Praha 31. júla (TASR) - Autorom jedinečnej fotografie ľadovca, ktorý sa stal osudným legendárnemu Titanicu, je Čech Štěpán Řehořek. Jeho potomkovia spomínajú, že ich podnikavý dedko pracoval na nemeckej lodi Bremen ako mäsiar a kuchár.
Na palube lode sa dostal na miesto nešťastia päť dní po skaze Titanicu, píše dnešná Mladá fronta DNES, ktorej sa prihlásili Řehořkovi príbuzní. Fotografia ako jediná zachytáva osudný ľadovec a preto má obrovskú dokumentačnú hodnotu.
"Bol to veľmi podnikavý človek. Otec mi o ňom veľa rozprával. na lodi pracoval ako mäsiar a taktiež myslím v kuchyni," spomína 50-ročný Vladimír Nosek, vnuk dobrodruha. Po dedkovi, ktorý zomrel v roku 1935 vo veku 55 rokov, mu zostal sekáč a ocieľka na brúsenie. Tie mal pri sebe na lodi a Nosek, ktorý je taktiež mäsiarom, ich dodnes používa.
"Je to neuveriteľne kvalitný materiál," vyhlásil. Nikdy sa však nestretol s dedkom, ktorý sa po zavŕšení dobrodružstiev na mori vrátil do mesta Jilemnice.
Príbuzní spomínajú na staré fotografie z jeho zaoceánskych ciest. Nemecká loď Bremen, na ktorej sa Řehořek plavil, mala pôvodne na mieste tragédie Titaniku zbierať obete.
Nakoniec tak však nespravila a oficiálne preto, že to mala namiesto nej urobiť iná, americká loď. V rodine očitého svedka sa však traduje iná teória. "Dedo hovorieval môjmu otcovi, že skrátka ušli," spomína Nosek.
Niektoré fotografie z pozostalosti cestovateľa, vrátane unikátneho snímku ľadovca, sa potom dostali k českému zberateľovi, od ktorého ich za 500 mariek kúpil nemecký novinár Henning Pfeifer. Ten až neskôr zistil, aký unikát má v rukách. Po podrobnom preskúmaní zistil, že ide o jedinú známu fotografiu ľadovca.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) dem