
Typický gazdovský príbytok s pitvorom. Na snímke vpravo hore mapa obce z roku 1896.
V Dedinke nedaleko Šurian je viac zelene ako stavieb. „Objavný“ názov jej prischol po roku 1948. Pôvodný Fajkurt bol na tie časy asi málo slovenský. „Každá krajina si chráni svoju minulosť, no u nás sa s ňou komunisti vyrovnali po svojom. Kaštieľ po veľkostatkároch zbúrali,“ povedal starosta Pavol Amrich, ktorý si naň pamätá z detstva. Na jeho mieste vyrástla novostavba, pod ňou sa vinú pivnice kaštieľa. Zo zaujímavých starých stavieb zostal iba panský dom, v ktorom sú dnes sústredené obecné služby. Ostatné sú vyznačené len na zožlnutej mape obce z roku 1896.
V Dedinke objavili archeológovia mohylu z mladšej doby bronzovej. Zatiaľ čo sa v takýchto hroboch nachádzali zväčša muži, hrob v Dedinke vydal spopolnené pozostatky ženy. Podľa výbavy išlo o spoločensky vysoko postavenú osobu. Pravdepodobne o náčelníčku kmeňa čačianskej kultúry, známu ako Podunajská kráľovná.
Podľa archeológa Ladislava Veliačika ide o dôležitý nález. „Dnes tam už nič nenájdete. To miesto zarástlo trávou. Deťom ho v budove miestnej školy pripomína maketa mohyly. Máme plány, ako nielen toto miesto, ale aj našu obec zviditeľniť,“ konštatuje starosta.
Okolité obce založili Združenie Thermal, aby pritiahli turistov hojne navštevujúcich termálne kúpalisko v Podhájskej. Združenie malo zmapovať možnosti regiónu pre cestovný ruch, oblasť spojiť s turistickými chodníkmi a rozšíriť možnosti športovania. „Zámery zatiaľ zostali iba na papieri,“ sklamane hovorí Pavol Amrich, ktorý bol iniciátorom založenia tohto spoločenstva.
Obyvateľov Dedinky vždy živila pôda. Rozpadnuté poľnohospodárske družstvo nahradili súkromne hospodáriaci roľníci. Aj domy zodpovedajú spôsobu obživy ľudí. V obci nájdeme desiatky typických gazdovských príbytkov s pitvorom. V niektorých z nich sa už usalašili chalupári. Ďalšie chce obec vyčleniť pre rekreantov neďalekého kúpaliska. JANA BEŇOVÁ
FOTO - AUTORKA