
Do včera rána Dunaj v Bratislave klesal. Dnes jeho hladina opäť stúpa, mohla by prekonať prvý stupeň povodňovej aktivity. Prší aj v turistických letoviskách. Dovolenkovať sa oplatí v Grécku a Španielsku.
Včera ešte vyzeral Dunaj oveľa menej hrozivo ako v piatok. Vtedy dosiahol výšku 710 centimerov a na viacerých miestach sa vylieval z koryta – pod Starým mostom, v úseku medzi Novým mostom a Mostom Lafranconi, v Karloveskej zátoke, na vodohospodárskom ostrove a v Devíne. Včera v Devíne klesol Dunaj tak, že sa hradná skala opäť dala obísť suchou nohou. Už dnes by to však nemala byť pravda. Podľa odhadov Slovenského hydrometeorologického ústavu mal dnes ráno dosiahnuť Dunaj pri Devíne výšku najmenej 640 centimetrov a v meste aspoň 670. Ak Dunaj v Devíne prekročí 650 centimetrov, nastáva prvý stupeň povodňovej aktivity.
Ako povedal meteorológ Gustáv Otruba, tohtoročný august je zatiaľ výnimočný. „Takýto vlhký august je zriedkavý. V auguste býva búrková činnosť slabšia, začiatkom mesiaca je skôr slnečné a ustálené počasie, vzhľadom na ročné obdobie aj veľmi teplé.“ Ako povedal, takýto daždivý august sa vyskytuje tak raz-dvakrát za 50 rokov. Priemerné teploty v auguste v Bratislave bývajú nad hranicou 25 stupňov. Najteplejší 13. august bol zatiaľ v roku 1952, keď namerali na letisku v Ivanke 35,3 stupňa.
Napriek tomu nás však v lete stále častejšie trápia prívalové dažde. Podľa meteorológa Jozefa Iľka to súvisí so znečisťovaním ovzdušia. „Krivka otepľovania ide hore a prvotnou príčinou otepľovania je znečisťovanie ovzdušia. Keďže sa znečisťovanie výrazne neobmedzuje, v najbližších rokoch sa asi situácia zlepšovať nebude, skôr naopak,“ povedal Iľko. Tým, že je teplejšie, sa totiž vyparuje do atmosféry oveľa viac pár.
Počasie trápi aj poľnohospodárov a vinárov. Predseda Račianskeho vinohradníckeho spolku Eduard Brychta: „Voda vymietla vinice, erózia je značná. Veľkú dávku vody dostalo aj hrozno. Bobule skorších odrôd sa nalievajú, začínajú pukať a potom hniť. Je najvyšší čas, aby prestalo pršať.“
(haj)