Na hrad
Významné historické nálezy nájdete na Liptovskom hrade, hrade Likava a na hradnej stavbe v Liptovskom Hrádku. Prvý z nich dal meno celej oblasti.
Pôvodným majiteľom bol istý hradný pán Ľubtov, od ktorého neskôr vzniklo pomenovanie Liptov. Nejaký čas bol vo vlastníctve Matúša Čáka, v 15. storočí ho obsadili husiti.
Takmer o sto rokov mladší je hrad v Litovskom Hrádku. V súčasnosti je ku gotickej zrúcanine pristavený renesančný zámok, ktorý sa využíva na rekreačné účely a ponúka aj štýlové ubytovanie.
Najmladší liptovský hrad je Likava, postavený v roku 1312. Podobne ako Liptovský hrad je zrúcaninou, no do jeho areálu vedie turistický chodník.
Do hôr
Najvyšším vrchom Liptova je Kriváň, ktorý je často nazývaný ako slovenský národný vrch. V okolí si môžete vybrať z bohatej ponuky lyžiarskych stredísk.
Vyhľadávaným centrom zimných radovánok je Jasná, Malinô Brdo, ale aj Chopok, Žiarce či Opalisko v Závažnej Porube. Liptov sa aj tento rok môže pochváliť naozaj štedrou nádielkou snehu.
Okrem lyžovania a turistiky ponúka región aj možnosti pre paragliding, vyhliadkové lety, horolezectvo a tiež rafting na rieke Belá alebo na Váhu. Areál vodného slalomu nájdete v Liptovskom Mikuláši, kde sa každoročne koná tatranský slalom. Pre pokojnejšie povahy vytvárajú liptovské lesy ideálne podmienky na rybolov a poľovníctvo.
Malinô Brdo
Do kúpeľov
Po lyžovačke, prípadne vysokohorskej túre si telo zaslúži poriadny oddych. V Liptove na vás čaká niekoľko relaxačných centier s termálnou vodou. Medzi najznámejšie patrí Thermal park Bešeňová a Aquapark Tatralandia.
Vyhľadávané sú aj Kúpele Lúčky v Chočských vrchoch neďaleko Ružomberka. Špecializujú sa predovšetkým na liečbu pohybového aparátu s využitím elektroterapie.
Západnejším smerom je ďalšie kúpeľné mestečko Ľubochňa, ak sa vydáte viac na západ, objavíte malú obec Železné, v ktorej sa v súčasnosti nachádza detská ozdravovňa a minerálny prameň.
Pod zem
Aj keď je na území Slovenska vyše štyritisíc jaskýň, len dvanásť je sprístupnených pre verejnosť. Tri z nich sa nachádzajú práve v Liptove, aj preto sa región zvykne nazývať Liptovský kras.
Demänovská jaskyňa slobody je najnavštevovanejšou na Slovensku. Má netradičný systém chodieb a pestrú kvapľovú výzdobu sfarbenú miestami do červena. Najnižšími časťami preteká podzemný tok Demänovky. Jaskyňa bola vyhlásená za Národnú prírodnú pamiatku.
Pôvodne Dračia jaskyňa, dnes Demänovská ľadová jaskyňa bola objavená na pravej strane Demänovskej doliny. Odporúčame navštíviť ju na jar, keď z roztopeného snehu vniká do jaskyne najviac vody, ktorá hneď zamŕza a vytvára nádherné ľadové útvary.
Čisto biele stalagmity a stalaktity pripomínajúce rozprávkovú krajinu sú doménou poslednej sprístupnenej jaskyne – Važeckej. Nájdete ju na západnom okraji obce Važec.
Demänovská jaskyňa slobody
Za kultúrou
Kultúrnych zaujímavostí je v Liptove viac než dosť. Pravý folklór na vás čaká vo Východnej. Každoročne v letných mesiacoch sa tu koná festival ľudových spevov, tancov, krojov a tradícií.
Ak sa chcete dozvedieť, ako sa kedysi žilo, vyberte sa do Vlkolínca, pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry zapísanej do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Celoročne sa tu konajú rôzne podujatia a zaujímavé výstavy.
Alebo zájdite do Múzea liptovskej dediny v Pribiline, ktoré je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku. V liptovskom skanzene sú presné kópie drevených domov, kultúrnohistorické pamiatky a umelecké objekty zo zatopenej oblasti Liptovskej Mary. Určite vás zaujme autentická kováčska vyhňa, požiarna zbrojnica, zvonica, hospodárske objekty a ranogotický kostol.
Vlkolínec
Päť divov Liptova
Bešeňovské travertíny - najväčšia terasovito usporiadaná travertínová kaskáda
Jaskyňa Starý hrad - v Jánskej doline je najhlbšia jaskyňa na Slovensku
Korytnica - najvyššie položené minerálne pramene
Liptovská Mara - najväčšie jazero na Slovensku podľa objemu zadržanej vody
Vyšná Kresanica - najvyššie položená priepasť na Slovensku