Jeden bohatý cudzinec si u Voloďu objednal náramky, prstene a spony zo zlata. Zdá sa však, že sa na neho šťastie nechce usmiať. Voloďa prenikol už do 12 hrobiek a stále nič. Nič, čo by bolo z jeho pohľadu zaujímavé. Len nádoby z pálenej hliny, ktoré nemajú na čiernom trhu žiadnu cenu. „Poď sem, tu je ďalšia hrobka,“ volá naň Sergej kľačiaci pri náhrobnej doske, ktorú objavil. Sergej začína búrať bočné steny hrobky. Nijako sa neznepokojuje hlukom. Je ďaleko, stratený na Kryme v lese a niekoľko kilometrov od posledného príbytku. Malý mužík potom zmizne v otvore a vyzbrojený baterkou prehrabáva ostatky ženy, ktorú tu pochovali pred vyše 1500 rokmi.
Korisť je skromná, niekoľko bronzových predmetov, náhrdelník z perál a hlinené nádoby z červenej hliny. Na blšom trhu v Sevastopole za ne môže dostať niekoľko stoviek dolárov. Na tomto trhu sa pravidelne zásobujú ukrajinskí a ruskí „obchodníci s umením“.
Každý víkend od jari do jesene sa tu odohráva to isté; muži si tu dojednávajú obchody a kupci odchádzajú s ukradnutými historickými pokladmi. Samozrejme tu je nutná diskrétnosť. Kontakty sa nadväzujú medzi prostredníkmi alebo pravidelnými zákazníkmi.
Tie najkrajšie kúsky putujú väčšinou do Moskvy, kde predaj sľubuje dobrý zisk. „Je to úplná morová rana,“ sťažuje sa Jurij Sejtumerov z ukrajinského ministerstva kultúry. Počas posledných desiatich rokov vylúpili tisícky hrobiek a rozkrádanie pokračuje ďalej.
Krymský polostrov zažil niekoľko civilizácií. Polostrov najprv osídlili Skýti a potom od 7. storočia pred Kristom Gréci. Pred nástupom Byzantskej ríše tu nastolili svoj poriadok rímske légie. Cintoríny pochádzajú väčšinou z druhého storočia pred Kristom až zo štvrtého storočia po Kristovi. Najmenej je gréckych a rímskych pamiatok. „V týchto hroboch odpočívajú obyčajní ľudia. Nachádzame predmety, ktoré nemajú veľkú trhovú cenu, ale ich historická hodnota je neoceniteľná,“ zdôrazňuje Jurij Sejtumerov.
V zime vykrádači hrobiek zisťujú, kde by ešte mohli nájsť nejakú korisť, a s príchodom jari nastupujú do terénu. „Bohužiaľ, ukrajinská legislatíva nie je dosť prísna a polícia je bezmocná,“ konštatuje Sejtumerov a dodáva, že tých niekoľko vykrádačov, ktorých sa podarí každý rok chytiť, najčastejšie vyviazne len s podmienkou. (čtk)