Banskobystrická dopravná spoločnosť si od zavedenia čipových kariet pre cestujúcich sľubovala zníženie počtu čiernych pasažierov. najúčinnejšou metódou je však dôsledná kontrola revízormi, ako ukazuje príklad Žiliny. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Nezaplatená pokuta za dopravný priestupok či cestovanie načierno sa môže skončiť nielen na súde, ale aj exekúciou. Človek, ktorý dostal pokutu, sa zaplateniu nevyhne ani presťahovaním. Pokuta si ho spravidla nájde, ale v tom čase je už podstatne vyššia, lebo k nej pribudli poplatky súdom a právnikom.
Dopravná polícia upomienky neposiela
„Minulý rok som od bratislavského policajta dostal pokutu päťsto korún za dopravný priestupok. Keďže som pri sebe nemal dosť peňazí, policajt mi dal šek s číslom účtu, na ktorý mám sumu uhradiť,“ začína svoje rozprávanie náš čitateľ. Na šek po čase zabudol.
Spomenul si naň až vtedy, keď dostal rozhodnutie okresného súdu o zaplatení pokuty. „Neprišla mi žiadna upomienka,“ hnevá sa.
Podľa zástupcu riaditeľky vnútorného odboru Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Ladislava Gála je takýto postup štandardný. „Žiaden zákon nám neukladá povinnosť priestupcu upomínať,“ tvrdí. Vinník musí byť pri prevzatí bločku poučený, že má pokutu zaplatiť do 15 dní. „Ak ju neuhradí, nastupuje právne vymáhanie,“ hovorí Gál.
Vymáhanie pokút môže byť pre právnika zlatou baňou
K pôvodným 500 korunám pokuty však rozhodnutím súdu pribudlo ešte 400 korún. Tieto peniaze navyše idú právnikovi. Podpredsedníčka Slovenskej advokátskej komory Darina Michalková vysvetľuje, že sú za „právne služby advokáta, ktorého organizácia poverila podaním návrhu na vymáhanie nezaplatenej pokuty“.
Pokuty za dopravný priestupok možno právne vymáhať do troch rokov. Len krajské policajné riaditeľstvo v Bratislave dnes eviduje podľa Gála desaťtisíce nezaplatených pokút.
Spolupráca s právnikom je preto nevyhnutná. „Vlastnými silami nestačíme spracovávať všetku agendu,“ dôvodí.
Policajné riaditeľstvo spolupracuje s komerčným právnikom Jozefom Drvárom, ten však o tom, či je pre neho táto spolupráca finančne zaujímavá, odmietol hovoriť. „Je to práca ako každá iná,“ povedal.
Aj dopravné podniky spolupracujú s advokátmi
Revízori Dopravného podniku Bratislava dali čiernym pasažierom len za prvý polrok tohto roka približne 27-tisíc pokút. Pokuty sú vymáhateľné až desať rokov, počet nezaplatnených neustále rastie a dopravný podnik tiež spolupracuje s advokátskou kanceláriou. „Skúsenosti s týmto postupom sú najmä za ostatné dva roky veľmi dobré,“ hovorí vedúca odboru tarifných služieb Zuzana Horčíková.
Ak cestujúci pokutu nezaplatil priamo na mieste, do 30 dní musí zaplatiť v pokladni podniku. Potom je už neskoro. Horčíková: „Po uvedenej lehote spis odstupujeme advokátskej kancelárii, ktorá zasiela upomienku pred žalobou.“ Ešte stále však čierny pasažier môže obísť celkom dobre. „Pri upomienke si advokát nič neúčtuje. Podlžnosť je tak navýšená len o poštovné.“
V Košiciach sa však podľa dopravného námestníka tamojšieho dopravného podniku Arpáda Schwartza zasielanie upomienok neosvedčilo. „Ľudia ju jednoducho neprevzali alebo rovno hádzali do koša,“ hovorí.
Ak ani na upomienku dlžník nereaguje, dopravný podnik do šiestich mesiacov začne pokutu vymáhať súdnou cestou. Jej výška sa tak zvyšuje o súdne trovy a poplatok advokátovi.
„Ak cestujúci nereaguje ani na rozhodnutie súdu, ostáva už len jediné – exekúcia,“ hovorí Horčíková. Súd vtedy oznámi zamestnávateľovi zrážku zo mzdy alebo Sociálnej poisťovni zrážku z dôchodku. Podľa Schwartza to čierneho pasažiera môže vyjsť pekne draho: „Aj na 4500 korún.“
Pokuty a úplatkárstvo sú spojené nádoby
Mnohí vodiči i čierni pasažieri sa snažia „zjednať“ nižšiu cenu, len aby sa vyhli zaplateniu celej sumy či zahanbeniu. Gál pripúšťa, že riešenie dopravných priestupkov doslova podnecuje korupčné konanie. „Každý prípad takéhoto konania sa rieši veľmi prísne,“ tvrdí. Policajtovi hrozí okamžité prepustenie.
Ani Horčíková nevylučuje, že k takýmto prípadom dochádza aj medzi revízormi, dokazovanie je však ťažké. „Posudzujeme to ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny,“ hovorí. Aj revízor v takom prípade príde o prácu.
JOZEF ČAVOJEC