Zhruba 200.000 Čechov bude tento rok tráviť Silvestra v zahraničí, či už v alpských krajinách, alebo v severnej Afrike a Ázii.
PRAHA. Vianoce, Silvester a Nový rok sú turisticky najvyťaženejším a najdrahším obdobím z celého roka. Silvestrovské pobyty na horách v Česku sú už údajne takmer do posledného miesta obsadené. Na posledných voľných kapacitách sa navyše hotelieri snažia zarobiť a cenu zvyšujú, informuje na svojej internetovej stránke česká televízia ČT24.
Naopak do ČR mieri okolo 140.000 cudzincov, vďaka slabej korune sa im pobyty v krajine oplatia. Rusi si pobyty v ČR predlžujú až na jeden týždeň.
Podľa najnovších informácií Česi na Vianociach nehodlajú šetriť. Potraviny aj darčeky nakupujú vo veľkom. A nešetria ani na vianočnej dovolenke.
"Vianočné termíny idú viac na odbyt ako v minulosti. Silvester je už takmer vypredaný," uviedol Jan Papež, podpredseda Asociácie cestovných kancelárií. Česi podľa neho začínajú byť fatalistami a slová ako dlhová kríza prestávajú vnímať. Kým peniaze majú, radšej si ich chcú užiť. "Navyše pozorujú, že peniaze strácajú hodnotu," dodal.
Vianočné voľno i Silvestra chcú Česi tráviť najčastejšie na horách. Väčšina turistov pritom dáva prednosť lepším službám v zahraničí. Tradične obľúbené je napríklad susedné Rakúsko a iné alpské krajiny.
Trendom posledných rokov je aj zimná dovolenka pri mori. Ľudia mieria do severnej Afriky, Dubaja i Abú Zabí. Veľa Čechov však smeruje aj do Ázie alebo Karibiku. Informoval o tom internetový portál českej televízie ČT24.