Časový rozvrh: Dúbravka - rázcestie pod Švábskym vrchom 1/2 h - rázcestie pod Devínskou Kobylou 3/4 h - Sandberg 3/4 h - Waitov lom 1/2 h - Devín 3/4 h - hrad Devín 1/4 h - Devínska Nová Ves 1 h. Spolu: 4 1/2 h. Prevýšenie: 311 m.
Základná trasa: Od autobusovej zastávky mestskej hromadnej dopravy pri miestnom úrade v mestskej časti Bratislava-Dúbravka (250 m) sa vydáme Jadranskou ulicou po modrej turistickej značke (2436). Pokračujeme po ulici Strmé sady a prídeme ku kostolu. Po modrej značke vystúpime po strmej ceste do lesa. Prídeme na asfaltovú cestu, ktorá je na krátkom úseku bez turistického značkovania, avšak o chvíľu sa stáva súčasťou červeno značkovanej Štefánikovej magistrály (E8, 0701). V širokom sedle medzi Švábskym vrchom a Dúbravskou hlavicou vstúpime na rozľahlú lúku s rázcestím pod Švábskym vrchom (355 m), kde sa cesta križuje so žltým turistickým chodníkom. Vpravo sa nachádza stredisko rádu saleziánov (bývalý hotel Áno, prosím). Pokračujeme po červeno značkovanom chodníku, ktorý vedie popri ceste vľavo. Po kilometri sa asfaltová cesta stáča doľava. My sledujeme červené značky na lesnom chodníku, ktorý sa veľkým oblúkom sprava vyhýba oblému zalesnenému vrcholu Devínskej Kobyly (514 m).
Na rázcestí pod Devínskou Kobylou (450 m) odbočíme doprava na chodník označkovaný zelenými značkami (5114). Na západnej strane masívu Devínskej Kobyly sa k základnej trase pripája náučný chodník Devínska Kobyla, ktorý nás privedie k paleontologickej lokalite - pieskovni Sandberg (210 m). Z náučného chodníka odbočíme vľavo na modrú turistickú trasu (2461). Chodník vedie striedavo lúkou a mladinou takmer po vrstevnici. Trasa prechádza nad záhradkárskou osadou na spodnú plošinu veľkého Waitovho lomu (230 m). Do bratislavskej mestskej časti Devín (150 m) vstúpime cez záhradkársku osadu na juhozápadnom svahu Devínskej Kobyly. K hradu sa dostaneme, ak za cintorínom zabočíme doprava.
Odporúčame využiť príležitosť na prehliadku hradu, ktorý sa spomína už v 9. storočí. Jeho bohatú históriu približuje expozícia Mestského múzea. Posledný úsek túry sa začína pri sútoku Dunaja a Moravy (139 m), kam sa dostaneme cez južnú hradnú bránu. Asfaltový chodník vedúci medzi cestou a korytom rieky Morava je súčasťou náučného chodníka Nivou Moravy, ktorý sa končí vo Vysokej pri Morave. My ho využijeme po mestskú časť Bratislava-Devínska Nová Ves (145 m), ktorá je cieľovým bodom trasy.
Súťažná otázka:
Ako sa volá vrch, ktorého vrchol je najvyššie položeným bodom na území Bratislavy ?
Správne odpovede posielajte na adresu vydavateľstva DAJAMA. Výherca bude odmenený novým turistickým sprievodcom Okolie Bratislavy (Malé Karpaty) z edície S batohom po Slovensku, z ktorej pochádza náš tip.