie je ohrozená.
Atómová elektráreň v bezpečí
V súvislosti s blížiacou sa záplavovou vlnou na dolnom toku Dunaja maďarská akciová spoločnosť Paksská atómová elektráreň (PAR) urobila všetky potrebné opatrenia. Činnosť elektrárne nie je ohrozená. Informovala o tom maďarská tlačová agentúra MTI. Pracovníci elektrárne v spolupráci s príslušnými miestnymi vodohospodárskymi úradmi priebežne kontrolujú vývoj vzostupu Dunaja v oblasti Paksu. Pri elektrárni už nedokáže odtekať do rieky samospádom voda z dažďovej kanalizácie, preto uzatvorili stavidlá a vodu prečerpávajú. Elektráreň spotrebuje za sekundu 100 metrov kubických dunajskej vody na chladenie. Bezpečnosť elektrárne nemôže ovplyvniť zvýšená hladina vody, pretože hrádze postavili na úroveň 96,3 metra nad hladinou Baltského mora, čo je dostatočná výška. (čtk, tasr)