
Kaňon Todra.
FOTO - AUTOR

Pohľad na kaňon Todra z výšky 2040 metrov.
Bezplatný vstup do Todry ponúka jedinečné scenérie Vysokého Atlasu. Kaňon má vo svojom ústí charakter úzkeho údolia a v najužšom mieste meria 10 a dlhý je okolo 500 metrov. Vznikol riečnou eróziou na červenožltých strmých skalnatých útesoch, ktoré miestami dosahujú výšku až 300 metrov. Skúšajú na nich šťastie aj skalolezci z Európy. Najvyšší vrchol kaňonu je vo výške 2450 m. n. m. a je z neho nádherný výhľad.
Okraje cesty na vrchol lemujú palmy ďatlovníka a opuncie - druhu kaktusu, ktorého plody sú jedlé a majú neopakovateľnú chuť. Jediný problém je ako sa k sladkému plodu dostať. Otvoriť ho nie je vôbec jednoduché, pichliače sú husté. Vždy sa však nájde ochotný domorodec s praxou.
Z kľukatých útrob kaňonu sa vyrútili dve nákladné vozidlá, podobné vetrieskam. Viezli sa na nich spievajúci dedinčania s tamburínami, ktorí sa ponáhľali na svadbu do malebnej berberskej dedinky Tinerhir, východiskového bodu do Todry.
Pred trekom do okolitých skál padne dobre malé osvieženie. Či už tradičným thé á la menthe, teda horúcim a veľmi sladkým národným nápojom z mäty a zeleného čaju, ku ktorému sa podáva mandľové a medové pečivo. Nápoj stojí asi 2-3 dirhamy (1 dirham = asi 5 korún). Nezaškodí ani kúpeľ v skromnom potôčiku, ktorý sa však v období dažďov mení na rozbúrený potok.
Nielen v Marockom kráľovstve, ale aj v iných arabských krajinách môžu našinca priviesť do rozpakov neobvyklé páriky - muži držiaci sa za ruky. Ide všal len o bežné vyjadrenie kamarátstva. Niektorí sa zastavili aj pri nás s rôznymi darčekovými predmetmi z palmových listov v tvare ťavy či vtáka. Potom mladíci vytiahli z vrecák malé čierne guľôčky - hašiš. Práve Maroko patrí k najväčším vývozcom tejto drogy. V celej krajine sa bežne predáva priamo na ulici a díleri vás svojím chrakteristickým haš-haš nájdu snáď všade. TIBOR PEKARČÍK
Pripravené v spolupráci
s CK Victory Travel.
www.victorytravel.sk