Neziderské jazero neuštve nikoho. Cestu okolo neho zvládnu všetci

Cyklistické cesty vedú z Bratislavy až k jazeru, vlakom sa však viete s bicyklom odviezť až do Parndorfu. Na jeho brehoch je množstvo kúpalísk a ťažko odolať aj pozorovaniu vtákov.

(Zdroj: burgenland.at)

Kúsok za hranicami, pri Neziderskom jazere, nájdete pestré cyklotrasy, lákavé jazerné kúpele, historické pamiatky, prírodnú rezerváciu aj jedinečné špeciality.

Len slabú polhodinku z Bratislavy, v rakúskom Burgenlande, leží Neziderské jazero, najväčšie stepné jazero v strednej Európe. Patrí medzi svetové dedičstvo UNESCO.

Keď zo severu prejdete mierne kopcovitú krajinu na úpätí nízkeho pohoria Leitha, naskytne sa vám krásny pohľad na širokú nížinu s trblietajúcim sa jazerom uprostred. Jeho brehy sú pokryté dlhými pásmi mokradí zarastenými trstinou a hladina je vždy mierne zvlnená od vánku. Človek by sa najradšej rozbehol priamo k nemu, cestou si však začne uvedomovať, že zaujímavé je to aj na jeho brehoch.

Kraj čerešní

Jazero nie je ani príliš hlboké, len okolo stoosemdesiat centimetrov. Jeho poloha však vytvára v oblasti veľmi príjemnú teplú klímu, ročne je tu okolo tristo slnečných dní. Vďaka tomu tu sú výborné príležitosti na relax, športy alebo umenie a je jedno, či idete na dovolenku s priateľmi, partnerom, alebo rodinou.

Vychádzky do prírody, jazda na koni, množstvo cyklotrás, jazerné kúpaliská, letné festivaly alebo gurmánske špeciality, stačí si len vybrať.

Jazero zo všetkých strán lemujú malebné mestečká a každé sa snaží zaujať návštevníka niečím jedinečným. Či už je to tvorba miestnych umelcov, architektonické zaujímavosti alebo špeciality miestnej kuchyne.

Napríklad v Breitenbrunne nájdete rodinný podnik na spracovanie čerešní. Ochutnať môžete čerešňovú čokoládu, horčicu, paštétu, klobásu, chlieb a ďalšie špeciality vrátane klasického lekváru alebo šťavy.

V Podersdorfe zase narazíte na stošesťdesiatročný veterný mlyn, v ktorom zistíte, čo všetko taká mlynárska práca zahŕňa.

Na dvoch kolesách

Asi najčastejším dôvodom na návštevu tohto kraja sú dve veci – kúpanie a bicykle. Pre zdatnejších sú z Bratislavy cyklocesty až k jazeru, rodinám s deťmi alebo starším môže cestu skrátiť vlak z Petržalky do Viedne. Vysúpite v Parndorfe.

Na všetkých stranách pri mestečkách nájdete kúpaliská, či už s plážou na brehu, alebo s komplexom bazénov a vodných atrakcií. Zväčša sú pri nich aj kempy.

Darí sa tu mnohým vodným športom vrátane jachtingu, požičať si môžete loďky alebo vodné bicykle.

Na druhej strane je krajina ako stvorená na výlety na bicykloch. Trasy sú vhodné pre deti aj menej zdatnejších cyklistov práve vďaka rozmanitému terénu, ktorý ponúka aj nenáročné cesty.

Najobľúbenejšia a najkrajšia je trasa B10, ktorá v podstate lemuje jazero a prechádza najdôležitejšími miestami v jeho najbližšom okolí. Jej južná časť dokonca vedie cez Maďarsko.

Trasy sú vytvorené podľa rôznych námetov, môžete spoznávať rímsku minulosť, v máji obdivovať záplavu čerešňových kvetov, prejsť si na bicykloch národný park Neziderské jazero – Jazerný kút alebo sa vydať po barokových pamiatkach.

Okolo jazera je celkovo jedenásť cyklistických trás, ktoré majú dokopy päťsto kilometrov.

Mapu získate v ktoromkoľvek informačnom centre, kde vám tiež poradia najbližšiu požičovňu bicyklov alebo ich opravovňu.

Prenajať sa dajú aj elektrické alebo tandemové bicykle.

Viac sa dozviete na stránkach www.neusiedler-see.at alebo www.burgenland.info.

Mapy cyklotrás okolo Neziderského jazera si pozrite tu.

Blízko k prírode

Pri návšteve jazera sa určite choďte pozrieť aj do Národného parku Neziderské jazero – Jazerný kút. Nachádza sa v jeho južnej časti a je to prvý národný park Rakúska.

Zahŕňa aj soľné jazierka, trstinové porasty, močariská, stepné lúky a pastviny.

Na rozsiahlom území žije viac ako tristo druhov vtáctva, ktoré možno sledovať z rôznych stanovíšť a rozhľadní. Uvidíte viaceré druhy volaviek, kačíc, dropov a množstvo ďalších druhov. Miesto je dôležité aj pre tisícky každoročne migrujúcich vtákov.

V informačnom centre parku v Illmitzi sa možno vybrať na exkurziu so sprievodcom. Dostanete špičkové ďalekohľady, mapy a množstvo zaujímavých informácií. Pri prechádzkach stretnete aj väčšie voľne žijúce zvieratá. Je to hlavne sivý dobytok so širokými rohmi, vodný byvol, biely osol s typickými modrými očami alebo kôň Przewalského, posledný zástupca divého koňa.

1.jpg

Neziderské jazero dokáže očariť v každom ročnom období. FOTO: SME - MICHAL MIRONOV

Čosi do žalúdka

Popritom všetkom spoznávaní a športovaní je dobré zájsť sa niekam posilniť. Reštaurácie si dávajú záležať na tom, aby ponúkali najmä to, čo pochádza z kraja, čím zaručujú kvalitu.

Jedálny lístok sa často skladá z tradičných jedál upravených moderným spôsobom, takže sa oplatí ochutnať aj guláš, jaternice alebo steak.

V Purbachu dokonca nájdete reštauráciu, v ktorej vám jedlo pripraví najmladší držiteľ Michelinskej hviezdy na svete. Miestnou špecialitou je stepný hovädzí dobytok a najmä mangalica, ošípaná s hustou srsťou a jedinečným mäsom, ktoré je oveľa menej tučné než pri ostatných ošípaných.

Lahodné sú aj ryby, vďaka jazeru si môžete byť istí, že sumec, kapor, šťuka alebo zubáč budú naozaj čerstvé.

Vynechať by ste nemali ani závin, ktorý sa v Burgenladne robí na množstvo spôsobov, slaných aj sladkých.

A k dobrému jedlu patrí dobré víno, ktorého v kraji s bohatou vinárskou tradíciou, nájdete všade dostatok.

ico

Karta výhod zadarmo ponúka miestne atrakcie

Neusiedler See Card získate pri ubytovaní a na celý čas svojho pobytu.

Oblasť Neziderského jazera môžete spoznávať výhodnejšie aj prostredníctvom karty Neusiedler See Card.

Ak sa ubytujete v jednom zo 720 zariadení zapojených do tejto služby, automaticky dostanete zadarmo zľavovú kartu na obdobie svojho pobytu.

Bezplatne potom môžete navštevovať všetky zariadenia voľného času v okolí jazera koľkokrát chcete a na akokoľvek dlho až do dňa odchodu.

Platí to nielen pre jazerné a kryté kúpaliská, ale aj pre verejné dopravné prostriedky alebo vodné bicykle.

Bezplatne sa môžete zúčastniť na exkurziách v Národnom parku Neziderské jazero – Jazerný kút, rímske zrúcaniny St. Margarethen, so sprievodcom si pozriete mestá Eisenstadt, Rust, Šopron alebo Kapuvár, rôzne múzeá a expozície.

Na kompe pre cyklistov cez jazero získate s kartou polovičnú zľavu.

Presný zoznam miest, kam máte vstup zadarmo, nájdete na stránke www.neusiedler-see.at.

V sekcii Ubytovanie, pri voľbe Marketingové skupiny hotelových zariadení, zvoľte možnosť Neusiedler See Card a dostanete výber hotelov a penziónov, v ktorých získate prihlasovací lístok pre kartu.

neusiedlerse.jpg

ico

Pre deti sú pri jazere zvery aj kolotoče

Zábavné parky s atrakciami aj malé zoo nájdete okolo celého jazera.

Steppentierpark ponúka najmä deťom možnosť stretnúť a dotknúť sa zvierat, ktoré voľne žijú v stepnej oblasti Neziderského jazera.

Dobytok so širokými rohmi, biele somáre s modrými očami, kone, divá sviňa alebo strakaté čiernobiele kozy sú súčasťou parku vrátane medveďa, klokana, vlka či pávov.

Steppentierpark sa nachádza na juhovýchodnej strane jazera pri meste Pamhagen.

Park celkom iného razenia nájdete na západnej strane pri meste Rust.

V zábavnom rodinnom Familyparku Neusiedlersee nájdete strašidelný hrad, dobrodružný ostrov, rozprávkový les, gazdovský dvor, vyskúšate si horskú dráhu, ale aj traktor, zažijete námornú bitku, vykúpete sa v obrovskej fontáne. Na deti čaká veľa kolotočov a ďalších atrakcií vrátane zvieratiek, ktoré môžu kŕmiť.

ico

Opera v kameňolome

Pozrieť si Carmen v rímskom amfiteátri je iný zážitok ako v klasickom divadle.

Cez deň šliapete do pedálov, večer si zájdete na operu. Aj tak sa dá stráviť voľný čas pri Neziderskom jazere.

V prírodnom rímskom kameňolome v St. Margarethen znejú v lete na pozadí opustených skál bývalého lomu tóny svetoznámych opier. Tento rok si môžete pozrieť napríklad Carmen. Lístok nie je najlacnejší, zažijete však jedinečnú atmosféru.

Veľkolepý večer ponúka aj otvorený amfiteáter v Mörbischi priamo na brehu Neziderského jazera. V ponuke sú operety aj koncerty.

Ak ste fanúšikom Toma Jonesa, máte sa tento rok na čo tešiť.

Viac na www.seefestspiele-moerbich.at a www.ofs.at.

ico

Karavany v kempoch si môžete prenajať

Kempingy sú kompletne vybavené, nájdete v nich aj práčky a sušičky.

Takmer pri každom kúpalisku nájdete aj kemp. Sú spravidla dobre vybavené.

Napríklad v mestečku Podersdorf am See je každé stanovisko pre stan i karavan ohraničené, má elektrické prípojky.

Karavany sa dajú aj prenajať a prísť sem môže s vami aj pes. Ak chce človek zostať viac ako týždeň, je lepšie si spraviť vopred rezerváciu.

Súčasťou výbavy kempu je sociálne vybavenie, práčky, sušičky, umývačky riadu. Ceny sa môžu medzi jednotlivými kempmi líšiť.

Bližšie informácie získate na stránke www.neusiedler-see.at, ktorá je aj v slovenčine.

ico

Vodný svet s termálnou vodou

Okrem vylihovania v bazénoch a saune si môžete naplánovať aj poznávaciu výpravu.

Ak si plánujete romantický výlet vo dvojici, navštívte termálne wellness centrum.

Nachádza sa pri meste Frauenkirchen na jednom z mnohých menších jazier v tejto oblasti. Je to doslova wellness útočisko.

Nájdete tu vodný svet s krytými i otvorenými bazénmi s termálnou vodou. Je bohatá na minerálne látky a napomáha uvoľnenie a relaxáciu celého tela. Súčasťou komplexu je aj hotel ponúkajúci luxus uprostred voľnej prírody a neďalekého národného parku.

Dohodnúť si tu môžete aj poznávaciu výpravu na kanoe medzi šíre okolité tŕstie.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Koľko minút pracujeme na jednu kávu či novú kuchyňu?
 2. Odborári pokračujú v zbieraní podpisov za zastropovanie dôchodku
 3. Umenie investovať: Nemusíte byť znalec, aby ste zhodnotili krásu
 4. Reportáž: Ako sa vyrába slovenské akostné víno
 5. Dana Kleinert sa vzdáva v prospech zmeny v Starom Meste
 6. Union ponúka množstvo výhod pre deti aj matky
 7. Tip hypošpecialistu: Najlepší čas na Adlerovu je teraz!
 8. Jana Vaľová: Pokračujme po dobrej ceste
 9. Prečo sú pneumatiky dôležitejšie ako bezpečnostné pásy?
 10. Zvodný jesenný look s AVONom a Darou!
 1. Rozprávkové tankovanie
 2. AAA Auto zorganizovalo autogramiádu
 3. Union ponúka množstvo výhod pre deti aj matky
 4. Umenie investovať: Nemusíte byť znalec, aby ste zhodnotili krásu
 5. Dana Kleinert sa vzdáva v prospech zmeny v Starom Meste
 6. Reportáž: Ako sa vyrába slovenské akostné víno
 7. Tip hypošpecialistu: Najlepší čas na Adlerovu je teraz!
 8. Jana Vaľová: Pokračujme po dobrej ceste
 9. Dôležité zmeny v založení s.r.o. od 1.9.2018
 10. Stíhame napredovať s technológiami? Môže už byť neskoro
 1. Odborníčka na výživu: Večera maximálne 4 hodiny pred spánkom 21 474
 2. Stíhame napredovať s technológiami? Môže už byť neskoro 12 907
 3. Kvíz o zatepľovaní zvládne iba odborník. Trúfate si? 12 420
 4. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 391
 5. Koho výrobky naozaj kupujete v McDonald's? 9 229
 6. Bezpečné bývanie pre rodiny s deťmi? Na toto nezabudnite 8 545
 7. Vodič dostal jasný odkaz: Na cyklotrase sa neparkuje 6 912
 8. Reportáž: Ako sa vyrába slovenské akostné víno 6 564
 9. Pokazila sa Vám práčka či chladnička? Nevolajte opravára! 4 881
 10. Koľko minút pracujeme na jednu kávu či novú kuchyňu? 4 457