Paríž 5. augusta (TASR) - Oproti alpskému masívu Meije sa v lete v nadmorskej výške 2056 metrov rozprestiera alpská botanická záhrada Lautaret, podľa názoru odborníkov, najkrajšia v Európe. Milovníci hôr v nej nájdu výnimočnú zbierku vyše 2500 alpských kvetov a machov z celého sveta, uvádza v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Niekoľko vedeckých pracovníkov a botanikov chcelo aj týmto osobitým spôsobom ilustrovať rozmanitosť a krásu svetového dedičstva ľudstva, podotýka denník.
Záhrada vznikla pred vyše 100 rokmi a svojím spôsobom je zároveň aj aktívnym vedeckým pracoviskom na výskum flóry a vegetácie vo vysokohorských výškach. Pracovisko funguje pod záštitou Univerzity Josepha Fouriera v Grenoble. Záhrada je pre návštevníkov prístupná od júna do začiatku septembra, pozýva Le Figaro.
Celé rodiny ako aj profesionálni či amatérski botanici z celej Európy prichádzajú v lete do alpskej záhrady, aby si zblízka pozreli vzácne druhy kvetín.
Vysokohorské kvety sú osobitným druhom "kvetinovej ríše": napriek extrémnym poveternostným podmienkam - zime, snehu, vetru a zloženiu svetla - rastú, žijú, rozvíjajú sa a reprodukujú, pričom si zachovávajú to, čo by sa v daných drsných podmienkach mohlo zdať ako niečo "nadbytočné" - krásu. Popri nej a živej výraznej farbe si udržiavajú aj osobitnú odolnosť k ťažkým podmienkam.
Záhrada za uplynulé desaťročie prežíva renesanciu. Svedčia o tom aj tímy stážistov, študentov, botanikov, záhradníkov a vedcov, ktorí sledujú, sadia kvety a skúšajú nové semená rastlín.
Záhrada sa schematicky člení na dve časti: hore sú francúzske alpské kvety a rastlinstvo, v dolnej časti sú umiestnené kvety z Európy, Ázie, Ameriky a Blízkeho východu. Vedenie alpskej záhrady Lautaret sa usiluje rozširovať pestované kvety o nové druhy aj tým, že udržuje kontakty s 300 alpskými záhradami vo svete a navzájom sa informujú a vymieňajú jednotlivé druhy zo zbierky.
V nižšej časti alpskej záhrady si možno pozrieť napríklad aj prvosienky z Tibetu, krvavočervené kvety z Himalájí, vzácne rastliny zo Sachalina, kvetiny alpského typu z Japonska. Sibírsky cesnak asi nevyvoláva taký záujem návštevníkov ako napríklad mak z Blízkeho východu s oranžovým a fialovým zafarbením, ale návštevníci majú v istom zmysle pred očami rajskú krásu, dodáva Le Figaro.