Kde ste boli na dovolenke? Čoraz viac ľudí vám povie - v Grécku. Tu sa zrodili mnohé staré báje, ktoré sa voľakedy až príliš nápadne podobajú na naše ľudové rozprávky. Vyznáte sa v nich?
1. Po dobytí Tróje sa kráľ Agamemnón vracal do Mykén. Tam ho čakala neverná kráľovna Klytaimestra s jej najnovším "objavom" Aigistosom. Keď sa kráľ vrátil, Klytaimestra s Aigistosom ho úkladne zavraždili, zosobášili sa a panovali. Dovtedy, kým sa nevrátil Klytaimestrin syn Orestes, aby pomstil otcovu smrť. Najskôr mečom prebodol matku, potom aj Aigistosa. A hoci mykénsky národ jasal, okolo Orestesovej hlavy sa zlietli bohyne prenasledujúce tých, ktorí niekoho krvavo zavraždili. Boli okrídlené, čierne rúcho na nich povievalo vo vetre, zmije im trčali z vlasov a z očí im kvapkala krv. Ako sa tieto bohyne volali?
a) Hesperidky
b) Gorgóny
c) Erinye
2. Bohyňa krásy a lásky Afrodita mala sokyňu v kráľovskej dcére Psyche. Bola taká krásna, že ľudia začali zabúdať na Afroditine chrámy a stavali nové pre Psyche. Rozzúrená Afrodita poslala svojho jediného syna, aby Psyche zasiahol šípom lásky v nádeji, že láska ju zničí. Afroditin syn sa však do krásnej devy zaľúbil a odviedol si ju k sebe. Nesmela ho však vidieť. Dievčine to nedalo a raz v noci sa k nemu priblížila so sviecou. Vosk z nej krásavca popálil a ak ho Psyche mala zachrániť, musela zostúpiť do hlbokých pekiel a priniesť skrinku s masťou. Hoci nesmela, otvorila ju a padla na zem mŕtva. Ako sa volal Afroditin jediný syn?
a) Hebros
b) Hefaistos
c) Eros
3. Jeden pastier, Paris, zlaté jablko a tri bohyne. Héra, manželka vládcu bohov Dia, Aténa, bohyňa múdrosti a ochrankyňa smelých a bystrých mužov a Afrodita, bohyňa krásy a lásky. Najkrajšej z nich mal Paris podať jablko. Dostala ho Afrodita, čo zvyšné dve bohyne niesli veľmi ťažko a kruto sa Parisovi pomstili. Tým, že jablko dostala Afrodita, spečatil Paris osud mesta, ktoré skončilo v troskách a v ohni. Ktoré mesto?
a) Trója
b) Atény
c) Sparta
4. Po trójskej vojne aj kráľ Odyseus vyplával do rodnej Itaky. Cestou však skončil medzi obrami a požiadal ich o pohostinstvo. Namiesto toho sa skupiny bojovníkov zmocnil najmocnejší obor, Polyfemos, a večer čo večer si dvoch z nich upiekol na večeru. Dovtedy, kým ho neopili a tlejúcim brvnom nevypichli jediné oko v strede čela. Nasledoval slávny útek mužov priviazaných na bruchá oviec. Ako sa títo obri volali?
a) Atlasovia
b) Kyklopovia
c) Lotofágovia
5. Kráľ Sizyfos sa bohov nebál a chcel ich prinútiť, aby dali jeho hradu prameň vody. Lsťou sa jej zmocnil, ale Zeus mu nezabudol jeho zradu. Poslal po neho Smrť. Sizyfos ju zbadal, uväznil a nikto neumrel, kým boh vojny Ares Smrť neoslobodil. Za trest Sizyfos podnes gúľa mramorový balvan do kopca a sotva výjde navrch, balvan sa mu skotúľa a môže ho opäť tlačiť hore. Viete, aké mesto Sizyfos založil?
a) Delfi
b) Korint
c) Memfis
6. Väčšina gréckych bohov mala svojich rímskych dvojníkov. Grécky Ares v rímskom Marsovi. Grécky boh vína Dionýzos v rámskom Bakchusovi, Poseidon bol rímsky Neptunus a boh podsvetia Hádes bol rímsky Pluto. Viete, ako sa v Ríme volal najvyšší boh, ktorého Gréci nazývali Zeus?
a) Jupiter
b) Vulkanus
c) Apollo
Správne odpovede: 1c, 2c, 3a, 4b, 5b, 6a
Autor: Júlia Stolzová