Od začiatku augusta je situácia iná, farský Dóm svätého Mikuláša a Katedrála svätého Jána Krstiteľa sú už sprístupnené a turistov v nich čakajú aj propagačné materiály vo viacerých jazykoch. Podľa šéfky informačnej kancelárie Trnavský informačný servis Kláry Ondrušovej zasiahlo vedenie mesta a so správcami kostolov sa dohodlo. Aby bola táto služba aspoň trochu zaujímavá aj pre nich, mesto im refunduje náklady na nevyhnutný dozor. „Zatiaľ došlo k dohode len na august a september. Ak sa toto riešenie osvedčí, je možné, že pôjde o celoročnú službu,“ verí Ondrušová.
Pracovníčky Trnavského informačného servisu hovoria, že záujemcovia o kostoly „malého Ríma“ sa ozývajú z celého sveta a doteraz ani nechceli veriť, že tieto architektonické a umelecké skvosty sú okrem konania bohoslužieb zamknuté. Predstavitelia cirkvi tvrdia, že v minulosti bývali kostoly sprístupnené, no keď z nich začali miznúť predmety, museli ich zatvoriť.
Trnava mala už v stredoveku päť kostolov, dnes ich má jedenásť. Najstarším je Kostol svätej Heleny zo začiatku 14. storočia, ktorý bol postavený pri mestských hradbách a dnes je súčasťou Hlavnej ulice. Umeleckým klenotom je metropolitná Katedrála svätého Jána Krstiteľa, dielo talianskych architektov Pietra a Antonia Spazzovcov z polovice 17. storočia. Prezývke „malý Rím“ vďačí Trnava práve množstvu kostolov a hlbokým cirkevným koreňom. (tasr)