BRATISLAVA. Slovenskí dovolenkári sa v tomto roku nemuseli zodpovedať za vývoz zakázaných suvenírov zo zahraničných dovolenkových destinácií. Ojedinelým bol na konci sezóny prípad českého turistu v Turecku.
Čecha zadržala polícia na letisku v tureckej Antalyi pre podozrenie z pašovania vzácnych archeologických nálezov. Zakázaný predmet mu našli v batožine pri bežnej kontrole. Po prešetrení prípadu muža prepustili. Udalosť sa odohrala v oblasti, ktorú pre unkátne pamiatky navštevuje aj veľa Slovákov.
Incident, ktorý sa odohral v novembri, potvrdilo pre Sme Veľvyslanectvo Českej republiky v Ankare. „Ten pán mal so sebou niečo ako kus mramorovej rímsy. Zobral to zrejme na jednom z fakultatívnych výletov,“ hovorí generálny konzul František Štepánek.
Turista sa vraj bránil tým, že si neuvedomoval, že vývoz podobných predmetov je zakázaný. Napokon ho prepustili bez sankcie, musel si však vybaviť novú letenku, lebo pôvodný let už nestihol. V Turecku podľa Štepánka platia pre pašerákov archeologických nálezov prísne postihy. Od pokuty, cez vyhostenie až po väzenie. V tureckom Efeze, ktorý je neďaleko Antalye, sa sútreďujú najväčšie vykopávky na svete.
Počet slovenských turistov v Turecku stále rastie. „Neviem o tom, že by sa podobný prípad stal niekomu z našich klientov, hovorí Linda Gašparíková z cestovnej kancelárie Globtour, ktorá má tiež Turecko v ponuke. Ani Ministerstvo zahraničných vecí taký prípad nezaznamenalo.
Týka sa to aj Chorvátska, Egypta, Grécka, či Talianska. „Vo všeobecnosti platí, že sa nemôžu vyvážať predmety starožitné, umeleckej hodnoty, náboženské relikvie, archeologické kúsky a pamiatky,“ dodáva hovorca rezortu Ľuboš Schwarzbacher. Najmä v Egypte a na Kube je zakázaný vývoz koralov, ale aj rastín a živočíchov.