Maltu sme navštívili na prelome júna-júla 2002. Boli sme milo prekvapení. Bývali sme v oblasti Mellieha, kde je nadlhšia piesočnatá pláž na ostrove - cca 1 km s pozvoľným vstupom do vody. V blízkosti sú aj ďalšie piesočnaté pláže, napr. Paradise Bay a Golden Bay, ktoré sú menšie, ale veľmi pekné.
Na Golden Bay jazdí aj autobus, k Paradise sa dostanete iba autom. Jazdu starými autobusmi si však tiež treba vychutnať, je to pomerne finančne nenáročná zálezitosť. Mellieha nie je veľké turistické stredisko. Je tu iba niekoľko hotelov, apartmánových domov, zopár reštaurácií a supermarketov. Ani v mestečku nad plážou nie je veľmi rušno. Nachádza sa tam len zopár obchodov, dve banky, reštaurácie a hotely. Ocenia to najmä tí, ktorí chcú stráviť pokojnejšiu dovolenku. V tom prípade radím, aby ste počas víkendov radšej zvolili iný tip aktivity, ako vylihovanie na pláži. Cez sobotu a nedeľu je tam totiž dosť tesno a večer sa sem začnú schádzať veľké rodiny domorodcov, ktorí na pláži organizujú BBQ. Je zaujímavé ich pozorovať, keďže pláž sa za tmy premení na jednu veľkú opekačku. Sú na to celkom dobre vybavení - kazdá rodina má prenosný gril, stroj na výrobu elektriny, sprchy, prenosné chladničky a pod. O deň neskôr vyzerá pláž i more dosť biedne, keďže nestrávené zvyšky potravy a obalov nahádzu Malťania jednoducho do mora. Do večera to však odpláva a je zasa čisto. Podotýkam, že na Goze (druhý najväčsí maltský ostrov) by sa to stať nemohlo.
Inak sú obyvatelia veľmi milí a ústretoví, ale nie prehnane vtieraví. Pokiaľ ide o históriu, Malta má naozaj čo ponúknuť. Na výpravu za pamiatkami je dobré prenajať si auto, keďže autobusom by to trvalo dosť dlho. Veľa benzínu neminiete, lebo všetko je veľmi blízko, iba ak sa párkrát zamotáte na jednom z mnohých kruhových objazdov. Jazdí sa naľavo, ale nie príliš rýchlo, lebo stav vozovky ani dopravné predpisy to nedovoľujú. Za prehliadku stojí hlavné mesto La Valetta, megalitické komplexy v Tarxiene, Hagar Qim a Mnjandra a tiež Ggantija na Goze. V Moste je štvrtá najväčšia kostolná kupola v Európe, ktorá bola tretia, kým si Gozania nepostavili este väčšiu. Pekné zákutia sú aj v bývalom hlavnom meste Mdine, podobná je pevnosť Victoria na Goze. Od Valety až po St. Julians je niekoľko miest spojených v jednu aglomeráciu. Je to hlavné turistické centrum, kde je veľmi živo a sú tam dobré možnosti na nákup. Horšie je to však s kúpaním v mori, keďže pobrežie je skalnaté a väčšinu pláží tvoria betónové platá pri pobrežnej promenáde. Ak si chcete uziť mora, z Melliehy premáva výletná loď na Blue lagoon na Comine (tretí najväčší a obývaný ostrov - 4 obyvatelia, dvaja policajti a dva hotely). Je tam krásna voda a posádka lode je veľmi sympatická a ústretová. Na obed Vám pripravia sendič za 23 centov (niečo do 30 korún) a príjemne si s Vami pokonverzujú. Tri hodiny budete môcť plávať v azúrovo modrých vodách medzi Cominom a Cominottom a potom Vám ešte zastavia v Crystal lagoon, kde do vody nahádzu chlieb a pozičajú Vám potápačské okuliare a hadicu, aby ste mohli pozorovať ryby. Tých je v okolí ostrovov dosť.
Rozhodne si nenechajte ujsť ani výlet na Gozo. Je zelenšie ako Malta a nachádza sa tam krásna pláž Ramla Bay s červeným pieskom a bez hotelov. Nad ňou stojí jaskyňa nymfy Calypso, ktorá však nie je zaujímavá, keď si odmyslíme historku, že tu menovaná nymfa väznila Odyssea.
Pri Azur window, čo je skalný útvar, cez ktorý je vidno more, si je možné požičať loďku aj so sprievodcom, ktorý vám ukáze okolité jaskyne a priezračnú vodu. Pokiaľ ide o ceny, je to samozrejme trochu drahšie ako na Slovensku, ale žiadna tragédia. Obed v reštaurácii stojí okolo 2 až 4 maltských lír. Voda na pitie sa musí kupovať. Nie že by tá z vodovodu nebola pitná, ale získava sa odsoľovaním morskej vody, takže v nej stále ešte cítiť soľ. Malťania sú silne nábožensky založení. Na ostrovoch je dohromady 360 kostolov, okrem toho kaplnky a kláštory. Kostoly sa stále stavajú.
Osobitnú kapitolu by bolo treba venovať festám, čo sú víkendové lokálne slávnosti na sviatok patróna kostola, na ktoré minú milióny. Na plážach je zakázané opaľovanie hore bez, čo aj každý dodržiava. Pri návšteve kostola je potrebné mať zahalené plecia a netolerujú sa ani krátke nohavice. Pri vchode Vám však pozičajú šatky, ktorými sa môžete zahaliť. Trochu zarážajúci je životný štýl Malťanov, najmä pokiaľ ide o vzťah k životnému prostrediu a stravovanie. Domáca kuchyňa je síce stredomorská, domordci však konzumujú hlavne zemiakové lupienky, hranolky a hamburgre. Vo všeobecnosti trpia nadváhou a vôbec im to neprekáža. Najvhodnejším obdobím na cestovanie je začiatok leta, alebo septembra, v ostatných letných mesiacoch je dosť horúco.
p. Hernan