Podľa ochranárov nečinnosť maďarskej vlády ohrozuje Malý žitný ostrov
Budapešť 7. augusta (TASR) - Dvojmesačná nečinnosť maďarskej
vlády vo veci nahradenia odvolaného dunajského splnomocnenca, ako aj
správy o tom, že úlohy ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Budapešť 7. augusta (TASR) - Dvojmesačná nečinnosť maďarskej vlády vo veci nahradenia odvolaného dunajského splnomocnenca, ako aj správy o tom, že úlohy vyplývajúce z tohto postu chce vláda rozdeliť medzi rezorty, môže spečatiť osud Malého žitného ostrovu (Szigetköz) a vo veľkej miere oslabiť pozíciu Maďarska v procese dvojstranných rokovaní.
Uvádza sa to vo vyhlásení maďarského ochranárskeho združenia Dunajský kruh (Duna Kör), ktoré dnes poskytli pre TASR.
Otázku Dunaja po zmene režimu každá vláda riešila na čo najvyššej úrovni. Ferenc Mádl zastupoval Maďarsko v tejto oblasti vo funkcii ministra bez kresla, v ďalších dvoch volebných cykloch to boli dunajskí splnomocnenci vlády, píše sa vo vyhlásení Dunajského kruhu.
Podľa ochranárov rozdelenie úlohy splnomocnenca medzi rôzne rezorty je totožné so zrušením účinného presadzovania záujmu a súčasne predstavuje negatívny signál smerom na Slovensko.
Dunajský kruh sa domnieva, že Slovensko do dnešného dňa neprispelo k záchrane hynúceho života Malého žitného ostrova ani kvapkou vody navyše. Životné prostredie ľudí v okolí Dunaja a aj Szigetköz môže tak podľa združenia zachrániť iba účinné vystupovanie Maďarska na vysokej úrovni, ktoré namiesto rezignácie na doterajšie výsledky bilaterálnych rokovaní dokáže dosiahnuť ekologicky orientovanú rehabilitáciu starého koryta Dunaja a odovzdanie podstatne väčšieho množstva vody ako doteraz, uvádza sa vo vyhlásení ochranárskej organizácie.
Hnutie maďarských zelených bude podľa vyhlásenia považovať za "facku" prípadné vymenovanie "rozhodného stúpenca vodnej hrádze Nagymaros" Árpáda Prandlera za zástupcu Maďarskej republiky pred Medzinárodnom súdnym dvorom v Haagu, ktoré - ako to už avizovali viaceré zdroje - vážne zvažujú v rezorte zahraničných vecí.
Prandler, ako pripomína Dunajský kruh, totiž v roku 1997 verejne informoval, ako možno napriek rozhodnutiu MSD v Haagu predsa len postaviť hrádzu v Dunajskom oblúku.
Od premiéra Pétera Medgyessyho Dunajský kruh očakáva zastupovanie krajiny v otázke dunajskej problematiky v súlade s jeho "zeleným" záväzkom, ktorý podpísal v predvolebnej kampani.