
Atmosféru na korze pravidelne dotvárajú aj traja rómski hudobníci. Ich hra má život, priam z nej srší energia. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Pred ôsmimi rokmi prišli ako prví pouliční umelci do mesta Peruánci. Odvtedy sa spektrum ľudí, ktorí si privyrábajú na ulici umeleckou produkciou, rozšírilo, Peruánci sa však z Bratislavy vytratili. Najväčší záujem o miesta je v centre, všetci chcú byť pri Čumilovi a pred kostolom na Františkánskom námestí. Mestská časť Staré Mesto ešte v roku 1994 vydala všeobecne záväzné nariadenie, v ktorom určila podmienky konania pouličných umeleckých aktivít. Dnes sa pripravuje jeho novelizácia.
Dôvodom novelizácie je nárast nových aktivít, rozšírili sa o duchovné, napríklad o evanjelizačné vystúpenia mormónov, ktorí spevom predstavujú svoje náboženstvo. Docestovali z Ameriky a vidieť ich na Poštovej ulici alebo na Hlavnom námestí. S podobnou aktivitou prišli aj prívrženci čínskeho učenia Falung Dafa, ktoré je v Číne zakázané. Na ulici ticho meditujú. Keďže ich stretnutia majú politické pozadie, povoľujú sa pod hlavičkou protestnej akcie a nie pouličnej aktivity.
Hoci si na ulici hudobnou produkciou zarábajú najmä študenti, mladých Bratislavčanov medzi nimi niet. Sú to väčšinou mimobratislavskí študenti, ale aj ľudia zo zahraničia (Rusko, Ukrajina, Bulharsko). Činnosť im povoľuje miestny úrad, kde za používanie miesta zaplatia mesačný poplatok sto korún (v Rakúsku sa platí za dve hodiny okolo 2,5 eura).
„Centrum mesta je malé, preto treba zosúladiť miesta a typ produkcie,“ hovorí Alena Nitschneiderová z referátu registrácie podujatí na úrade. Miesto sa vyberá podľa druhu aktivity, ak ide o hudbu, aj podľa druhu hudobného nástroja. Zhustené centrum mesta, kultúra prejavu ale aj reprodukovaná muzika z letných záhrad okolitých reštaurácií sú dôvodom výberu tichších nástrojov v jadre mesta - a to gitár, fláut a huslí. Harmonika a hlučnejšie nástroje sa presúvajú na väčší priestor (Poštová ulica), kde v okolí nie sú obytné domy.
„Hudobná produkcia môže byť na jednom mieste najviac dve hodiny, ale účinkujúci môžu vystupovať na viacerých miestach,“ dodáva Nitschneiderová.
Najväčší záujem je hrať, výtvarníci sú iba traja, zriedkavo sa objaví pantomíma a úplne chýbajú tzv. živé sochy. Otvorený oheň a bubnovanie v historickom jadre povolené nie je. Kontrolovať povolenia by mala mestská polícia. Nepovšimnuté zostalo nábrežie Dunaja, cez ktoré po rieke prichádzajú turisti. V zahraničí je práve na nábreží najviac pouličných umelcov. (dro)