Norfolk 16. augusta (TASR) - Watawieh juu - vitajte na ostrove Norfolk. Hoci je angličtina oficiálnym jazykom tohto samosprávneho austrálskeho teritória v južnom Pacifiku, návštevníci ostrova pravdepodobne začujú miestnych ľudí rozprávať unikátnym dialektom známym ako norfuk.
Tento dialekt je zmesou angličtiny 18. storočia a polynézskeho jazyka, ktorý bol vynálezom vzbúrencov z britskej lode Bounty, aby tak mohli hovoriť so svojimi tahitskými manželkami.
Keď potomkovia vzbúrencov odišli z predchádzajúceho osídlenia na Pitcairnovom ostrove v južnom Pacifiku a odcestovali v roku 1856 na západ na ostrov Norfolk, priniesli si so sebou aj jazyk.
Dnes je dialekt oficiálne uznávaný ako jeden z najvzácnejších na svete. Hovorí ním asi 1000 ľudí, ktorí žijú na tomto idylickom ostrove ležiacom 1600 kilometrov severovýchodne od Sydney.
Alice Buffettová, v siedmej generácii priamy potomok vzbúrenca z Bounty Matthewa Quintala a autorka encyklopédie o jazyku ostrova Norfolk, tvrdí, že dialekt obsahuje jazyky "Inglan, Wiels, Aialen, Wes indis en Sco'lan" - to znamená - Anglicka, Walesu, Írska, západnej Indie a Škótska - a hovorí sa ním popevkovým, spevavým štýlom.
Jazyk odráža životný štýl ľudí Norfolku a jeho krajiny - deti hrajúce sa na čnejúcich sa ostrovných borovicových stromoch sú určite za slovným spojením "Daa letl salan waili ap in aa pain, čo znamená, že "toto malé dieťa je nalepené na tej borovici."
"Jazyk je úplne fonetický a jeho písaná forma obsahuje asi 40 samohlások a spoluhlások," tvrdí Buffettová.
Niektoré dôležité, a nie až také dôležité frázy v norfolčine sú:
Watawieh - Ahoj, ako sa máš?
Kušu - Dobre.
Hoe jaa! - Preboha!
Huuaewa s' stiil mais bija gwen a' sohri - Ktokoľvek ukradol moje pivo, bude ľutovať.