Najvýznamnejšia z nich je Medzinárodná dunajská cesta z Passau do Budapešti. Na slovenskom území vedie od hraničného priechodu Berg po dunajskej hrádzi až do Čunova. Druhá medzinárodná trasa, Moravsko-dunajská cesta sa začína na ľavej strane Dunaja - pod bratislavským Novým mostom. Dunajským nábrežím pokračuje okolo Karloveskej zátoke do Devína. Odtiaľ sa cyklisti popri rieke Morave dostanú na Záhorie a postupne až na južnú Moravu. Aj tretia dôležitá cyklotrasa - Vajnorská cesta - sa začína pod Novým mostom a cez centrum mesta smeruje do Vajnor a ďalej do Malých Karpát. Kvarteto najvýznamnejších cyklotrás, ktoré vedú cez Bratislavu, uzatvára Karpatská cesta, ktorá prepája obe medzinárodné dunajské cyklotrasy a vyznávačov cyklistiky dovedie až do Malých Karpát. Vedie cez most Lafranconi a Mlynskú dolinu na Železnú studničku.
V hlavnom meste SR v katastri od Dúbravky až po Malý Dunaj sa nachádza ešte sedem hlavných mestských trás. Sú to tieto cyklistické cesty: Dúbravská, Lamačská, Račianska - od Vajnorskej cesty smerom na Krasňany a Raču, Ružinovská, Malý Dunaj, Tomášikova a Slovnaftárska - od Račianskej po Malý Dunaj, Starohájska, ktorá sa pri Chorvátskom ramene napája na Medzinárodnú dunajskú cestu.
Aj tento výpočet cyklistických trás na území Bratislavy dokazuje, že cykloturistika je dnes významný a cenovo dostupný spôsob aktívneho oddychu milovníkov tohto športu od detí až po seniorov. Budovanie cyklotrás je celosvetovým trendom a cykloturistika sa stala predmetom záujmu mnohých cestovných kancelárií. Značené a legalizované cyklistické trasy a cesty tvoria v krajinách Európskej únie významnú zložku nových foriem cestovného ruchu.