
Veľa cestujúcich medzi Nitrou a Zlatými Moravcami nevie, že len pár kilometrov od hlavnej cesty, za Tesárskymi Mlyňanmi, sa skrýva jedna z najkrajších a najzaujímavejších záhrad Slovenska – Arborétum Mlyňany. Na jar, keď v nej rozkvitnú rododendróny, ich vôňa a krehké kvety vytvárajú opojné zátišia. V lete sú najpríťažlivejšie čínske, kórejské a japonské záhrady. Jeseň ponúka nádherné farby prírody a v zime poteší zeleň vždyzelených rastlín.
Záhrada má 109 rokov. Preslávila ju tuja mlynianska a vždyzelený dub Ambrózyho, ktorý sa odtiaľto rozšíril do celého sveta. Zakladateľ dr. Štefan Ambrózy bol nadšencom – dendrológom (odborník na dreviny) a mal šťastie, že stretol rovnako nadšeného záhradníka Jozefa Mišáka. Jeden mal peniaze a vedomosti, druhý vedomosti a skúsenosti. Táto kombinácia im umožnila splniť si životný sen – záhradu vždyzelených rastlín v našich podmienkach. Od začiatku sa snažili držať zásady, že každý vysadený strom či ker musí vytvárať prirodzený celok. Týmto podmienkam dokonca prispôsobili aj kaštieľ, ktorý dostavali v roku 1894. Zvod dažďovej vody zo strechy vytvára malý vodopád, ktorý uzatvára alpínium. Ich pestovateľské skúsenosti a rady patria doteraz k veľmi aktuálnym.
V kaštieli však nežil len gróf, ale i pani grófka, o ktorej sa na okolí hovorilo, že sa snažila mnohé situácie riešiť s vtipom. Keď jej pred nosom ukradli prvé tri plody z mladej slivky, na ktoré sa chodila každý deň pozerať, kedy dozrejú, s ľútosťou v hlase všade hovorila: „Keby mi aspoň povedali, akú mali chuť!“ Už poučená, pri preberaní skladovaného hrozna osobne dozerala na to, aby robotníčky pri práci neustále rozprávali a nezjedli ani guľôčku z jej ovocia.
Práca zakladateľov a ich pokračovateľov nebola bez problémov. Zimy 1928, 1983, keď teploty klesli pod -31°C, suché a horúce letá 1947 a 1983 poškodili množstvo rastlín. Víchrica v roku 1990 bola vraj taká silná, že 50 cm hrubé stromy sa lámali ako zápalky. Ale príroda dokázala zregenerovať väčšinu rastlín.
Dokonca do takej miery, že sa rozšírili a stali sa súčasťou okolitej prírody. A ešte v jednom malo arborétum šťastie. Sídli tu Slovenská akadémia vied, vďaka ktorej sa pôvodná zbierka nielen zachovala, ale i významne rozšírila. Doteraz máme možnosť obdivovať nádherné vavrínovce, mahóniu, cezmíny, rôzne druhy bambusov či skutočný klenot – sekvojovec mamutí zo Severnej Ameriky, ktorý vo svojej domovine dorastá do výšky 100 metrov.
HELENA FURKOVÁ
Otváracie hodiny:
pracovné dni 7-18 h, sobota,
nedeľa 9-18 h
od 1. 4. do 30. 9.,
od 1. 10. do 1. 4. 8-15 h
Vstupné:
6-10 rokov – 10 Sk, študenti a dôchodcovia – 15 Sk, dospelí – 20 Sk
Arborétum sa nachádza vo Vieske nad Žitavou. Dostanete sa tam z hlavnej cesty Nitra – Zlaté Moravce cez Tesárske Mlyňany alebo z Vrábľov cez Slepčany.
V areáli sa nachádza predajňa okrasných rastlín.